Pirmadienio, lapkričio 26 d., rytą „Trakų žemės“ redakcija sulaukė svečių. Apsilankė Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, jos patarėja Dominyka Semionovė ir savivaldybės administracijos ryšių su visuomene specialistė Sigita Nemeikaitė. Tokiu būdu pradėta Trakų rajono verslo savaitė, vykstanti lapkričio 26–30 dienomis.
Susitikimo su rajono vadove metu buvo kalbėtasi apie rajono laikraščio „Trakų žemė“ ir nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ bei knygų leidybą. UAB „Trakų žemė“ direktorius-vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius rajono vadovams papasakojo apie leidybos pradžią 1988 metais bei 30 metų trukusią veiklą. Yra įkurtos dvi įmonės: UAB „Trakų žemė“ ir VšĮ „Vorutos“ fondas bei du internetiniai laikraščiai www.traku-zeme.lt ir www.voruta.lt, turintys savo ISSN (tarptautinį standartinį serialinio leidinio numerį). Jų steigėjas ir savininkas yra tas pats asmuo – Juozas Vercinkevičius. Abi įmonės verčiasi laikraščių, knygų, brošiūrų leidyba, reklamos gamyba. „Trakų žemė“ yra prenumeruojama Vilniaus apskrityje, o „Voruta“ – visoje Lietuvoje. Įmonių pajamos yra gaunamos iš prenumeratos, pardavimų, reklamos, skelbimų, užsakomųjų straipsnių ir rinkimų politinių kampanijų medžiagos. Šiose įmonėse dirba penki etatiniai darbuotojai ir yra daug bendradarbių, dirbančių pagal autorines sutartis.
Susitikimo metu žurnalistai merei ir svečiams pateikė keletą klausimų, ypač dėl buvusios Trakų internetinės mokyklos pastato perspektyvos, Trakų kultūros rūmų rekonstrukcijos ir kt.
Iš „Trakų žemės“ redakcijos svečiai nuvyko į Senųjų Trakų seniūnijoje, Guopstų kaime, įsikūrusias dvi tarptautines įmones.
Gealan Baltic – plastikinių langų gamintojai
Gealan – tarptautinė įmonių grupė, užsiimanti plastikinių langų ir durų profilių sistemų gamyba. Įmonių grupėje dirba daugiau nei 1 300 darbuotojų. 2009 m. Trakų rajone, Guopstų kaime, Senųjų Trakų seniūnijoje, 15 ha teritorijoje iškilo šiuolaikiškas statinys, kurio plotas siekia 52 000 kv. m. Taip mūsų krašte įsikūrė bendra Lietuvos ir Vokietijos įmonė Gealan Baltic.
Susipažinti su Gealan Baltic gamybos ypatumais atvyko Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė su pavaduotoja Marija Puč ir patarėja Dominyka Semionove, savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius su pavaduotoja Karolina Narkevič, savivaldybės darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas Gintautas Paltanavičius, tarybos narys Darius Bartkevičius, UAB „Trakuva“ vadovė Filomena Kvedaravičienė, Senųjų Trakų seniūnė Ana Ingelevič.
Pastaruosius trejus metus įmonė investavo apie 3 mln. eurų į savo technologijas, išplėtė asortimentą, perkėlė naujas technologijas iš Vokietijos, perėmė iš jų kai kurias technologijas. Šiemet bendrovė planuoja pasiekti apie 26 mln. eurų apyvartą.
Tik pradėjusioje savo veiklą įmonėje plušėjo apie 60 darbuotojų, o dabar šis skaičius padvigubėjo. Gamybos procesas vyksta visą parą – trijomis pamainomis. Daugiausia darbuotojų atvyksta iš Vilniaus, 15 iš Varėnos rajono. Norinčiųjų dirbti iš Trakų rajono skaičius mažėja. Bendrovės direktorius Jaunius Šileikis apgailestavo, kad žmonės tingi dirbti. „Kasmet mums reikia apie 20 naujų darbuotojų. Tam, kad vienas žmogus pasiliktų dirbti, reikia priimti tris darbuotojus“, –
teigia įmonės vadovas. Pasirodo, kad net mokamas 800–1000 eurų atlyginimas „į rankas“ paprasto gamyklos cecho darbuotojo netenkina, nors įmonė ir priima jį „žalią“, apmoko.
Rajono vadovai domėjosi, kur įmonė eksportuoja savo gaminamą produkciją. Kaip sakė Gealan Baltic direktorius, šiuo metu jų produkcija eksportuojama į Latviją, Estiją, Švediją, Norvegiją, Baltarusiją, Karaliaučiaus sritį, Pietų Korėją, Uzbekiją, Ukrainą –daugiausiai Rytų Europą, Pabaltijį, taip pat prekės keliauja ir už Atlanto. Pabendravus prie bendro stalo, atvykusiems svečiams Gealan Baltic marketingo vadovas Aleksandras Kučinskis parodė gamybines patalpas ir paaiškino, kaip gimsta naujas produktas.
UAB Kinze Europe
Kita Trakų rajone, Guopstų kaime, veikianti įmonė yra UAB Kinze Europe. Tai yra antroji Kinze gamykla pasaulyje ir pirmoji gamykla užsienyje. 1965 m. ūkininkas Jon Kinzenbaw atidarė ūkio technikos dirbtuves ir pavadino įmonę Kinze vardu. 2013 m. Kinze atkeliavo į Lietuvą, Trakų rajoną.
Kaip sakė UAB Kinze Europe direktorius Virginijus Jurkštas, dabar įmonėje dirba 50 darbuotojų. Jos patalpose įrengtos skirtingos paskirties erdvės. Ji užsiima inovatyvia, patvaria ir aukštos kokybės sodinimo bei grūdų transportavimo technika. Sėjamųjų mašinų gamyba vykdoma trimis ciklais. Pradinėje gamybos sekcijoje surenkamas sėjamosios rėmas, vėliau komplektuojamos kitos reikalingos detalės, o paskutiniame etape vykdomas techninis testavimas. UAB Kinze Europe technika prekiauja 24 dilerių atstovybės Europoje ir Rusijoje. Pernai įmonės apyvarta siekė apie 20 mln. eurų.
Trakų rajono vadovai visą savaitę lankėsi mūsų krašte veikiančiose įmonėse, bendravo su jų vadovais, domėjosi verslo situacija. Rajono gyventojai, iš anksto užsiregistravę, taip pat galėjo lankyti verslus ar ūkius, dalyvauti mokymuose ar kituose renginiuose. Vakar, lapkričio 29 d., šventinio renginio Karališkoje senojoje kibininėje metu, už pasiekimus, inovacijas, socialinę atsakomybę, indėlį kultūrai, švietimui, bendruomenei, investicijas į verslumo skatinimą ir profesinius įgūdžius buvo apdovanoti verslo ir ūkio atstovai.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Autorės nuotr.