Bitininkų mokymai Trakuose

Parašyta: 2024-08-03 | Kategorija: Lietuva, Naujienos, Seniūnijos, Sveikata, Trakai |

Bitininkai (iš kairės): Juozas Norinkevičius ir Valentinas Juraitis supažindino su bitininkystės pradmenimis. Petro Raudonio nuotr.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centre dvi dienas  vyko mokymai patyrusiems ir pradedantiems bitininkams.

„Man pasimokyti, pasikartoti žinias  visada pravartu. Kaip nebūtų keista, bet tarp ilgamečių bitininkų sutinku tokių, kurie nežino elementariausių dalykų apie bičių ūkį, ką jau kalbėti apie gausų naujienų srautą, kuris mus pasiekia iš viso pasaulio“ – renginio metu  Trakuose  kalbėjo patyręs bitininkas  Kazimieras Stasiūnas, didelio bityno  savininkas, prižiūrintis keliasdešimt šeimų ir esantis kelintos kartos bitininkas.

Jis, kaip ir kiti krašto bičiuliai bei medaus ir jo produktų mylėtojai  atvyko į mokymus, kuriuos organizavo Trakų bitininkų draugija.

Renginio lektorius,  portalo www.bitynai.lt leidėjas,  ,,Bitininko kalendorių-žinynų 2023 ir 2024 m.“ autorius Valentinas Juraitis, pats prižiūrintis  keliasdešimties šeimų bityną, paskaitų metu  supažindino  dalyvius  bičių  šeimos  sandara. Tiems, kurie dar tik  ketina pasirinkti bitininko kelią, lektorius pateikė  būtiniausių  žinių, kaip pradėti bitininkauti.

Lektorius  pažymėjo, kad svarbu  nepamiršti  ir žinoti  bitininkystės pradininkus, iškiliąsias asmenybes, kurios mūsų kraštui  daug nusipelnę  ir yra sektinas pavyzdys. Juk ne be reikalo  lietuvių liaudis sukūrė  dainą ir žaidimą ,,O jūs vaikai taip darykit, kaip Jurgelis daro…”

Kazimiero Stasiūno bityne Trakų rajone. Petro Raudonio nuotr.

Pradedant nuo XVIII amžiaus,  plėtojant bitininkystę turime daug asmenybių. Tai Mažosios Lietuvos atstovas D. Zetegastas, išleidęs pirmąją knygelę,  J. Pečkaitis, parašęs vadovėlį ir įkūręs Lietuvos bitininkų draugiją, kunigas J. Ambraziejus, 1905 m. Vilniuje  pradėjęs leisti ,,Lietuvos bitininko“ žurnalą, J. Kriščiūnas, padėjęs pagrindus  bitininkystei šalyje,  neseniai išėjęs A. Skirkevičius, daug nuveikęs mokslo ir visuomeniniame lauke ir  pagaliau  mūsų šaunusis bičiulis A. Amšiejus, šiandien  savo neišsenkančia energija ir įžvalgomis  praturtinantis bitininkų bendruomenę.

Kadangi renginys vyko diskusijų forma, neišvengiamai kilo klausimų dėl medaus realizavimo. V. Juraitis  apžvelgė  situaciją tarptautinėje medaus rinkoje. Europos Sąjungoje gausu medaus, nes  daug jo importuojama iš Kinijos, Argentinos, Ukrainos. Greitų pokyčių į gerąją pusę  sunku tikėtis, nes apriboti  pvz., Kinijos ir Ukrainos prekių  srautus yra beveik neįmanoma, nes  šalys vykdo  kvotas. Šiandien esame banguojančios sinusoidės apačioje, bet gyvenimas nestovi  vietoje. Tuo labiau, kad mūsų šalies rinkoje statistinis gyventojas palyginti  mažai suvartoja lietuviško kokybiško medaus –  tik 700 gr. per metus, kai ES vartojimo vidurkis  – 2 kg.

Mokymų dalyviai apsilankė bitininko Kazimiero Stasiūno bityne Trakų rajone. Bičiulis Kazimieras  sėkmingai realizuoja medų turguose. Pats gamina  medaus  mišinius su uogomis, tokiu  būdu praturtina bityno  asortimentą ir daugiau parduoda.

Trakų bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Norinkevičius supažindino su apiterapijos naujovėmis,  papasakojo apie apiterapijos namelių naudą žmogaus sveikatai.

Neapsieita be medaus produktų degustavimo. Sumanūs Trakų bitininkai  sugeba   surinkti   kokybiško,  ekologiško medaus.  Štai Tadas Uscila pasidžiaugė, kad šiemet jo bitės atnešė unikalaus  medaus, kvepiančio mėtomis, bet ne iš mėtų laukų. Ruslanas Anusevič,  Romaldas Tamašauskas nuramino  bičiulius kalbėdami, kad į bitynus  nederėtų  žvelgti tik per verslo ir uždarbio prizmę. Bitės – tai  poilsio ir sveikatingumo, pozityvios energijos šaltinis.

Petras Raudonis


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite