Specialistas neigia mitus apie saulės energiją: nuo didelės kainos iki sudėtingos priežiūros

Parašyta: 2025-03-27 | Kategorija: Ekonomika, Lietuva, Naujienos, Seniūnijos, Trakai, Ūkis |

Nepaisant sparčiai augančio saulės energijos populiarumo, daugelis žmonių vis dar vadovaujasi mitais, kurie stabdo sprendimą išbandyti šią technologiją. Saulės energija yra per brangi, ji veiksminga tik šiltuose ir saulėtuose kraštuose, elektra nėra gaminama debesuotomis dienomis ar modulių gamyba sukelia daugiau taršos, nei kompensuoja vėliau iš saulės pagaminta elektros energija. Šie mitai ne tik klaidina, bet ir trukdo prisidėti prie aplinkos tausojimo ir mažesnių energijos sąnaudų.

Darnios energijos specialistas ir „Celsis“ vadybininkas Tadas Liepinis pateikia dažniausiai pasitaikančius mitus apie saulės energiją ir juos paneigia.

Mitas nr. 1. Elektra negaminama šaltuoju metų laiku

Šiuolaikiniai saulės moduliai gali gaminti elektros energiją net ir debesuotomis dienomis, nes sugeba išsklaidytą saulės šviesą, nors ir mažesniu efektyvumu, paversti elektros energija. O saulėtą, bet vėsią dieną veikia netgi geriau, nei saulėtą, karštą vasaros dieną.

„Vis dar nemažai žmonių mano, kad saulės moduliai veiksmingi tik šiltuose ir saulėtuose kraštuose. Žemesnė aplinkos temperatūra leidžia puslaidininkiams veikti geriau, nes jų elektrinis pasipriešinimas mažėja, ir modulis gali sugerti daugiau saulės energijos bei efektyviau ją paversti elektra“, – minėjo vyras.

Pašnekovas užsiminė, kad debesuotumas, o ne šiluma turi daugiau įtakos saulės elektrinių našumui.

„Jeigu debesys yra lengvi arba pralaidūs, tai gali šiek tiek išsklaidyti saulės spindulių pluoštą, tačiau šiuolaikiniai moduliai nors mažesniu efektyvumu, bet gali generuoti energiją. Tačiau jei debesų sluoksnis yra storas, saulės šviesos pasiekimas gali būti labai ribotas, o tai žymiau paveiks energijos gamybą. Tad apibendrinant ne šaltas oras, o didesnis debesuotumas ir trumpesnės dienos mažina elektros gamybą šaltuoju metų laiku“, – kalbėjo T. Liepinis.

Saulės panelės, gamindamos elektrą naudoja saulės šviesą, o ne šilumą. Jos gali gaminti energiją debesuotomis dienomis, nors ir šiek tiek mažiau efektyviai.

Mitas nr. 2. Saulės moduliai reikalauja per daug priežiūros

Saulės modulių priežiūra yra palyginti nedidelė ir nereikalauja daug pastangų.

„Saulės energijos sistemų priežiūra yra paprasta. Jose nėra judančių, mechaninių dalių, reikalaujančių tepimo ar pakeitimo. Retkarčiais galite lengva nudruskinto, gėlinto vandens srove nuplauti  dulkes nuo modulių. Patariu nenaudoti šluosčių, tiesiogiai nevalyti modulių. Taip pat galite kartą per sezoną patikrinti elektrinės dalies jungtis ir montavimo konstrukcijos varžtus bei veržles. Profilaktiškai patikrinkite galios keitiklio veikimą ir atlikite matavimus. Bet tai nėra būtina ar privaloma“, – minėjo specialistas.

Pasak vyro, saulės panelės sukurtos taip, kad atlaikytų lietų, sniegą ar krušą. Daugumai aukštos kokybės modulių  suteikiama 25 metų garantija, o jos energiją gamina įprastai dar ilgiau.

Mitas nr. 3. Saulės panelės sugadins stogą

Saulės moduliai montuojami naudojant laikiklius, kurie tolygiai paskirsto elektrinės svorį, visai  stogo konstrukcijai, kad apkrova nebūtų vienoje vietoje ir neturėtų įtakos konstrukcijų deformacijoms. Pasak vyro, jie netgi gali apsaugoti stogą nuo ekstremalių oro sąlygų.

„Šiuolaikinės montavimo sistemos sukurtos taip, kad tolygiai paskirstytų svorį ir neapkrautų stogo konstrukcijos viename taške. Jos gaminamos taip, kad būtų išvengiama bet kokio vandens prasiskverbimo pro stogo dangą. Tad jei kas ir gali sugadinti namo stogą, tai nebent nekvalifikuoti meistrai, o ne saulės elektrinė. Tinkamai sertifikuotų specialistų sumontuoti saulės moduliai gali apsaugoti jūsų stogą nuo atšiaurių oro sąlygų ir UV spindulių, sumažinti šilumos skvarbą didelių karščių metu“, – dėstė T. Liepinis.

Prieš planuojant saulės elektrinę, būtina įvertinti, ar jūsų stogas turi pakankamai vietos saulės elektrinei. Planuojant modulių išdėstymą reikia atsižvelgti į konstrukcijos montavimo taisykles ir reikalavimus.

„Įprastai 1 kW reikia apie 4–5 kvadratinių metrų stogo ploto ant šlaitinio stogo ir apie 10 kvadratinių metrų ant plokščio stogo. Idealu, jei stogas orientuotas į pietus – taip maksimaliai panaudosite saulės energiją. Stogo nuolydis turėtų būti apie 25–35 laipsnius“, – aiškino vyras.

Mitas nr. 4. Moduliai tarnauja tik kelerius metus

Vienas iš dažniausių mitų apie saulės energiją yra tai, kad saulės panelės tarnauja tik keletą metų. Tačiau tai, anot specialisto, yra netiesa.

„Gamintojai saulės moduliams suteikia ilgalaikes, iki 25 metų trunkančias,  garantijas. Net ir pasibaigus šiai garantijai, kolektoriai toliau gamina elektros energiją, nors jų efektyvumas per metus natūraliai sumažėja maždaug 0,5 – 1 procentu. Tai reiškia, kad net po 30 metų moduliai vis dar gali veikti 75 – 85 procentų efektyvumu lyginant su pradiniu našumu“, – pasakojo „Celsis“ atstovas.

Mitas nr. 5. Pažaboti saulės energiją yra brangu

Nors pradinė saulės elektrinės kaina gali atrodyti didelė investicija, jie leidžia sutaupyti ilgesnėje perspektyvoje. Taip pat galite pasinaudoti dotacijomis įrengimui, gauti išmokas už perteklinę energiją.

„Vidutinė 10 kW galios elektrinė su įrengimu kainuoja apie 5 000 eurų, aišku priklausomai nuo modulių, stogo tipo ir kitų komponentų. Šiuo metu galima pasinaudoti valstybės parama (255 € / kW). Tad galima teigti, kad didžiąją dalį įrangos kaštų jums finansuoja valstybė. Be abejo, įvertinkite, kad valstybės paramos gali tekti palaukti po finansavimo prašymo pateikimo. Jei pasinaudojate valstybės parama, elektrinė vidutiniškai atsiperka per 2-3 metus, priklausomai nuo pagaminamo energijos kiekio, jos sunaudojimo ir elektros kainos.“, – dalijosi pašnekovas.

Elektrinės atsiperkamumas priklauso ir nuo pasirinktos įrangos, jos efektyvumo, bendros elektrinės galios.

Mitas nr. 6. Saulės energija nėra efektyvi

Nors saulės moduliai ne visus saulės spindulius paverčia elektra, šiuolaikinė įranga pasižymi dideliu efektyvumu.

„Šiuolaikinių komercinių saulės elektrinių efektyvumas paprastai siekia 15–22 procentus, o aukščiausios klasės moduliai pasiekia net 23–25 procentų efektyvumą. Laboratorijose jau i6gaunamas didesnis nei 40 procentų efektyvumas. Tad manau technologija kasmet tik tobulės ir moduliai galės vis efektyviau saulės spindulius paversti elektros energija“, – kalbėjo specialistas.

Mitas nr. 7. Sukelia daugiau taršos, nei kompensuoja

Nors saulės modulių gamybai reikia energijos ir kitų išteklių, tyrimai rodo, kad, priklausomai nuo vietos ir tipo, saulės elektrinė kompensuoja jų gamybos metu išmetamus teršalus per 2–4 metus.

„Šiuolaikinės plokštės paprastai tarnauja 25–30 metų, o tai reiškia, kad, atsižvelgus į gamybos poveikį, jos 20 ir daugiau metų gamina švarią energiją. Nors saulės panelių gamybai reikia energijos ir žaliavų, jų poveikis aplinkai yra kur kas mažesnis nei iškastinio kuro. Per visą eksploatavimo laikotarpį saulės moduliai pagamina gerokai daugiau švarios energijos, nei jos reikia jiems pagaminti“, – sakė pašnekovas.

Vyras taip pat mini, kad vykdomos senų plokščių perdirbimo programos, todėl jų poveikis aplinkai dar labiau mažėja.

„Saulės energija mažina anglies dioksido išmetimą bei gali gerokai sumažinti elektros energijos sąnaudas. Daugelis paplitusių mitų apie saulės energiją kyla dėl pasenusios informacijos arba klaidingų įsitikinimų. Tobulėjant technologijoms ir mažėjant sąnaudoms, saulės energija yra perspektyvi ir manau bus vis svarbesnė mūsų energetikos dalis, didinanti ir mūsų energetinę nepriklausomybę, – pasakojo T. Liepinis.

Apie įmonę

„Celsis“ yra Lietuvos kapitalo įmonė, įkurta 1994 metais, specializuojanti šildymo, vėdinimo, kondicionavimo, atsinaujinančios energijos ir vonios kambario įrangos prekyboje. Šiuo metu įmonė veikia dvylikoje Lietuvos miestų ir turi šešiolika filialų.

„Celsis“ pranešimas


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite