Grendavė skambėjo sutartinėmis ir buvo apipinta legendomis

Parašyta: 2024-07-19 | Kategorija: Grendavė, Kultūra, Naujienos, Projektai, Renginiai, Seniūnijos, Trakai |

Liepos 13 d. Grendavėje visi rinkosi į Laumių suguldytą, supurentą žalią guolį – į atviros kultūros festivalį „Laumių pieva“! Šiemet  jau trečią kartą vykstančio festivalio programa buvo išties labai turtinga, gausi puikių menininkų gausa, įdomių veiklų pasiūla.

Festivalio programoje vyko edukacinė veikla: lėlytės rišimas, kurį vedė Trakų istorijos muziejaus edukatorė, Trakų krašto tradicinių amatų asociacijos narė Rasa Pavilionienė, molio lipdymas, kurį vedė keramikė Jurgita Radžiūnaitė, duonos kepimas, kurį organizavo tradicinių amatų meistrė, tradicinės dzūkiškos raugintos duonos kepėja Miglė Dalgedaitė, žolynų rišimas, kurio mokė amatininkė Danutė Saukaitienė, įvairius lietuvių liaudies žaidimus visai šeimai organizavo ir senovės ginkluotę pristatė gyvosios istorijos klubas „Leitgiris“.

Sutartinių ratą giedoti kvietė kolektyvas „Volunga“ (vad. I. Okuškienė), jiems pritarė etnografinis ansamblis „Verknė“ (vad. V. Lengvinas). Koncertinėje programoje akustinius solo atliko Jokūbas Giedraitis ir Andrius Zalieska-Zala, kurie nepaliko nei vieno abejingo savo dainomis ir jų tekstais, tarsi, sušildė sielas iš vidaus, o prieš teatralizuotą legendą pievas išjudino grupės „VAIBas“ nariai: Justas Jasenka (solinė gitara), Paulius Kovalenko (ritminė gitara), Tadas Glovickis (mušamieji),  Vaidas Lengvinas (bosinė gitara).

Dar viena unikali naujovė festivalyje – Virginijos Aliukonės tapybos paroda GIRIA GIRIA. Ši paroda ypatinga tuo, kad vienu metu eksponuojami ir originalūs darbai ir jų kopijos, to paties formato, tik šiek tiek kitaip. Tai buvo galimybė vienu metu pamatyti abu ir pamąstyti, apie kūrinio vertę, jo pritaikomumą, atsivėrusias galimybes rinktis darbo formatą ir pan. Gal būt pajusti skirtumą, suvokti, kas priimtiniau. Autorė kvietė susirinkti arčiau darbų, kur buvo plačiau papasakota apie juos ir dalyviai galėjo sudalyvauti neeilinėje edukacijoje.

Festivalio metu buvo atidarytas 7 dienas Grendavėje trukusiose neeilinėse dirbtuvėse sukurtas skulptūrų parkas. Įgyvendintas didžiulis Grendavės kaimo bendruomenės ŽIBURYS projektas „Kūrybinė laumė. Šiaudinių skulptūrų kūrimo dirbtuvės“ (TRAK-LEADER-6B-K-31-1-2023/42VS-PV-23-1-05066-PR001), teiktas pagal Trakų krašto vietos veiklos grupės teritorijos 2015–2023 m. Vietos plėtros strategijos II prioriteto ,,Socialinė plėtra, skatinant vietos gyventojų bendruomeniškumą ir socialinę integraciją, mažinant socialinę atskirtį“ 2 priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“ (kodas NR. LEADER-19.2-SAVA-4). Projekto tikslas – surengti kūrybines šiaudinių skulptūrų dirbtuves, puoselėjant ir įtvirtinant protėvių kultūrinį bei istorinį palikimą, plėtojant kultūrinės raiškos gabumus, skatinant gilintis į lietuvių etnologiją ir mitologiją, organizuojant jaunimo ir socialinės atskirties grupių turiningą, švietėjišką, pažintinį laisvalaikį. Projektas yra finansuojamas iš EŽŪFKP ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, Trakų rajono savivaldybės lėšų. Dirbtuvėms vadovavo, paskaitas vedė ir skulptūras kurti padėjo skulptorius Povilas Šorys.

Pirmoji dirbtuvių diena buvo teorinė. Dalyviai Grendavės seniūnijoje išklausė 8 ak. val. paskaitas temomis – „Laumės mitologemos ryšys su Marijos Gimbutienės tyrinėta Senosios Europos Deive Motina“, „Audimas kaip kosminės kūrybos atitikmuo“, „Vanduo mitologijoje kaip pirmykščio chaoso paralelė; mėgdžiojimo esmė mitologijoje, atsispindinti pasaulio sukūrimo mituose“, „Įvadas į medžio karkaso mazgų tvirtinimą“. Po teorinės dalies, šešias dienas buvo kuriamos skulptūros. Sukurtos dvi Laumių-paukščių skulptūros vandenyje, dvi Laumžirgių ir Žaliosios akmens skulptūros sausumoje. Skulptūrų parką atidarė LR Seimo narė Edita Rudelienė, skulptorius Povilas Šorys ir projekto vadovė ir idėjos sumanytoja Meida Mikučionienė.

Festivalis baigėsi teatralizuota legenda „Vilkokšnio ir Verknės nelaiminga meilės istorija“, kurią režisavo Trakų kultūros ir meno centro projektų vadovė Meida Mikučionienė. Pati teatralizacijos idėja gimė perskaičius menininkės Virginijos Aliukonės sukurtą legendą apie nelaimingą ežero Vilkokšnio ir upės Verknės istoriją. Vaidino Trakų kultūros ir meno centro režisieriai – aktoriai, kultūrininkai atlikę pagrindinius vaidmenis, tai Justina Bendinskytė, Vaidas Lengvinas ir Vytautas Lekevičius. Jiems masinėse scenose talkino ugnies ir šokio studija ČIUTYTA šokėjos, etnografinio ansamblio „Verknė“ ansamblietės, kūrybinėje laumėje kūrę Trakų krašto gyventojai. Legendos šviesos dizaineriai – JAGA, kostiumų dizainerė Elena Dubovikienė, garso režisierius Andrej Šamatovič, įrašų balsas Viktorija Šamatovičienė. Visa ši ypatingų žmonių visuma kartu su režisiere sukūrė imersinio teatro spektaklį, kurio tikslas yra kiekvienam dalyvaujančiam prisidėti prie bendro rezultato, kuris nepaliko abejingų ir įprasmino festivalį, įvietino jį šiame nuostabaus grožio kampelyje.

Renginio organizatorius – Trakų kultūros ir meno centras. Rėmėjai – Trakų rajono savivaldybė, Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai per Trakų krašto vietos veiklos grupę, Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Informaciniai partneriai – Trakų krašto laikraštis „Trakų Žemė“, Trakų turizmo ir informacijos centras, portalas „We love Lithuania“, projekto partneriai – Grendavės kaimo bendruomenė ŽIBURYS, Grendavės seniūnija.

Iki kito laumių šėlsmo!!! Dėkojame, kad buvote ir kūrėte nuostabią atmosferą kartu.

Projekto vadovė Meida Mikučionienė

Festivalio organizatorių nuotraukos


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite