Europos šalys informuoja apie nustatytus labai patogeniško paukščių gripo atvejus

Parašyta: 2022-03-24 | Kategorija: Gamta, Gyvūnai, Naujienos, Trakai |

Atšilus orams ir parskridus pirmiesiems paukščių pulkams iš pietinių Europos ir šiaurinių Afrikos kraštų, vis labiau įsibėgėja ir kitų laukinių vandens paukščių migracija. Vis dažniau pietinės ir vakarinės Europos šalys informuoja apie nustatytus labai patogeniško paukščių gripo atvejus.

                      Dėl prasidedančios migracijos paukščių laikytojams reikėtų sunerimti, nes rizika Europoje plintančiam paukščių gripo virusui patekti į Lietuvos teritoriją šiuo laiku vėl padidėja, o ir pirmieji du atvejai Kauno mieste nustatyti dviems gulbėms kelia vis didesnį susirūpinimą dėl grėsmės virusui patekti į naminių paukščių laikymo vietas. Šiuo laikotarpiu visi naminiai paukščiai turi būti laikomi uždarose patalpose arba išleidžiami tik į aptvertas teritorijas, kuriose nėra galimybių patekti laukiniams paukščiams.

                      Paukščių laikytojams būtina žinoti, kad  dažniausiai labai pavojingą paukščių gripo virusą perneša paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką arba turi tiesioginį kontaktą su naminiais paukščiais. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, nors virusas gali būti perduodamas ir žmogaus pagalba per inventorių, rūbus ar avalynę. Paukščių gripu sergantys paukščiai gali turėti įvairių klinikinių požymių, kurie priklauso nuo paukščių rūšies, jų amžiaus, lyties, antrinės infekcijos, viruso potipio, aplinkos faktorių. Virusai dažniausiai pažeidžia kvėpavimo, virškinimo trakto organus, nervų sistemą. Sergantys paukščiai būna apatiški, jie nelesa, negeria, sunkiai kvėpuoja, kvėpavimo takuose girdimi karkalai, paukščiai spiečiasi į grupes, paukščių plunksnos būna pašiauštos, patinsta galvos audiniai, pamėlsta oda, paukščiai viduriuoja, atsiranda nervų sistemos pažeidimo požymiai, sutrinka perėjimas, sumažėja dėslumas. Pasireiškus šiai ligai gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai.

                      Paukščių laikytojai pamatę šiuos, paukščių gripui būdingus požymius nedelsiant turi informuoti VMVT Vilniaus departamentą telefonu 8 5 2491691 arba pranešti nemokama VMVT telefono linija 8 800 40 403.

                      Taip pat primename, kad paukščius reikėtų pirkti iš patikimų prekiautojų – gyvais paukščiais prekiauti gali tik atitinkamus leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Visi paukščių prekiautojai turi būti įregistravę savo veiklą, turėti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančius dokumentus bei užtikrinti tinkamas jų transportavimo ir laikymo sąlygas. Prekiauti galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios yra suderintos su savivaldybėmis ar seniūnijomis. Gyvais paukščiais prekiaujantis pardavėjas turi vesti jų apskaitą ir, pirkėjui paprašius, pateikti dokumentus apie paukščių kilmę, sveikatos būklę ir veislę. Perkant nors ir vieną viščiuką, prekiautojas privalo pirkėjui išduoti dokumentą – važtaraštį, kuriame būtų visa reikalinga informacija.

 

VMVT Vilniaus departamento

patarėjas Leonardas Šmaukšta


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite