Rajone registruojamos bičių šeimos. Šį darbą atlieka Trakų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Vaidas JONUŠAITIS. Trakų rajono laikraštis „Trakų žemė“ pateikė keletą klausimų.
Kodėl reikia registruoti bičių šeimas?
Bitės priskiriamos prie žemės ūkio gyvūnų, todėl yra privaloma jas deklaruoti – registruoti du kartus per metus: sausio ir liepos mėnesiais, t. y. pirmąjį ir vidurinįjį metų mėnesį.
Bičių šeimų deklaravimas reikalingas dėl daugelio proiežaščių. Visų pirma, sausio mėn. deklaruotoms bičių šeimoms yra apskaičiuojama parama pagal šiam sektoriui skirtą pinigų sumą. Parama skiriama gydymui prieš erkes, bičių maitinimui ir kitoms paskelbtoms programoms. Deklaruojant bites, kaip stacionarų bityną ar kilnojamąjį bityną, tuo pat metu netiesiogiai yra informuojami ir ūkininkai prie kurių laukų laikomos bitės. Ūkininkas, prieš atlikdamas lauko kultūrų purškimus, privalo telefonu, SMS žinute pranešti bitininkams apie planuojamus darbus. Atliekant deklaravimą yra pažymima ir vieta žemėlapyje. Todėl mes tikimės, kad ateityje bus sukurtas ir bičių šeimos koncentracijos žemėlapis, kuriame bus galima analizuoti, ar toje vietovėje pakanka medingų augalų, ar ne per didelė bičių šeimų koncentracija. Atsiradus pavojingoms bičių ligoms ir turint bitininkų ir bityno duomenis, pavyksta operatyviau apsaugoti sveikus bitynus ir lokalizuoti ligos židinį. Tik deklaravę bitynus ir turintys bityno pasą bitininkai bei atlikę turgavietėse reikalaujamus laboratorinius tyrimus gali prekiauti bičių produktais turgavietėse, taip pat gali pretenduoti į ekologinio produkto ar išskirtinės kokybės produkto sertifikavimą.
Kur reikėtų atvykti norint užregistruoti savo bityną? Ar už registraciją reikia mokėti ir kokiu laiku?
Bitynai registruojami ir išduodami bitynų pasai Trakų valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, adresu Veterinarijos g. 2, Trakai. Bičių šeimų registravimą reikia atlikti kiekvienais metais sausio ir liepos mėnesiais. Bityno pasas yra išduodamas vieną kartą. Bičių šeimų skaičiaus registravimas ir paso išdavimas atliekamas nemokamai. Žemės ūkio gyvūnus ir bičių šeimas gali registruoti ir privatūs veterinarijos gydytojai, tik jie šią paslaugą dažniausiai atlieka mokamai.
Kiek rajone turime bitynų ir bičių šeimų?
Trakų rajone šiuo metu yra išduotas 251 bitynų pasas ir registruotos 3265 bičių šeimos.
Kodėl bičių šeimų nedaugėja, o laikosi tas pats vienodas skaičius?
Negalima teigti, kad nedaugėja bičių šeimų. Bitininkai dažnai tampa azartiški ir jie nori turėti vis daugiau bičių šeimų. Tačiau ne visada didelis šeimų skaičius atneša didelį pelną. Aš visada akcentuoju, kad turint daugiau šeimų padaugėja ir išlaidų, laiko ir darbo sąnaudų, taip pat gali būti patiriami ir didesni nuostoliai.
Kaip pavyzdį galiu pateikti tokį atvejį: mano pažįstamas, geras bičiulis vienais metais prisuko 150 kg medaus iš vienos bičių šeimos. Kai tuo tarpu aš iš vienos šeimos tais pačiais metais išsukau 40 kg medaus. Taip, tai buvo vietovių skirtumas: draugo bitynas – pajūryje, mano – Trakuose. Tačiau skiriasi ir supratimas bei matematinis skaičiavimas. Jis visas pastangas dėjo į didelės, sveikos, stiprios bičių šeimos sukūrimą, o aš į didesnį bičių šeimų skaičių. Kad gaučiau 150 kg medaus, aš privalėjau įsigyti beveik keturis avilius, sukurti keturias bičių šeimas, maitinti ir prižiūrėti, kai tuo tarpu bičiulis prižiūrėjo vieną bičių šeimą.
Ar yra tokių gyventojų, kurie neregistruoja savo bitynų?
Neturiu pranešimų ar informacijos apie tai, kad gyventojai neregistruoja bitynų. Naudodamasis proga noriu paraginti bičiulius, kad paragintų tokius bitininkus registruotis ar praneštų Trakų valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
Kas, Jūsų nuomone, reikia daryti, kad bitės būtų sveikos ir prineštų daug medaus?
Kad bitės prineštų daug medaus, visų pirma, turi būti stipri, galinga šeima. O kad išaugintume galingą šeimą, bitės turi būti sveikos ir svarbiausia turėti produktyvią motiną bei pakankamą jaunų bičių kiekį padėtiems kiaušinėliams prižiūrėti, o vasario mėnesio antroje pusėje pakelti temperatūrai, kad motina galėtų dėti kiaušinėlius, o šie vystytųsi. Vadinasi, kuo stipresnę šeimą paliksime rudenį, tuo stipresne jėga anksti pavasarį bitės puls dirbti. Mūsų klimato juostoje pavasarinis natūralus medunešis yra pagrindinis. Vasarą prasideda žemės ūkio kultūrų medunešis.
Visiems žinoma, kad bites puola varozė ir kitos ligos. Ką reikėtų darytų, kad išvengtume šių ligų?
Išvengti varozės nepavyks. Tenka išmokti gyventi su šia liga ir kiekvienais metais bites gydyti.
Dėkojame už pokalbį.
Kalbėjosi
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ