Amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ mokinių patirtis Italijoje

Parašyta: 2023-05-12 | Kategorija: Aukštadvaris, Kelionės, Mokyklos, Naujienos, Projektai, Seniūnijos, Trakai |

Amatų mokykla ,,Sodžiaus meistrai“ įgyvendindami Erasmus+ projektą „Galimybės. Patirtys. Perspektyvos“ turėjo galimybę išsiųsti 4 Dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo darbuotojo modulinės profesinio mokymo programos mokinius atlikti mobilumo praktiką Italijoje. Kviečiame paskaityti kaip mokiniams sekėsi profesinė 2 savaičių praktika Rodi Garganico miestelyje.   

Esame keturi dekoratyvinio želdinimo mokiniai iš amatų mokyklos „Sodžiaus Meistrai“. Dalyvavome mobilumo programoje Italijoje, Rodi Garganico miestelyje, Fodžos provincijoje, Apulijos regione prie Adrijos jūros. Išvykos metu turėjome progą pagražinti vaikų globos namų teritoriją, tad įrengėme dekoratyvų želdinį, pasodinome eksperimentinę dauginimo lysvę, apgenėjome jau esamus medelius bei krūmus, sutvarkėme aplinką.

Jau važiuodami autobusu iš oro uosto stebėjome už lango besikeičiančią gamtą, nesibaigiančius alyvmedžių ir vynuogynų plotus, o kiekvienas pasivaikščiojimas po miestelį ar kelionė automobiliu neapsieidavo be sustojimų, augalų tyrinėjimo, aiškinimosi, kokiomis sąlygomis auga tam tikri augalai. Gamta sukuria pačius gražiausius želdinius, o mums belieka tik atidžiai stebėti ir mokytis. Daug fotografavome, nematytus augalus atpažinti padėjo programėlės. Taip pat ši vietos analizė pasitarnauja tiek ieškant įkvėpimo, tiek renkantis tinkamus augalus želdiniui. Apsodinant šį plotą mums buvo svarbu, kad augalai būtų atsparūs sausroms, saulei, o pats želdinys nereikalautų dažnos priežiūros.

Ypatingai įdomi patirtis buvo dirbti su Lietuvos platumoje neįprastais medžiais, krūmais, gėlėmis, sukulentais, pastaruosius įprastai auginame namuose kaip kambarinius augalus. Iššūkių kėlė ir ganėtinai siauras augalų pasirinkimas artimiausiuose medelynuose, labai trūko žolinių augalų, kurie gėlynui suteikia lengvumo. Pasileidę į žolinių augalų paieškas turėjome puikią progą susipažinti su vietiniais verslo ir kultūriniais ypatumais.

 

Fantazijai atsiskleisti turėjome visišką laisvę, ribotas biudžetas nebuvo kliūtis, nemažai augalų augo tiesiog už tvoros ar vaikų namų teritorijoje. Šiuo metų laiku nemažai žiedų viliojo savo spalvomis, kvapais, faktūra: vaistinis šalavijas, gegužraibės, paprastasis ežeinis, kuoduotoji žydrė, aguonos ir kt. Praktikavomės ne tik su augalais, bet ir su gana sunkiais, ir iš pirmo žvilgsnio ne visai patogiais įrankiais: dviejų galų kirtikliais, siaurėjančiu trikampio formos kastuvu. Pradėjus dirbti, dalis įrankių pasiteisino, ypač kirtiklis. Žemė paviršiuje buvo lengviau kasama, o giliau uolienos ir sausas molingas gruntas. Vietinė gamta mums taip pat pasiūlė įvairių radinių, kuriuos galėjome panaudoti želdinių pagyvinimui ar vabzdžių viešbučių įrengimui: medžių šakos, kankorėžiai, akmenys. Laiptus įrengėme iš teritorijoje rasto statybinio laužo. Akmenų šiame Adrijos jūros regione netrūksta dėl uolėtos struktūros, uoliena pagrinde sudaryta iš titnago ir kalkakmenio. Iš to spėjame, kad dirva yra labiau šarminė, skirtingai nuo esančios Lietuvoje.

Viena iš  edukacinių kelionių buvo žygis Apulijos regione Gargano nacionaliniame parke. Didžiąją jo dalį užima į UNESCO paveldą įtrauktas Foresta Umbra miškas. Dėl aukštesnės altitudės (apie 800m. virš jūros lygio) ir plačios lapuočių lajos temperatūra miške ženkliai žemesnė, o oro drėgmė – didesnė. Tai tarsi atskira klimatinė zona viduržiemio jūros regione. Savo rūšine sudėtimi panašus į Karpatų bei kitų Europos regionų pirmykščius bukų miškus.

 

Dominuojančios augalų rūšys: Fagus sylvatica, Quercus cerris, Pinus halepensis, žemesniajame arde auga Quercus ilex, Carpinus betulus, pavieniai Taxus baccata medžiai. Labai išplitusi Hedera helix liana. Pomedį sudaro Ilex aquifollia, Ruscus aculeatus, Taxus baccata, Daphne laureola, Cornus sanguinea, Crataegus spp.krūmynai. Pomedis retas dėl storos lapų dangos ir didelio užpavėsinimo, jame vyrauja Carex spp., Anemone apeninna, Ranunculus spp., Paeonia mascula. iškilusias uolas dengia samanos. Pasak ekskursijos gido, net vasaros metu, kai oro temperatūra apylinkėse siekia 40 laipsnių, parke yra vėsu ir gaivu.  Bukų ir pušų kamienus apsivijusios gebenės, apsamanoję akmenys ir nelygus reljefas paverčia mišką ypatinga pasakiška vieta. 

Savo iniciatyva aplankėme pietrytinę pusiasalio pakrantę, garsėjančią didele augalų įvairove.  Vien Monte Sant’Angelo ir Matinata miestų apylinkėse randama iki 80 skirtingų Orchidaceae šeimos augalų rušių. Unikalių klimato sąlygų, nelygaus reljefo bei gyvulininkystės tradicijų dėka atvirose pievose bei retmiškiuose kuriasi ekstremalias sąlygas pakenčiančių žolinių augalų bei samanų bendrijos. Vyraujančios rūšys:  Asphodelus ramosus, Iris lutescens, Euphorbia paralias, Helionthemum apenninum, Cardus crispus, Lupinus angustifolius, Viola lutea, Centaurea uniflora, Muscari neglectum, M. comosum, Poterium sanguisorba, Narcissus poeticus, Alyssum montanum, Ranunculus repens, Crepis capillaris, Anacamptis morio, A. pyramidalis, A. papilionaceae.

 

Ši kelionė neabejotinai praturtino mus. Labai smagiai drauge praleidome šias dvi savaites. Laikas buvo visapusiškai intensyvus- darbine, kultūrine, pažintine, socialine patirtimi, gausus juoko ir geros nuotaikos. Įsidėjome į kalbų bagažą po kelis naujus itališkus žodžius ir daug šypseną keliančių prisiminimų bendraujant su vietiniais gyventojais. Įgyta patirtis, įspūdžiai, pamatyti gamtovaizdžiai lydės ir įkvėps mus kasdienėje veikloje Lietuvoje.

 

Amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ dekoratyvinio želdinimo profesijos mokiniai Inga, Kotryna, Kristina ir Laurynas

 

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, “ERASMUS+” programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite