Meidos Mikučionienės nuotr.
Grendavės kaimo bendruomenė „Žiburys“ sėkmingai birželio 25 – liepos 1 d. įgyvendino projektą „Kūrybinė laumė. Šiaudinių skulptūrų kūrimo dirbtuvės“.
Dirbtuvių metu entuziastai iš Grendavės, Rūdiškių, Onuškio, Tiltų ir Dusmenų mokėsi ir sukūrė 5 skulptūrų ansamblius, iš kurių 2 eksponuojami Vilkokšnio ežere, 3 pakrantėje. Paskaitas skaitė, dirbtuvėms vadovavo ir skulptūras kurti padėjo skulptorius-architektas Povilas Šorys.
Pirmoji projekto diena buvo teorinė. Dalyviai Grendavės seniūnijoje išklausė 8 ak. val. paskaitas temomis – „Laumės mitologemos ryšys su Marijos Gimbutienės tyrinėta Senosios Europos Deive Motina“, „Audimas kaip kosminės kūrybos atitikmuo“, „Vanduo mitologijoje kaip pirmykščio chaoso paralelė; mėgdžiojimo esmė mitologijoje, atsispindinti pasaulio sukūrimo mituose“, „Įvadas į medžio karkaso mazgų tvirtinimą“. Po teorinės dalies, šešias dienas buvo kuriamos skulptūros. Sukurtos dvi Laumių-paukščių skulptūros vandenyje, dvi Laumžirgių ir Žaliosios akmens skulptūros sausumoje. Skulptūrų dydis svyruoja tarp 5 m. x 5 m. ir 5 m. x 3 m.
Meidos Mikučionienės nuotr.
Projektas vykdomas paraleliai su atviros kultūros festivaliu „Laumių pieva“. 2019-2020 metais Grendavės paplūdimio teritorijoje įvykdytos „Laumių pievos“ pasiteisino ir laukė tęstinumo. Projektai vienas kitą papildė. Dirbtuvės tapo tematiniu akcentu, pilnai papildančiu festivalį ir išpildančiu seniai kurtą ir dar nerealizuotą idėją – skulptūrų parką vandenyje ir sausumoje. Oficialiai parkas bus atidarytas festivalio metu š. m. liepos 13 d., o skulptūros dar taps ir festivalio scenografijos dalimi.
Pasirinkta laumių tematika ne veltui. Vietovė, kurioje įvykdytas projektas yra išskirtinė savo gamta, įkvepiančia ir suteikiančia galimybę žavėtis ne vien kultūra, bet ir gausiu puikios energijos kampeliu, ežeru, mišku. Laumių tematika tapo esmine projekto linija, atspirties tašku. Sukurtos skulptūros, tarsi, įprasmina vietos identitetą. Vietovė garsi legendomis, mitais, lankytinais kultūros paveldo objektais, kas dar labiau priartino šią temą prie bendro kūrybinio rakto. Taip pat projekto veiklose buvo suteikiama asmeninė kūrėjų laisvė. Siekta suburti tuos, kam svarbios gimtosios savastys, kūrybos džiaugsmas ir laisvė. Suorganizavome neeilines skulptūrų dirbtuves, kuriose prisilietėm prie prasmingų ir nuo senovės puoselėjamų kultūros vertybių, mitologijos, legendų, ežero paslapties.
Dirbtuvėse dalyvavimo ir kiti Trakų rajono bendruomenių nariai, nes siekėme bendradarbiavimo tarp bendruomenių, kultūros, švietimo įstaigų ir organizacijų, verslo atstovų. Jų bendrystėje atsispindėjo vietovės tradicijos ir papročiai, paskatintas gyventojų grupių kūrybingumas (ypač socialinės atskirties grupės), amatų puoselėjimas, kartų bendravimas, pagerintas bendruomenės mikroklimatas, suteikus galimybę įvairių bendruomenių nariams patenkinti saviraiškos ir savirealizacijos poreikius.
Grato Barausko nuotr.
Esame be galo dėkingi visiems dalyviams, kurie kasdien atsitraukdavo nuo savo planų ir ateidavo kurti skulptūras savomis rankomis. Dirbtuvės pareikalavo nemažai fizinės jėgos, kūrybiškumo, bendruomeniškumo. Kiekvieno bendruomenės nario dalyvavimas buvo ypatingai svarbus, tapo geriausiu turiningo laisvalaikio pavyzdžiu. Dalyvavimas tokioje veikloje dažnam reiškė daugiau nei pareigą. Po šios sunkios, dažnai alinančios, bet visiems reikšmingos savaitės, tapome viena didele meno kūrėjų šeima. Sunku buvo ir išsiskirti. Šis jausmas skatina kurti naujus projektus, įneša pilnatvės ir pasitikėjimo. Todėl, tikimės šio projekto tęstinumo naujomis papildančiomis idėjomis.
Projekto vykdytojas – Grendavės bendruomenė „Žiburys“, projektą finansavo Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai per Trakų krašto vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos II prioriteto 2 priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas ir tradicijų tęstinumas“ ir Trakų rajono savivaldybė.
Projekto vadovė Meida Mikučionienė