Baigdamas antrus metus, projektas „Žvelk giliau“ džiaugiasi puikiais pasiekimais

Parašyta: 2024-12-07 | Kategorija: Lentvaris, Lietuva, Namai, Naujienos, Seniūnijos, Sveikata, Trakai |

„Žvelk giliau“ koordinatorius (antras iš dešinės) Gediminas Dalinkevičius, ambasadorė Tatjana Grigorjevienė (pirma iš kairės) ir programos dalyvės

Į emocinę ir psichologinę sveikatą vis dar esame linkę žiūrėti pro pirštus, o išgirdę, kad kažkas kreipiasi pagalbos į psichologus ar psichiatrus, žiūrime įtariai. Ypač dažnai to nesupranta vyresnės kartos atstovai. Neva „mūsų laikais to nebuvo“ arba „susitvarkiau aš, kodėl negali ir kiti“ ir pan. Ir toks požiūris bei supratimas tikriausiai natūralus, nes tokia pagalba pradėta teikti palyginus ne taip seniai. O jei ir tekdavo lankytis pas psichologą ar psichiatrą, vadinasi, su tuo žmogumi jau tikrai kažkas negerai. Kitaip sakant, vis dar gyvename stigmatizuotame pasaulyje, kuriame gėda prašyti psichologinės ar emocinės pagalbos. Tačiau projekto „Žvelk giliau“ vienas iš koordinatorių Gediminas Dalinkevičius džiaugiasi, kad visuomenės požiūris palaipsniui keičiasi, o spręsti psichologines ir emocines problemas, ypatingai senjorams, labai padeda nuoširdus tarpusavio bendravimas.

Bendravimas – galingas vaistas padėti žmogui

„Projektas „Žvelk giliau“ skirtas įvairaus amžiaus žmonėms – nuo mažų moksleivių iki mano kuruojamos amžiaus grupės 65+. Ši grupė taip pat yra ir Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų ratas. Mes, kaip trakiečiai ir Trakų rajono gyventojai, džiaugiamės, kad jau baigiame antrus metus su tokiu puikiu projektu, kuris padeda vyresnio amžiaus žmonėms galbūt iš naujo, o galbūt ir dar kartą atrasti bendravimo naudą. Viliamės, kad jis bus pratęstas ir kitais metais“, – kalbėjo G. Dalinkevičius.

Anot pašnekovo, projektas „Žvelk giliau“ siekia pakeisti mūsų visuomenės sąmonę, požiūrį.

„Būkime atviri, tie žmonės, kurie turėjo kokių nors psichikos iššūkių, vienokių ar kitokių bėdų, kurios nebuvo išreikštos per fiziologinius trūkumus ar pokyčius, bet susidūrė su vidinėmis psichologinėmis ar emocinėmis problemomis, jie visada buvo stigmatizuojami, visuomenė tokio žmogaus nebenori priimti. Taip pat nepaprastai sudėtingas reiškinys yra ir savistigma. Nes žmogus pats sau įsikalba, kad nebepritampa visuomenėje ir pats save pradeda izoliuoti, – kalbėjo projekto koordinatorius. –

Todėl mes, siekadami padėti tokiems žmonėms, esame trylika koordinatorių visoje Lietuvoje, turime tikslines grupes, pavyzdžiui, vaikai, jaunimas, tėvai, auginantys autistiškus vaikus, ir pan. O aš kuruoju 65+ grupę. Jos žmonėms padedu būti kuo daugiau bendraujantiems, atviresniems ir tie, kurie turėjo kažkokių stiprių išgyvenimų, galėtų vieni su kitais dalintis savo patirtimi. Tokiu būdu išgyvenimų turėjęs žmogus ne tik padeda kitiems, bet ir labai susitiprina pats save, nes jis analizuoja save, įvertina situaciją ir pamato, kad visa tai nėra nieko nežemiško, nepaprasto, o įprasta gyvenimo dalis. Taigi, bendravimas suteikia abipusį pasitikėjimą ir naudą. Todėl labai svarbu, kad mes visi suvoktume, kad ne tabletės, ne poliklinikos, ligoninės, bet bendravimas yra nepaprastai galingas vaistas padėti žmogui.“

Projekto dalyviai vis laukia naujų susitikimų

G. Dalinkevičiaus teigimu, projektas „Žvelk giliau“ vyksta antrus metus. Tai – labai sėkmingas ir prasmingas projektas, atliepiantis daugelio žmonių jiems patiems netikėtus pojūčius, išgyvenimus ir jų pasekmes: „Mes jo naudą galime įvertinti tik per dalyvavusių mūsų bendravime atgalinį ryšį. O jis yra toks, kad pasibaigus paskaitoms, mūsų vėl klausia, kada grįšime. Tai viską pasako apie projekto naudą ir reikalingumą žmonėms“.

„Man asmeniškai tarsi ir savaime suprantama, kad bendravimas yra naudingas mano psichinei ir emocinei sveikatai, tačiau būna žmonių, kuriems tai tampa netikėtu atradimu, – pripažįsta vyras. – Su programa „Žvelk giliau“ apvažiavome didelę dalį Lietuvos, beveik visą Trakų rajoną ir pamatėme, kad žmonėms bendravimas tikrai yra labai svarbus. Po paskaitų užsimezga daug socialinių kontaktų, paskui sulaukiame žinučių, skambučių, žmonės džiaugiasi atradę bendravimo naudą.“

G. Dalinkevičius džiaugiasi, kad projektui sėkmingai vystantis, jis galėjo suburti dar didesnę komandą, galinčią padėti dar platesniam žmonių ratui.

„Labai džiaugiuosi, kad aš, kaip vienas iš projekto koordinatorių, kuris yra atsakingas už 65+ grupę, jau turiu ir savo 12 ambasadorių. Jie, turintys asmeninės patirties ir praėję tam tikrus mokymus, gali suteikti naudos ir tam, kuris po kažkokių sunkių išgyvenimų negali susitvarkyti su savo psichika, emocijomis ir šiuo metu galbūt yra emocinėje ar psichologinėje duobėje. Šiuo atveju patirtis ir asmeniniai išgyvenimai yra pagrindinis dalinimosi faktorius. Taip, yra atvejų, kai reikalingi medikamentai, mes nesikišam į tuos dalykus, mes tik galime paraginti, pakviesti nebijoti eiti pas psichiatrą, psichologą“, – kalbėjo vienas iš projekto įgyvendintojų.

Anot jo, svarbiausia ambasadorių misija – pakviesti bendrauti, rasti raktą, kad žmogus tave išklausytų ir paskui galėtų pats atsiverti, pasipasakoti. Tiesa, pašnekovas pastebėjo, jog su brandaus amžiaus žmonėmis šiuo atveju yra sudėtingiau dirbti, nes jų patirtis, stengimasis apsaugoti save nuo aplinkos ir aplinkinių neleidžia taip lengvai atsiskleisti ir pasipasakoti kaip jaunam žmogui.

„Su jaunais žmonėmis bendrą kalbą rasti yra lengviau. Vyresnio amžiaus žmonės yra įtaresni, uždaresni. Vis tik, mano galva, šis mūsų visuomenės kūrimo projektas yra vienas iš gražiausių“, – pažymėjo G. Dalinkevičius.

Sunkūs išgyvenimai privedė prie ligų, bet atvėrė akis

Bendravimo naudą sako pajutusi ir pati šiuo metu „Žvelk giliau“ ambasadore esanti dabar jau lentvarietė Tatjana Grigorjevienė. Tiesa, iki supratimo, anot moters, teko nueiti ilgą ir sunkų kelią.

„Žvelk giliau“ ambasadorė Tatjana Grigorjevienė

„Esu baltarusė, bet 50 metų gyvenu Lietuvoje. Būdama 21-erių baigiau universitetą Minske ir gavau paskyrimą į Kėdainius. Turėjau išmokti lietuvių kalbą pakankamai greitai. Vėlgi tai nutiko ne savo noru, o per bėdas, kančias nelaimes, nes būdama 24 metų likau našle su kūdikiu ant rankų, savo sudėtingo gyvenimo istorijos pradžia dalinosi moteris. – Tada prasidėjo mano psichinės sveikatos griūtis. Tuo metu aš to nesuvokiau, tik lioviausi verkusi, nebebuvo ašarų.“

Su tuo skausmu ir sunkiais išgyvenimais T. Grigorjavienė gyveno daug metų: „Niekur nepritapau, buvau nereikalinga – vieniša su mažu vaiku. Bandydama išeiti iš to rato, ištekėjau antrą kartą, galvojau, kad tai yra ta panacėja. Bet iš to nieko nesigavo, kadangi buvo ne tas žmogus.

Šešiolika metų sunkaus gyvenimo privedė mane iki ligų, vaistų, kol vieną kartą buvo sudraskytas mano pasas ir pasakyta, kad aš nevažiuosiu į Baltarusiją aplankyti savo tėvų. Tada per tris dienas susirinkau daiktus ir išėjau iš namų. Tai buvo emocinis sprendimas. Ilgai paskui gydžiausi, bet išėjau iš tos būsenos. Tačiau galiausiai man išeiti iš to padėjo, kai būdama 54-erių sutikau žmogų, su kuriuo esame jau aštuoniolika metų. Jis yra tas žmogus, kuriam aš galiu viską pasipasakoti, jis mane palaiko, jis taip pat man gali viską papasakoti“.

Suprato bendravimo naudą ir galią

Būdama inžiniere chemike technologe Tatjana metė visus savo darbus ir po didelių sveikatos iššūkių pradėjo fizinės žmogaus užtikrinimo veiklą.

„Baigiau specialius kursus ir dabar padedu žmonėms užtikrinti fizinę gerovę. Bet tai nutiko ne iš karto. Aš visada bijojau tų žmonių, kurie turėjo kokių nors psichologinių problemų. Nemokėjau prie jų prieiti. Kai mane Gediminas pakvietė prisijungti prie „Žvelk giliau“ projekto, pagalvojau, kad man tai labai įdomu ir tikrai noriu dalyvauti toje veikloje. Ir aš dabar suprantu, kad kalbėti su kiekvienu galima ir reikia. Reikia kiekvieną išklausyti, pabūti tiek, kiek jam reikia“, – bendravimo nauda įsitikinusi moteris.

Jos teigimu, galbūt kitą kartą žmogų reikia tik šiek tiek stumtelėti, kad jis priimtų reikiamą ir teisingą sprendimą savo gyvenime.

„Kaip man Gediminas sakė, kad nebijočiau nueiti pas gydytoją psichiatrą. Ką reiškia psichiatras? Jis yra gydytojas, kaip ir gerklės pilvo ar kitų sričių. Lygiai taip pat ir psichologas. Į žodį sveikata telpa ne tik fizinė, bet ir psichinė, emocinė ir finansinė gerovė. Aš dabar visada pradedu nuo emocinės gerovės, nuo geros atmosferos sukūrimo, nuo pažiūrėjimo į žmogų. Galbūt dėl to man kitaip ir sekasi?“, – šypsojosi po didelių gyvenimo sukrėtimų ir išgyvenimų dabar jau laiminga moteris, kuri filosofiškai ir šiltai baigė mūsų pokalbį: „Per gyvenimą visi žmonės ieško stebuklingos piliulės, panacėjos. Tikrai visi ieško. Tačiau, kada pradeda suvokti, kad tokio dalyko nėra, kad gerą savijautą suteikia daugybė skirtingų dalykų bei išgyvenimų ir jų visuma, viskas priklauso tik nuo pačio žmogaus. Bet kokioje situacijoje reikia rasti, kuo džiaugtis“.

„Žvelk giliau“ ambasadorė Tatjana Grigorjevienė (antra iš kairės) ir programos dalyvės

Norintys prisijungti prie „Žvelk giliau“ bendruomenės, visą informaciją gali rasti socialiniuose tinkluose, internetinėje svetainėje www.zvelkgiliau.lt arba Medardo Čobuto trečiojo amžiaus universiteto svetainėje https://mctau.lt/.

Psichikos sveikatos ambasadorius – tai žmogus, kuris viešai dalijasi patirtimi apie psichikos sveikatos sunkumus savo arba artimųjų gyvenime. Projekto „Žvelk giliau“ ambasadorių iniciatyvos tikslas – didinti visuomenės narių žinias, keisti nuostatas, susijusias su psichikos sveikata, skatinti tolerantišką elgesį psichikos sveikatos sunkumų ar sutrikimų patiriančių asmenų ar jų artimųjų atžvilgiu.

Daugiau apie projektą: https://zvelkgiliau.lt/

Projekto organizatorius: Higienos instituto Psichikos sveikatos centras

Projektą finansuoja: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

 

 

 

 

Gabrielė VAITKEVIČIŪTĖ

Projekto „Žvelk giliau“ archyvo nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite