Asociatyvi Pexels.com nuotr.
Ant kūno karpos atsiranda todėl, kad jas sukelia papilomos virusai, kurie sąlygoja nenormalų ląstelių augimą. Karpų suvešėjimas perspėja apie nusilpusią organizmo imuninę sistemą. Jos atsiranda ir dėl ilgalaikio streso. Joms įveikti yra keletas būdų. Vienas iš jų – šalinimas lazerio spinduliais.
Kaip užsikrečiama karpomis?
Karpomis dažniausiai užsikrečiama nuo kito žmogaus per mažytes opeles, ypač tai gresia tų profesijų žmonėms, kurie darbo metu nėra apsaugoti nuo smulkių rankų odos sužalojimų. Kai žmogaus papilomos virusas prasiskverbia pro odą, toje vietoje atsiranda žiedinio kopūsto formos išaugos.
Labiausiai paplitusios jų plitimo zonos – rankų pirštai, kojų padai, lytiniai organai. Kadangi karpos labai greitai ima dauginti, kyla pavojus, jog jos gali apimti didelius kūno odos plotus. Prieš atsirandant karpoms gali pradėti erzinti niežulys, atsirasti spaudimo-tempimo jausmas, netgi skausmas.
Kokios yra pagrindinės karpų rūšys ir kokias kūno vietas jos renkasi?
Yra žinomos penkios pagrindinės karpų rūšys – tai paprastosios, plokščios, padų, genitalijų ir siūlinės karpos. Paprastosios karpos yra apvalios ir skausmingos, jos veisiasi plaštakų ir padų odoje bei ant veido. Siūlinės karpos daugeliu atvejų išauga ant kaklo, pažastyse, ant akių vokų, moterims – po krūtimis. Jos yra plonytės, vos kelių milimetrų ilgio, išauga pavieniui arba gausiais būriais.
O padų karpos kartais yra painiojama su nuospaudomis, nes dėl nuolatinio spaudimo jos pasidaro itin standžios, plokščios, jų paviršius suragėja, jį dengia juodi taškeliai. Šios rūšies karpos įprastai atsiranda dėl nelaidžios orui ir nepatogios avėti avalynės, jos įsitvirtina pėdų priekyje arba ant kulnų. Jos yra itin skausmingos, todėl labai apsunkina vaikščiojimą.
Plokščios karpos įsitvirtina ant rankų bei veido. Tai labai smulkūs, apvalios formos, lygų paviršių turintys mazgeliai, auga ant kaktos išorinės rankų pusės bei kojų odos. Pačios nemaloniausios yra karpos, kurios įsikūrė ant genitalijų. Jos yra maždaug smeigtuko galvutės dydžio. Karpos atsiranda ant vyriškų bei moteriškų lytinių organų, jų gleivinėje, taip pat auga palei išangę, tarpvietėje, ant sėdmenų odos. Plinta lytinių santykių metu.
PR