Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai ir procedūros, kurios padės efektyviau diagnozuoti ir gydyti prostatos ir krūties vėžį, žarnyno infekciją.
„Siekdama užtikrinti pacientams kuo geresnį paslaugų spektro prieinamumą ir kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija skatina naujų paslaugų diegimą į sveikatos apsaugos sistemą. Atsižvelgdami į gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės siūlymus, taip pat medicinos mokslo pasiekimus, sudarome sąlygas Lietuvoje taikyti pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė.
Į PSDF lėšomis kompensuojamų paslaugų sąrašą įtrauktas pozitronų emisijos tomografijos ir kompiuterinės tomografijos tyrimas, naudojant prostatos specifinius membranos antigenus, žymėtus radioaktyviuoju galiu (68Ga PSMA). Toks tyrimas pasižymi aukštesniu jautrumu ir specifiškumu, nei kiti Lietuvos klinikinėje praktikoje šiuo metu taikomi diagnostikos metodai. Tyrimą pacientui galės paskirti gydytojai specialistai, kai yra įtariama arba nustatyta priešinės liaukos (prostatos) piktybinio naviko diagnozė. Šis tyrimas gali būti reikalingas maždaug 300 pacientų per metus, tam iš PSDF biudžeto bus papildomai skirta apie 590 tūkst. eurų.
Daugiau tyrimų galės būti atliekama ir pacientėms, kurioms diagnozuotas krūties vėžys. Iki šiol pagal nustatytas indikacijas joms buvo atliekamas sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas vienos rūšies genetinis tyrimas – ProsignaTM. Pakeitus įsakymo formuluotę, sudaromos sąlygos Lietuvoje taikyti ir kitus mokslu pagrįstus, jautresnius ir patikimesnius standartizuotus genominius tyrimus ir krūties vėžio rizikos vertinimo metodus.
Naujas gydymo metodas – išmatų mikrobiotos transplantacija – taps prieinamas pacientams, sergantiems Clostridium difficile infekcija. Tai yra žarnyno infekcinė liga, kurią sukelia į žmogaus žarnyną patekusios ir ten besidaugindamos storosios žarnos gleivinę pažeidžiančios Clostridium difficile bakterijos. PSDF biudžeto lėšomis bus kompensuojama gydytojo konsultacija dėl gydymo transplantuojant išmatų mikrobiotą skyrimo, donoro ištyrimas ir pati transplantacijos procedūra.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl naujų tyrimų ir procedūrų kompensavimo PSDF lėšomis rasite ČIA.
SAM Komunikacijos skyrius