Žmogus yra bendruomeniška būtybė. Visiškos vienatvės būsena žmogui yra pavojinga, nes poreikis priklausyti bendruomenei yra įgimtas. Bendros idėjos, tikslai ir darbai leidžia atsiskleisti, jaustis reikalingais. Kai esi bendruomenėje – jauti, kad turi savo vietą, gali rūpintis savo gyvenamosios aplinkos kokybe pats. Kai bendraminčiai visi kartu siekia naudos savo kaimui, drauge kuria patogesnę ateitį, galima kalbėti apie išgrynintą pilietiškumą.
Norėdami pabrėžti bendruomenės reikšmę, 2016-ieji Lietuvoje paskelbti Vietos bendruomenių metais. Vis dažniau deklaruojama ir patvirtinama, kad vietos ekonominė, socialinė ir kultūrinė plėtra tiesiogiai susijusi su bendruomenių veikla. Taigi šiame kontekste Trakų rajono kaimo bendruomenė „Nendrinukė“, gyvuojanti vos porą metų, paskatinta entuziastingos bendruomenių kuratorės, merės patarėjos Dominykos Dubauskaitės – Semionovės, teikė projektą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Būta daug džiugesio, gavus finansavimą „Nendrinukės“ stiprinimui ir plėtojimui tiek iš ministerijos, tiek iš Trakų rajono savivaldybės.
Pirmiausia iniciatyvinei bendruomenės grupei kilo klausimas, ar jau esame pasiruošę susiburti ir bendradarbiauti? Buvo nedrąsu, nes vienas kitą mažai pažinojome. Tad tikslas akivaizdus – stiprinti kaimo bendruomenės narių bendradarbiavimą ir bendravimą. Projektas „Nuo pavasario iki rudens, nuo jaunystės iki brandos“ skirtas įvairaus amžiaus ir skirtingus socialinius įgūdžius turintiems žmonėms. Įvykus visoms numatytoms veikloms, skaičiuojama, kad dalyvavo per 100 itin įdomių, malonių, draugiškų, aktyvių įvairaus amžiaus žmonių.
Intuityviai jaustas poreikis bendrauti tiek jaunoms šeimoms, tiek vyresnio amžiaus žmonėms. Taigi sąmoningai pasirinktos kaimynus siejančios temos: sodininkystė, daržininkystė, gėlininkystė, bitininkystė, – kad būtų kuo daugiau galimybių bendrauti ir artimiau susipažinti. Gavus finansavimą, savo patirtimi viešai pasidalinti galėjo tiek profesionalai, tiek didelę patirtį sukaupę mūsų bendruomenės nariai. Projektą vainikavo baigiamasis renginys „Žirnis pupą apkabino“. Sulaukta garbaus Trakų rajono merės Editos Rudelienės apsilankymo. Šalia Čiukiškių ežero susibūrusius kaimynus į bendrą ratą kvietė kaimiškos muzikos kapelijos „Ratilai“ muzikantai ir šokėjai. Pirmą kartą visi kartu uždainavom!
Bendruomenės narių bendrumą skatinome ne tik saviugdos veiklose, edukacinėse išvykose, diskusijų metu, savanorišku darbu veiklose, bet ir susitelkę vykdyti socialinę veiklą: šviesti ir skatinti, suteikti pagalbą socialinę atskirtį patiriantiems mūsų bendruomenės nariams bei mūsų rajone esančiam „Paramos šeimai ir vaikams centrui“. Rudenį, nuėmę derlių, „Nendrinukės“ nariai mielai pasidalino užaugintomis daržovėmis su stokojančiais.
Gerus santykius ir malonų bendravimą padeda užtikrinti ir įgyvendinti patys žmonės, gyvenantys veiksnioje savivaldoje. Tik vietiniai gali geriausiai žinoti, ko jiems reikia. Tikimės, kad projektas įkvėpė šeimininkiškumo jausmą ir supratimą, kad drauge mes galime gyventi kokybiškiau. Mus sieja geografinis artumas, mes gal ir nepažįstame dar vienas kito labai gerai, bet bendras įsipareigojimo jausmas mus jau jungia.
Kaimo bendruomenės „Nendriukė“ inf.