Dienos šviesą išvydo „Lentvario (NE)pasakojimai“

Parašyta: 2024-10-16 | Kategorija: Kultūra, Lentvaris, Naujienos, Renginiai, Seniūnijos, Trakai |

Knygelės „Lentvario (NE)pasakojimai“ sudarytojos (iš kairės) Asta Radimonienė, Dalia Bagdžiuvienė ir Renė Lučiūnienė. Rūtos Daudytės-Minkevičienės nuotr.

Spalio pradžioje Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lentvario skyriuje buvo pristatyta lentvariečiams itin miela ir brangi knygelė „Lentvario (NE)pasakojimai“. Viena iš knygos idėjos autorių ir sudarytojų Dalia Bagdžiuvienė kreipdamasi į susirinkusiuosius sakė, jog jai tai yra ypatinga proga, nes „biblioteka nuo balandžio mėnesio vykdo projektą „Lentvario (ne)pasakojimai“, kuris galiausiai virto knygele. Tikriausiai jau daug kas dalyvavo piknike, piešinių konkurse, edukacijoje su QR kodu. Tačiau pagrindinis tikslas buvo išleisti knygą. Bet ta knyga ne mano parašyta. Knyga yra ypatinga tuo, kad joje yra sudėti trys projektai“, – renginio pradžioje kalbėjo D. Bagdžiuvienė.

Projektą atgaivino po 20 metų

Jos teigimu, pirmasis projektas buvo „Pasakojimai apie Lentvarį“. Jį prieš 20 metų vykdė tuometė Lentvario „Versmės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Renė Lučiūnienė.

„2004 metais į mokyklas atėjo projektai, kurių tikslas buvo, kad mokiniai atliktų tiriamąjį darbą, kurį pristatytų visuomenei. Svarsčiau, ką čia tokio padarius, kad tai turėtų išliekamąją vertę. Pasitarę su mokiniais, nutarėme, kad reikėtų paklausinėti Lentvario senbuvių istorijų apie miestą. Atsirado nemažai entuziastų, kurie ėmėsi darbo ir užrašė pasakojimų apie tai, iš kur kilo Lentvario pavadinimas, taip pat daug įvairių pasakojimų apie Vladislovą Tiškevičių, apie Gaidiškes ir t.t. Tokių pasakojimų atsirado gal 15, paskui jie pradėjo kartotis. Atrinkome įdomiausius, kai kuriuos iš jų reikėjo išversti į lietuvių kalbą, nes buvo papasakoti lenkiškai, tada pakoregavome, kad gražiai skambėtų“, – pasakojimų atsiradimo istoriją prisiminė buvusi mokytoja.

Ji toliau tęsė: „Tuo metu mes dirbome su dailės mokytoja Asta Radimoniene ir pamanėme, kad būtų gerai tuos pasakojimus iliustruoti. Taip išleidome nedidelę rankų darbo knygelę, kurios buvo 20 egzempliorių. Juos išdovanojome. Galvojome, gal kažkas susidomės šia knygele ar tai taps gražus suvenyras. Tačiau niekas didesnio susidomėjimo neparodė.

Bet džiaugiamės dabar, kad Dalios dėka ir iniciatyva (kuri labai kukliai nutyli šį faktą) iš „Pasakojimai apie Lentvarį“ atsirado „Lentvario (NE)pasakojimai“.

Knygelėje užkoduota intriga

Vartant knygelę, galime pamatyti, kad joje yra sudėti QR kodai.

„Tai – dvejų metų projekto darbai. Nuskaičius kodus, galime plačiau sužinoti ne tik istorijas apie Lentvario miestą, jame esančius įvairius objektus, bet ir pamatyti įvairių nuotraukų, vaizdų“, – pristatydama knygelę kalbėjo idėjos autorė.

Keliaujant toliau per knygą galima sutikti užrašą „Lentvaris menininkų akimis“. Kas tai?

Ant molberto stovi knygos viršelyje nugulęs Astos Radimonienės Lentvario „Graužio“ ežero peizažas. Rasos Jakubauskienės nuotr.

„Tai – praėjusių metų viena iš projekto dalių – pleneras. Jį man padėjo kuruoti Asta Radimonienė. Tai yra menininkų surinkti ir knygoje išspausdinti darbai, t.y. įvairių Lentvario miesto erdvių, pastatų atvaizdavimas drobėje“, – paaiškino D. Bagdžiuvienė.

Knygelė baigiama keliais QR kodais be jokių užrašų.

„Specialiai taip sugalvojau – norėjau skaitytojus suintriguoti, kas slepiasi po tais kodais, ką galima ten surasti“, – šypsojosi iniciatorė.

Kalbėdama apie tai, kaip jai kilo mintis išleisti tokią knygelę, Lentvario skyriaus vedėja prisiminė: „Prieš dvejus metus karaimai išleido savo pasakojimus. Aš, juos paėmusi į rankas, pagalvojau: „O kuo Lentvaris yra prastesnis? Kodėl jis negali turėti savo pasakojimų knygelės?“.

Dėkojo Trakų bibliotekos direktorė

Dėkodama D. Bagdžiuvienei ir visam kolektyvui už parengtą ir išleistą knygelę, Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė įteikė padėką, kurioje buvo parašyta „Už reikšmingus darbus kūrybiniame ir informaciniame lauke, sėkmingai įgyvendintus projektus bei atidų ir nuoširdų darbą miesto bendruomenei“. Tikiuosi, kad draugystė tarp bendruomenės ir bibliotekos tęsis dar ilgai, o tęsybų pasekmė bus ne tik knygų tęsiniai, bet ir visokie kitokie projektai“, – dėkodama D. Bagdžiuvienei sakė Trakų viešosios bibliotekos direktorė.

Paklaustos, kas buvo sudėtingiausia kūrybiniame procese, viena iš knygelės sudarytojų A. Radimonienė svarstė, jog tai tikriausiai – techninis darbas.

D. Bagdžiuvienė neatmetė galimybės, jog netolimoje ateityje galime išvysti ir šios knygelės tąsą. O kol kas tuos, kurie nori susipažinti su „Lentvario (NE)pasakojimais, ji kviečia apsilankyti Trakų rajono bibliotekose, nes pardavime jų nėra.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite