Jurga DŪDIENĖ, VšĮ Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė, šeimos gydytoja
Ateinantį mėnesį bus labai daug naujai susirgusių žmonių, tad mes, šeimos gydytojai, stengsimės greitakalbe visus pakonsultuoti. Aš tikriausiai naudosiu šį išsamų tekstą, kad persiųsčiau pacientams, jeigu jie ne viską spės užsirašyti.
Kadangi šiuo metu koronavirusas plinta labai sparčiai, pajutus net ir lengvus peršalimui būdingus simptomus, reikėtų likti namuose. Tik atlikus tyrimą iš nosies ir gerklės (nosiaryklės), galime sužinoti, ar susirgimo kaltininkas yra koronavirusas. Greitieji antigeno testai yra mažiau jautrūs. Tad jeigu jis neigiamas, o jūs jaučiate peršalimo simptomus (bet kokius, net jei ir neturite temperatūros, uoslė nėra dingusi), registruokitės atlikti PGR tyrimą, o jį atlikus, praneškite savo šeimos gydytojui.
Lengvai koronaviruso sukeltai infekcijai būdingi visiems pažįstami simptomai (jie nebūtinai pasireiškia visi kartu):
- karščiavimas (nuo 37,1 iki 38 oC, gali trukti 1–3 d., ir ilgiau);
- nuovargis, silpnumas, galvos, raumenų skausmai (kai kas pasakoja, kad jaučiasi lyg būtų intensyviai pasportavę, pastebi, kad skauda nugarą, laužo kaulus, sako, kad „gripuoja“);
- gerklės perštėjimas, sausas kosulys;
- sloga, nosies užgulimas, uoslės, skonio jutimo praradimas (pasveikus jie atsistato);
- gali pasireikšti pilvo skausmais, pykinimu ir/ar viduriavimu.
Lengvos eigos COVID-19 liga yra gydoma namuose, vartojant vaistus simptomams palengvinti.
Kaip sau padėti, kaip malšinti lengvos eigos ligos simptomus:
- Vartoti daug skysčių – tinka visos arbatos (žolelių ir uogų), vanduo.
- Leisti sau karščiuoti, jeigu tai nesukelia ypač nemalonios savijautos. Tik kai temperatūra yra daugiau kaip 38 oC mūsų organizmas pasigamina ypatinguosius karius prieš virusus – interferoną, tad gausiai geriant skysčius, esant šiltoms (raudonoms) plaštakoms ir pėdoms, temperatūros galima ir „nemušti“. Žinoma, jeigu nėra kitų būklių, bloginančių bendrą savijautą. Atskirai svarbu paminėti, kad kai kuriems žmonėms vaistas nuo temperatūros ibuprofenas gali padidinti kraujospūdį, todėl net ir nesergantys kraujospūdžio liga, turėtų pasimatuoti savo kraujo spaudimą, ir tai verta aptarti su savo šeimos gydytoju, kaip ir skrandžio gleivinės būklę
(esamos erozijos ar opa). Tarptautinėse rekomendacijose labiau rekomenduojamas vartoti paracetamolis (jo poveikis kraujospūdžiui ne toks). Tikrai, ibuprofenas ir paracetamolis yra saugūs vaistai, svarbu neviršyti jų paros nustatytų dozių. Ir taip pat labai svarbu „neprigerti“ šių vaistų su kokteiliais – karštaisiais gėrimais, kurių sudėtyje taip pat yra paracetamolio. Skaitykite sudėtį, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku. - Gerklės perštėjimui ir sausam kosuliui palengvinti geriausiai tiks čiulpiamos pastilės –
jos sudrėkins gerklės gleivinę, nuramins kosulį (ypač mentolis, saldynmedis, islandinė kerpena, šalavijas). Taip pat tinka skalauti šalavijo, medetkų arbatomis, šiltų garų inhaliacijos. Neskalaukite su druska, nes tai džiovina gerklės gleivinę, ji tampa labiau dirgli, įsibėgėja kosčiojimas. Labai rekomenduoju neskubėti pradėti vartoti vaistų, skirtų atsikosėjimui skatinti – ambroxolio, acetilcisteino tipo tabletės skiriami esant plaučiuose karkalų. Tokiu būdu tik „užsiveda“ intensyvus kosulys. Sauso kosulio gydymui visiškai pakanka daug gerti arbatų ir čiulpti pastiles gerklės gleivinės drėkinimui. - Slogai gydyti – purškiami vaistai (skiriami 3–5 d.), vertingas nosies plovimas druskingu vandeniu (yra griežtos taisyklės). Toliau rekomenduojama tartis su gydytoju. Užsitęsusiam nosies paburkimui (7–10 d. ir ilgiau) skiriame ir receptinius vaistus (pvz., purškiamą mometazoną).
- Gerosios bakterijos (visada yra puiku padėti virusų pakirstam mūsų organizmui – gerai veikianti žarnyno mikroflora yra galingas mūsų imuninės sistemos ramstis).
- Vitaminas C – intensyviau veikia liposominis Vitaminas C 1000 mg suaugusiajam; Vitaminas D 4000 TV; cinkas 20 mg; kvercetinas. Ši ketveriukė nuo 2020 m. buvo įrašyta JAV gydytojų draugijų rekomendacijose koronaviruso ambulatoriniam gydymui.
Stiprėjantis kosulys ir dusulys (4–5 d. ir ilgiau), karščiavimas, krūtinės užgulimas, kai palengvėja tik sėdint pasilenkus į priekį, t. y. priverstinė padėtis, padažnėjęs kvėpavimo dažnis daugiau kaip 25–30 kartų per minutę, padažnėjęs širdies dažnis (pulsas daugiau kaip 80) net esant „numuštai“ temperatūrai mums jau yra perspėjimas, kad būtina atlikti išsamius tyrimus – kraujo, plaučių rentgeno nuotrauką ir kraujo įsotinimą deguonimi (tam naudojamas pulsoksimetras – prietaisas, dedamas ant rankos piršto, kurį jau dauguma turi namuose), kurie parodytų, ar nevyksta komplikacija – plaučių uždegimas. Tai jau būtų vidutinio sunkumo COVID-19 liga ir jau gydytojai spręstų dėl papildomo gydymo. Ir net nustačius plaučių uždegimą, paskyrus antibiotikus, nesant kitų lėtinių ligų (tokių kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, plaučių ar inkstų ligos) pablogėjimo, stabilios būklės pacientai, sergantys vidutinio sunkumo COVID-19 liga, gali būti palikti gydytis namuose, atidžiai stebint būklę, konsultuojantis telefonu su šeimos gydytoju.
Taip pat labai svarbu – nepradėkite vartoti antibiotikų savarankiškai (profilaktiškai), sergant COVID-19 lengva forma. Tik esant viruso komplikacijoms (o tai gali būti ir bronchitas, ir plaučių uždegimas), ir tik tuomet, kai pagal kliniką ir kraujo tyrimus matome, kad prisidėjo bakterinė infekcija, gydytojai juos paskiria. Jokiu būdu nerekomenduoju gerti antibiotikų „dėl visa ko, kad nesikomplikuotų virusas“…
Ir viskas! Lengva ligos forma perserga apie 80 proc. užsikrėtusiųjų koronaviruso infekcija, dalis net nejunta jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus, o apie 20 proc. pacientų prireikia ištyrimo (ambulatoriškai arba ir ligoninėje) ir apie 4–6 proc. (tikslaus skaičiaus nežinau, nes dabar labai daug pasiskiepijusių arba esančių su imunitetu po persirgimo asmenų) paliekami gydytis ligoninėje, kuris trunka įvairiai (nuo 2 iki 4–6 savaičių), todėl mūsų tikslas turėtų būti, kaip įmanoma labiau sulėtinti viruso plitimą.
Bendradarbiaukite su savo šeimos gydytoju! O būklei stipriai blogėjant, ypač atsiradus intensyviam nepraeinančiam dusuliui, nedelsdami skambinkite tel. 112. Veikdami kartu, įveiksime pandemiją. Saugokime vieni kitus. Venkime nebūtinų kontaktų.
Jurga DŪDIENĖ,
VšĮ Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė, šeimos gydytoja
Parengta pagal socialiniame tinkle „Facebook“ esančioje Jurgos Dūdienės paskyroje paskelbtą informaciją