Mantvydo Drevinsko nuotr.
Vilniaus 700 metų ir Grigiškių 100-mečio proga Grigiškių kultūros centras jau įgyvendino projektą „Kita stotelė – Grigiškės. (Ne)paskutinė maršruto stotelė“, kurio tikslas – pristatyti ir paskatinti lankytojus atrasti Vilniaus miesto dalies – Grigiškių istoriją, o šiais metais miestas pasipildo dar 4-iomis istorinėmis freskomis!
Per šimtmečio metus Grigiškėse pristatytas istorinis maršrutas: lauko erdvėse įrengtos poilsio stotelės, prie kiekvienos iš jų stovi istorinis stendas-iškaba su ilgalaike ekspozicija, kurioje vaizduojamos senovės Grigiškės ir QR kodas, kurį nuskenavus telefonu tuojau pat galima išgirsti tą vietą ir laikotarpį menančią istoriją. Šį maršrutą taip pat galima rasti tinklalapyje www.gogrigiskes.lt
Tokiu būdu mieste (Grigiškės yra miestas esantis Vilniaus miesto sudėtyje, o toks atvejis yra vienintelis visoje Lietuvoje) įrengta 10 istorinių stotelių, atspindinčių 10 šio miesto kūrimosi etapų. Pilietiškumą ir patriotiškumo jausmą keliančios įgarsintos legendos bei pasakojimai apie Grigiškes ir jų sąsają su Lietuvos sostine, iškiliais žmonėmis, mini dešimtyje Grigiškių vietų – „stotelių“. Paskutinėje iš jų – kulminacinėje „stotelėje“, esančioje miesto centre galite išvysti visą miesto istoriją jungiančią, perspektyviausio Baltijos šalių menininko Lino Kaziulionio nutapytą – MIESTO ŠIMTMEČIO FRESKĄ.
Dmitrijaus Ščensnovičiaus nuotr.
Pernai liepos 6-ąją Grigiškių miesto šventėje įvyko šios šimtmečio Freskos atidarymas, o istorinė Freska tapo nauju Lietuvos rekordu – tai didžiausias Lietuvoje sieninės tapybos žemėlapis. 324 m² ploto, 27 x 12 m dydžio – „Grigiškės iš paukščio skrydžio“, sukurtas ant 9 aukštų namo pastato. Menininko Lino Kaziulionio nutapyta ŠIMTMEČIO FRESKA tai visų grigiškiečių valia apklausos būdu išrinkta, šiuo metu didžiausiu miesto traukos objektu laikoma istorinė vertybė.
Kaip keitėsi Grigiškių miesto istorija, kam anksčiau priklausė Grigiškės ir kaip Vilnius tapo jų šeimininku neaišku ne tik Vilniaus, kitų miestų gyventojams, bet ir daugeliui grigiškiečių. Todėl Grigiškėse vykdomos trečios kartos grigiškietės gidės, rašytojos Angelinos Zaleckaitės interaktyvios ekskursijos po atviru dangumi. Šiais metais ekskursija plečiasi, į ją bus įtraukiamos dar 4 freskos, savyje talpinančios miesto istorijos įvykius ir žmones.
Patrauklios miesto erdvės savo kraštovaizdžiu ir meninėmis-istorinėmis „stotelėmis“ tapo įdomiausia paroda-ekskursija po atviru dangumi! Freskos bei QR pasakojimai įtraukia į Grigiškių miesto protėvių gyvenimus, o svarbiausia, suteikia žmonėms savininkiškumo pojūtį – būti godiems SAVO KRAŠTO, būti godiems Lietuvos.
Vidos Kazilionytės nuotr.
Šiuo metu Grigiškėse nuolat vykdomos istorinės ekskursijos, o šių metų liepos 6 d. atidaryta dar viena miesto Freska, jungianti pernai įgyvendintą projektą su nauju „Kuriu Vilnių“ projektu „Gatvės menas Grigiškėse“. Iki metų pabaigos mieste atsiras dar keturi didelio formato gatvės meno kūriniai Grigiškėse su integruotu QR kodu-gatvės meno žaidimu, gyvinančiu buvusį Vilniaus priemiestį. Tad Grigiškėse galėsime gėrėtis net 5-iomis istorinėmis Freskomis!
Iš monotoniško-tranzitinio rajono Grigiškės po truputį tampa gyvu ir įdomiu miestu, turtingu savo kraštovaizdžiu ir iniciatyvia bendruomene. Freskų (neofreskų) projektai šiuolaikiškai atspindi miesto raidą, žymiausių Grigiškių herojų ir vietos atsiradimo istorijas. Iki šių metų pabaigos mieste bus galima gėrėtis 5-iomis meninėmis-istorinėmis Freskomis – tad kyla mintys, jog Grigiškės gali tapti Freskų miestu, turistus traukiančiu gyvais pasakojimais apie miesto bei žmonių istoriją…
Daugiau informacijos apie istorinį 100-mečio maršrutą: www.gogrigiskes.lt ir „Kita stotelė – Grigiškės“ Facebook paskyroje.
Kviečiame susipažinti su miesto istorija! Istorinė ekskursija, vyks liepos 19 d. 18 val.
Užsiregistruoti galite:
Telefonu +370 (642) 84 422 arba nuorodoje https://forms.gle/kZRjF9opnBiJRtBE8
Taip pat tinklalapyje www.gogrigiskes.lt