Kaip pirmadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus padalinio vadovė Rolanda Lingienė, vienoje Trakų rajone vykusioje šeimos šventėje buvo rūkomas kaljanas ir visi susirgę, tai yra 9 asmenys, rūkė kaljaną. O svečių buvo apie 30. „Tad, jei buvo daugiau rūkiusių kaljaną, laukiame ir daugiau susirgimų. Nustatytas gana didelis sąlytį turėjusių asmenų skaičius, apie 100. Šie asmenys laikomi didelės rizikos ir visi yra izoliuoti. Jie iš tokių svarbių įstaigų kaip Trakų rajono savivaldybė, policijos darbuotojai, seniūnijų darbuotojai“, – teigė R. Lingienė. Rugsėjo 9-osios duomenimis, užsikrėtusių asmenų skaičius jau išaugo iki 12. Ketvirtadienio rytą paaiškėjo, kad patvirtintas dar 1 atvejis, kuris yra antrinis ir siejamas su šeimos švente Trakų rajone. Asmuo galėjo užsikrėsti nuo kolegos, dalyvavusio šioje šventėje. Iš viso su šiuo protrūkiu jau siejama 13 atvejų.
Redakcija pasiteiravo VšĮ Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės, šeimos gydytojos Jurgos Dūdienės, kokia situacija jų gydymo įstaigoje. „Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro darbas dėl nustatyto COVID-19 atvejo Aukštadvaryje pasikeitė tik tiek, kad sulaukėme daug skambučių su klausimais, kaip elgtis, kaip eiti į ugdymo įstaigas, kokia rizika, ko laukti ir pan. Be abejo, šeimos gydytojoms teko papildomo darbo, nes reikėjo išduoti nedarbingumo pažymėjimus esantiems saviizoliacijoje, konsultuoti dėl savistabos, dėl taktikos, kaip pacientai bus tiriami pasveikus. Taip jau sutapo, kad šią savaitę tiriami vaikų ugdymo įstaigų darbuotojai – šiuo atveju tikrai šie tyrimai nesusiję su patvirtintu COVID-19 atveju. Iš Trakų r. savivaldybės gauti Sveikatos apsaugos ministerijos nupirkti greitieji testai. Iš atliktų 43 greitųjų testų – 2 nustatyti IgG antikūnai – tai rodo, kad šie darbuotojai kažkuriuo metu vasarą ar net pavasarį buvo susidūrę su koronavirusu ir šiuo metu turi savo organizme atminties antikūnų, tačiau kitų žmonių užkrėsti negali. Aktyvių IgM antikūnų, galinčių parodyti, kad šiuo metu žmogus turi aktyvią COVID19 infekciją, nenustatyta. O visa kita veikla išliko ta pati – esant skundams dėl sutrikusios sveikatos ar planinių situacijų pacientai konsultuojami telefonu, nusprendžiama, ar reikalingos gyvos konsultacijos.
Ir toliau atidžiai laikomės infekcijų kontrolės – tikriname atvykusių pacientų temperatūrą, laikomės griežtų dezinfekcijos taisyklių. Manome, kad kaip dabar, taip ir anksčiau šios priemonės nebuvo ir nėra perteklinės. Koronavirusas tarp mūsų apsigyveno ilgam, tad reikia visiems nusiteikti ilgam maratonui, kurį turime įveikti susikaupę, nes nuo to priklauso mūsų artimųjų, turinčių silpnesnį imunitetą, sveikatos būklė. Tik ramiai bendradarbiaudami, atvirai kalbėdamiesi ir klausdami, gausime atsakymus ir patirsime mažesnes nesėkmes. Tuo pačiu noriu pabrėžti, kad visas kitas ūmias ir lėtines ligas „prižiūrime“ su tokiu pačiu atidumu, skirdami konkretų laiką ir nuoširdžias pastangas“, – paaiškino gyd. J. Dūdienė.
Taip pat Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informavo apie dar vieną židinį Trakuose – rugsėjo 9 d. duomenimis, Vilniaus apskrityje patvirtinti dar 3 koronaviruso atvejai, kurie siejami su vienu susibūrimu Trakuose, kur dalyvavo COVID19 sergantis asmuo. Iš viso su šiuo protrūkiu siejami 4 atvejai. Gyventojams dar kartą primename, kad būtina laikytis saugaus atstumo, asmens higienos, kosėjimo etiketo. Būtina apsaugines veido kaukes dėvėti viešajame transporte ir uždarose prekybos bei paslaugų teikimo vietose, renginiuose.
„Trakų žemės“ ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inf.