Apie į Lietuvą be tėvų atvykstančius vaikus iš Ukrainos būtina pranešti

Parašyta: 2022-03-10 | Kategorija: Trakai |

Siekiant iš karo krečiamos Ukrainos į Lietuvą atvykusiems vaikams užtikrinti saugią aplinką, įvairiapusę priežiūrą ir reikalingą pagalbą, sudarytas specialus vaikų priėmimo algoritmas. Jis numato institucijų veiksmus ir bendradarbiavimo taisykles. Pagal šį algoritmą savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos ar privatūs asmenys apie į Lietuvą atvykstančius ar atvykusius Ukrainos vaikus privalo pranešti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai arba jos teritoriniam skyriui. Pranešti nereikia tik tais atvejais, kai vaikai atvyksta su savo tėvais ar globėjais.

„Vaikų saugumas yra didžiausias prioritetas. Ypatingai, kai kalbame apie vaikus, kurių gyvenimą sužalojo karas. Kitų šalių patirtys rodo, kad karo paveiktų teritorijų vaikai yra ypatingai pažeidžiami. Todėl labai svarbu, kad informacija apie visus vaikus laiku pasiektų atsakingas institucijas.  Taip pat labai svarbūs yra koordinuoti institucijų veiksmai, kad galėtume būti tikri, jog kiekvienu vaiku yra tinkamai pasirūpinta, kad visi vaikai yra ramioje, saugioje, jiems draugiškoje aplinkoje“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Pagal vaikų iš Ukrainos priėmimo algoritmą apie vaikų grupes būtina pranešti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai telefono numeriu +370 696 05 395, apie pavienius vaikus be tėvų – tiesiogiai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai visą parą veikiančiu telefono numeriu +370 695 64353.

Pagal vaikų iš Ukrainos priėmimo algoritmą apie vaikų grupes būtina pranešti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai telefono numeriu +370 696 05 395, apie pavienius vaikus be tėvų – tiesiogiai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai visą parą veikiančiu telefono numeriu +370 695 64353. Kiekvienu atveju vaiko teisių apsaugos specialistai užtikrins, kad vaikas turėtų atstovą pagal įstatymą, išklausys vaiką, užregistruos jo duomenis. Toliau savivaldybės rūpinsis vaiko gerove – užtikrins paslaugas, gyvenamąją vietą ir kt.

Šiuo metu yra derinami teisės aktų pakeitimai, kurie leis nelydimiems vaikams, bėgantiems nuo karo baisumų, kuo skubiau nustatyti globą. Nei vienas vaikas, esantis Lietuvoje, negali būti be įstatyminio atstovo – tai svarbu ne tik siekiant užtikrinti vaikams saugią aplinką bet ir skiriant įvairias išmokas bei paslaugas.

Vaikai, kurie atvyksta didesnėmis grupėmis iš vaikų globos institucijų Ukrainoje, Lietuvoje apgyvendinami kartu neatskiriant vaikų vieno nuo kito. Karo baisumus patyrusiems vaikams išskyrimas sukeltų dar didesnį stresą ir pagilintų esamą traumą. Šiuo metu 43 vaikai iš Ukrainos globos institucijų gyvena Trakuose, 21 Visagine, 12 Kaune. Taip pat tariamasi su kitomis savivaldybėmis, kad būtų rastos tinkamos vietos vaikų grupėms, jei to prireiktų. Dar 108 vaikai į Lietuvą atvyko su kitais asmenimis, pvz., giminaičiais arba asmenimis, susijusiais su vaiku emociniais ryšiais (šeimos draugai, kaimynai ir kt.).

Įstaigos, kurios nori teikti socialinę globą iš Ukrainos į Lietuvą atvykstantiems vaikams, turi gauti licenciją Socialinių paslaugų priežiūros departamente. Gavusios licenciją, apie tai jos turi pranešti savivaldybei, kurioje vykdys veiklą. Asmenys, kurie norėtų priimti į savo šeimą vaiką iš Ukrainos, likusį be tėvų globos, turi kreiptis į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą.

Daugiau informacijos norintiems globoti vaiką iš Ukrainos: https://vaikoteises.lt/pagalba-ukrainai/

Lietuvos Respublikos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešimas spaudai


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite