Visi mes kasdien naudojame daugybę skirtingų elektros prietaisų, tačiau ne kiekvienas galime paprastai paaiškinti, kas yra elektra. Aukštadvario gimnazijos I G, IV G kl. mokiniai, istorijos mokytoja D. Kvedaravičienė, fizikos mokytoja A. Prakapienė dalyvavo integruotoje fizikos ir istorijos pamokoje, kuri vyko Energetikos ir technikos muziejuje.
Energetikos ir technikos muziejus įsikūręs pirmosios viešosios Vilniaus miesto elektrinės gamybinėse patalpose. Tai puiki vieta pabėgti nuo kasdieninio šurmulio ir pamatyti begalę išradimų, sudalyvauti interaktyviuose žaidimuose, pabūti informatyviose edukacijose.
Muziejaus vyr. fondo saugotojas Vladas Burokas vaizdžiai atskleidė elektrinės istoriją. Sužinojome kad XIX a. Vilnius skendėjo tamsoje. 1863 m. Vilniaus miesto gatves apšvietė žibaliniai ir dujiniai gatvės žibintai. Jų skleidžiama šviesa nebuvo pakankama. 1899 m. miesto dūma nusprendė Vilniuje pastatyti elektrinę.
Edukacinėje programoje „Kaip Tomas įžiebė lemputę“ mokiniai sužinojo, kas buvo šio prietaiso kūrimo pradininkas, kokiomis sąlygomis jis kūrė, kas vėliau ištobulino šį prietaisą. Ne tik susipažinome su elektros energijos nauda, fizikiniais jos veikimo principais, bet ir pasijutome visai kaip Tomas Edisonas, nes galėjome sukonstruoti savo lemputę.
Gabrielė MOZOLEVSKYTĖ, Aukštadvario gimnazijos I G kl. mokinė