Krematoriumo Vilniuje statytojai jau planuoja statybas, nors leidimą joms gaus tik suderinę projektą. Su krematoriumo kaimynyste kovoję aplinkiniai gyventojai pralaimėjo teisme, kur bandė ginčyti sprendimą, kad krematoriumą Vilniaus Lentvario g. galima statyti neatlikus poveikio aplinkai vertinimo. Vis dėlto dar vieną galimybę jie turi – iki viešo svarstymo su visuomene teikti pasiūlymus dėl projektinių pasiūlymų.
Pirmasis sostinėje krematoriumas turėtų atsirasti miesto pakrašty, Lentvario gatvės 15B. Kol kas tikslūs terminai, kada tai bus, nenurodomi, tačiau projektiniai pasiūlymai jau yra ir netrukus, gegužės 8 dieną, bus svarstomi su visuomene.
Teismas ieškinį atmetė
Vilniaus apygardos administracinis teismas dar pernai birželį pranešė, kad išnagrinėjęs Bališkių individualių gyvenamųjų namų statybos bendrijos ir Aplinkos apsaugos agentūros ginčą dėl krematoriumo pastato statybos ir kremavimo veiklos Vilniuje, Lentvario gatvėje, atmetė pareiškėjų skundą kaip nepagrįstą.
Aplinkos apsaugos agentūra 2016 metų rugpjūtį priėmė galutinę atrankos išvadą dėl krematoriumo pastato statybos ir kremavimo veiklos Lentvario g. 15B Vilniuje poveikio aplinkai vertinimo, kurioje nustatė, kad planuojamai ūkinei veiklai poveikio aplinkai vertinimas (PAV) neprivalomas. Tai ir bandė ginčyti aplinkiniai gyventojai, teigę, kad tokiu būdu gina individualių gyvenamųjų namų savininkų teisėtus interesus. Vilniaus vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio teigimu, teisminiai ginčai dar nėra visiškai pasibaigę: „Teismuose yra viena byla šiuo klausimu: Bališkių individualių gyvenamųjų namų statybos bendrija kreipėsi į teismą prašydama panaikinti Aplinkos apsaugos agentūros galutinę išvadą dėl krematoriumo pastato statybos ir kremavimo veiklos, Lentvario g. 15B, Vilniaus m., poveikio aplinkai vertinimo ir, kad teismas įpareigotų veiklos vykdytoją atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Bylos eigoje pareiškėjai reikalavimo įpareigoti atlikti poveikio aplinkai vertinimą atsisakė ir teismas toje dalyje bylą nutraukė, kitus reikalavimus atmetė. Šis teismo sprendimas dar nėra įsiteisėjęs.“
Leidimo statyti neturi
Statybos leidimas statytojams, o tai yra UAB „Eurovistos servisas“, bus išduotas tik patvirtinus projektinius pasiūlymus ir parengus techninį projektą. „Ir tik tada jie galės teikti prašymą per IS „Infostatyba“ išduoti statybą leidžiantį dokumentą“, – teigė M. Pakalnis.
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pernai balandį, remdamasi apklausų metu gyventojų ir ekspertų išsakytomis nuomonėmis, patvirtino penkias galimas krematoriumo statybos zonas: tarp Savanorių pr., Lentvario, V.A.Graičiūno ir Kirtimų gatvių, kur ir atsirastų numatomas krematoriumas, taip pat prie Gariūnų g. ir Savanorių pr., prie Liepkalnio g. ir Minsko pl., Kirtimuose prie Eišiškių pl. ir prie Oslo bei Dubliškių gatvių. Šios teritorijos pagal Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendinius patenka į verslo, gamybos, pramonės teritorijas, kuriose nėra numatyta gyvenamųjų namų plėtra.
„Verslininkai, norėsiantys ateityje Vilniuje statyti krematoriumą, parenkant vietą turės pirmiausiai įvertinti kremavimo veiklos poveikį aplinkai, taip pat pateikti projektinius pasiūlymus ir iš anksto informuoti gyventojus“, – apie ateityje krematoriumą statyti norėsiantiems verslininkai keliamus reikalavimus teigė M.Pakalnis.
Krematoriumas negali atsirasti arčiau nei 300 metrų nuo gyvenamųjų pastatų.
Taršos, kaip tikina, nebus
Kaip nurodoma projektiniuose pasiūlymuose, statybos paskirtis – kremavimo paslaugų tiekimas. Teritorija, kurioje bendrovė „Eurovistos servisas“ numato statyti krematoriumą, yra pramoniniame-komerciniame rajone, pietvakarinėje Vilniaus miesto dalyje, Panerių seniūnijoje, maždaug 700 metrų nuo magistralės Vilnius-Kaunas. Šiaurinėje pusėje sklypas ribojasi su dar vienu tai pačiai bendrovei priklausančiu sklypu, ten užsiimama automobilių remontu, toliau ta pačia kryptimi – su UAB „Ekobazė“ (atliekų tvarkymas) teritorija, į rytus ir pietryčius – UAB „VSA Vilnius“ (atliekų surinkimas ir tvarkymas) teritorija. Į pietus nuo objekto už maždaug 250 metrų yra UAB „Fegda“ asfalto gamyklos teritorija. Kiek toliau į pietryčius – „Regitros“ teritorija.
„Artimiausias gyvenamas pastatas nuo planuojamo objekto vietos nutolęs apie ~0,75 km pietvakarių kryptimi. Gyvenamųjų namų zona yra už ~0,85–1 km nuo planuojamos ūkinės veiklos teritorijos pietvakarių kryptimi. Esama pagrindinė gretimų privačių žemės sklypų paskirtis – verslo, gamybos ir pramonės teritorijos. Vyrauja pramoninė aplinka, taip pat, laukinės pievos ir miškai. Gretimoje teritorijoje vyrauja vietinės reikšmės asfaltuoti keliukai. Teritorijos ypatumai yra tinkami planuojamai ūkinei veiklai vystyti“, – teigiama projektiniuose pasiūlymuose. Atvažiavimo kelio naujo statytojai tiesti neketina, nes į teritoriją nuovaža nuo rajoninio kelio Trakai-Letvaris-Mūrinė Vokė jau yra. „Planuojamo krematoriumo pastatas orientuojamas pagal sklypo ribas. Pagrindinė planuojamo statinio formos idėja – tai dviejų skirtingo aukščio, stačiakampio formos, tūrių sankirta. Pastatas suskirstytas į tris pagrindines funkcines zonas: lankytojų, administracines, aptarnavimo ir technines. Iš viso planuojama įrengti apie 20 patalpų“, – teigiama projekte.
Krematoriumas, kaip planuojama veiktų tik dienos metu nuo 6 iki 18 valandos, transporto greitis teritorijoje ir jos prieigose būtų ribojamas iki 20 km/val., pastato dalyje, kur bus technologiniai įrenginiai, ketinama sienas padengti termoizoliacinėmis medžiagomis, kurios izoliuoja ir garsą. Visos šios priemonės leis mažinti triukšmą. Kaip galimą taršą projekto rengėjai įžvelgia tik dėl atvažiuosiančio transporto – automobilių, kur atveš palaikus, išveš susidariusias atliekas, taip pat – kuriais atvažiuos žmonės. Kad tokios taršos būtų kuo mažiau, siūloma įrengti patogų privažiavimą ir stovėjimo aikštelę. Kokių nors kvapų pagal projektą papildomai neturėtų susidaryti.
Šaltinis:
Violeta Grigaliūnaitė,
https://www.15min.lt/