D. Trumpo tarifai ir tarptautinės teisės išbandymas: ką turi žinoti Lietuvos verslai?

Parašyta: 2025-04-10 | Kategorija: Ekonomika, Komentarai, Lietuva, Naujienos, Pasaulis, Seniūnijos, Trakai, Ūkis |

Prof. dr. Solveiga Vilčinskaitė

Naujais muitais Kiniją, Kanadą, Meksiką, taip pat Europos šalis „apdalijusio“ Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo politika nė vienai dienai nepraranda tarptautinės teisės ekspertų dėmesio. Advokatų kontoros „TGS Baltic“ partnerė, advokatė, prof. dr. Solveiga Vilčinskaitė paaiškina, ką šių sprendimų akivaizdoje svarbiausia žinoti Lietuvos verslams ir investuotojams. 

 

Ką reiškia D. Trumpo sprendimai tarptautinei teisei?

JAV administracijos sprendimai dėl naujų muitų palietė Kiniją, Kanadą, Meksiką ir Europą. Nors D. Trumpas savo sprendimus bando pateisinti rūpinimusi JAV saugumu – esą jis gina šalį nuo tokių grėsmių kaip nelegali prekyba narkotikai, tokie veiksmai tampa rimtu iššūkiu tarptautinei teisei. Tai rodo, kaip viena valstybė gali susilpninti visos tarptautinės teisinės sistemos stabilumą. Mat tarptautinės teisės veiksmingumas priklauso nuo pačių šalių valios – kiek jos laikosi prisiimtų įsipareigojimų, tiek ir sistema veikia. Jei viena ar kelios šalys atsisako jų laikytis, nėra mechanizmo, kuris galėtų jas priversti tai daryti.

Todėl yra tik diplomatiniai, ekonominiai ir politiniai keliai, spaudimo priemonės ar bandymai įtikinti, kad visiems būtų naudingiau ne griauti egzistuojančios teisinės sistemos, o ieškoti draugiškų būdų susitarti.

 

Kas apsaugos investuotojus?

Pasaulis jau išmoko gyventi laikinumo nuotaikomis. Tam įtakos turėjo visą pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija, Ukrainoje prasidėjęs karas, o dabar – ir nežinomybę palaikanti D. Trumpo vykdoma politika. Vienas iš šiomis aplinkybėmis kylančių klausimų – kokios įtakos tokie JAV prezidento sprendimai turės verslams ir investuotojams?

Reikia nepamiršti, kad egzistuoja tarptautinė investicijų teisė, kuri galėtų apginti investuotojus. Vis dėlto tarp JAV ir ES investicijų apsaugos sutartis nėra pasirašyta – jos pasirašymas buvo sustabdytas dar pirmosios D. Trumpo kadencijos metu.

Kita vertus, tiek Lietuva, tiek kitos ES šalys yra sudariusios atskiras investicijų apsaugos sutartis, pagal kurias dėl JAV valstybės veiksmų nukentėję investuotojai galėtų kelti teisinius klausimus.

Tačiau tarifų, mokesčių klausimai yra labai subtilūs, nes jie patenka į prezidento diskrecijos sritį, kurioje valstybei veikti suteikiama daug laisvės ir užginčyti tokius sprendimus yra ganėtinai sudėtinga.

Nors tiek Kinija, tiek ES jau ėmėsi atsakomųjų priemonių JAV sprendimams, jų veiksmingumas abejotinas. Mat Pasaulinė prekybos organizacija dėl paties D. Trumpo veiksmų negali priimti galutinių ir neginčijamų sprendimų, tad JAV prezidentas jaučiasi saugus. Galima kalbėti tik apie politines pasekmes, reputacinę D. Trumpo žalą ir galimybes atskiroms valstybėms imtis atsakomųjų priemonių.

 

Laikas peržiūrėti sutartis

Lietuvos investuotojams ir verslui pirmiausia derėtų pagalvoti apie prevencinių priemonių svarbą. Verslams jau šiandien pravartu peržiūrėti sutartis ir aiškiai numatyti, kas keistųsi force majeure atvejais. Sutarčių peržiūrėjimas ir prevencinių priemonių apsvarstymas gali padėti išvengti nereikalingų konfliktų ir nuostolių.

Lietuvos verslai, kurie jau turi ryšių su JAV, turėtų nesiblaškyti ir eiti tokia kryptimi, kokia ir planavo eiti. Tik su tam tikru atsargumu – pavyzdžiui, diversifikuojant investicijas ar išsaugant tam tikrą rezervą.

zenpr.lt pranešimas


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite