Vaistininkė Asta Krušnienė
Makštyje gyvena apie 300 skirtingų mikroorganizmų rūšių, kurių didžiąją dalį sudaro pieno rūgšties bakterijos. Pastarųjų kolonijoms mažėjant, sutrinka makšties mikroflora ir pamažu keičiasi jos sudėtis. Anot vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Astos Krušnienės, išsibalansavusi makšties mikroflora gali lemti ne tik nemalonius simptomus, lytinio gyvenimo sutrikimus, bet ir didesnę lytiškai plintančių infekcijų grėsmę. Tad kaip užtikrinti sveiką makšties būklę ir išvengti netikėtumų?
Bakterinė vaginozė nereiškia higienos trūkumo
Makšties mikroekosistemą sudaro milijardai mikroorganizmų, kurie padeda palaikyti atitinkamą rūgštinį pH, reguliuoja bakterijų balansą, saugo nuo mikrobų ir padeda jiems greičiau pasišalinti. Pasak vaistininkės, dažniausiai už sutrikusią makšties mikroflorą būna atsakinga bakterinė vaginozė – būklė, kada sumažėjus pieno rūgšties bakterijoms ir pradėjus daugintis anaerobinėms bakterijoms, pasikeičia mikrofloros sudėtis.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, bakterinė vaginozė pasireiškia iki 30 proc. vaisingo amžiaus moterų. Ši būklė įprastai pavojaus nekelia, tačiau yra ne tik nemaloni, bet ir padidina įvairių infekcijų riziką.
„Bakterinės vaginozės atsiradimui įtakos gali turėti daug skirtingų priežasčių, tokių kaip hormoniniai pokyčiai organizme, antibiotikų vartojimas, pasikeitę lytinių santykių partneriai, dažnos maudynės baseine. Šią būklę iššaukti gali ir patiriamas stresas, rūkymas, netinkama mityba. Nors nemažai moterų bakterinę vaginozę sieja su intymios higienos stoka, iš tiesų dažniausiai būna atvirkščiai – persistengiama su naudojamomis prausimosi priemonėmis, plaunamas makšties vidus, kai to daryti nepatartina, naudojami higieniniai įklotai ar paketai su stipriais kvapikliais“, – sako vaistininkė A. Krušnienė.
Ji įvardija, kad bakterinės vaginozės simptomai gali pasireikšti ne visoms, tačiau dažniausiai pastebimas balkšvos, papilkėjusios ar net žalsvos išskyros, gali būti juntamas perštėjimas šlapinantis, gali varginti ir atsiradęs nemalonus kvapas, sustiprėjantis po lytinių santykių ar menstruacijų metu.
Negydant gali kilti komplikacijų
Vaistininkė A. Krušnienė paaiškina, kad bakterinė vaginozė yra gydoma antibiotikais, todėl pastebėjus nemalonius simptomus, reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris parinks tinkamiausias veikliąsias medžiagas bei vaisto formą. Šiai ligai gydyti skirti antibiotikai gali būti geriamų tablečių, makšties tepalo ar gelio formomis. Neretai kartu skiriami ir preparatai, padedantys atkurti natūralų makšties mikrofloros balansą.
„Kai kuriais atvejais, kada bakterinė vaginozė nėra tinkamai gydoma, kyla didesnė rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis, kadangi patogenai lengviau patenka į organizmą. Jei besilaukiančios moterys suserga bakterine vaginoze ir nesilaiko gydytojų rekomendacijų, nevartoja joms skirtų vaistų, nėštumas taip pat gali tapti komplikuotas“, – sako vaistininkė.
Ji pabrėžia, jog vartojant antibiotikus, labai svarbu tai daryti tiek laiko, kiek nurodė gydytojas. Jei infekcija nebus pilnai išgydyta, ji vėl gali gana greitai atsinaujinti. Vartojant geriamuosius antibiotikus reikėtų vengti alkoholio, o makšties gelį bei tepalą – susilaikyti nuo lytinių santykių. Gydymo procesas įprastai trunka iki savaitės.
Mažiau yra daugiau
Vaistininkė A. Krušnienė pasakoja, jog norint išvengti tokių susirgimų kaip bakterinė vaginozė, pienligė ar kitos infekcijos, svarbu tinkamai rūpintis savo intymia zona. Ji pabrėžia, kad tai nereiškia daugybės skirtingų prausiklių, specialių kremų ar socialiniuose tinkluose matomų triukų naudojimo – makšties priežiūrai pakanka vos kelių detalių.
„Kasdienė rutina turėtų būti švelni ir orientuota į natūralios makšties mikrofloros išsaugojimą. Visų pirma, makšties vidaus plauti nereikia, o rūpinantis išore patarčiau nenaudoti jokių kvapnių muilų ar dušo žele, netrinti šiurkščiomis kempinėmis. Geriausia rinktis intymiai higienai skirtas priemones be pridėtinių kvapiklių, sulfatų ar alkoholio, sudėtyje galėtų būti pieno rūgšties, alijošiaus, ramunėlių ekstrakto. Svarbų atkreipti dėmesį į nurodomą pH lygį – jis turėtų būti apie 3,8–4,5, kad atitiktų natūralų makšties pH, taip pat priemonė turėtų būti patikrinta ir patvirtinta dermatologų“, – sako vaistininkė.
Vaistininkė priduria, kad siekiant prevenciškai pasirūpinti savo intymios zonos sveikata, galima skirti dėmesį natūralios makšties apsaugos stiprinimui. Pasitarus su gydytoju ar vaistininku, gali būti pasirenkamos vietiškai veikiančios makšties ovulės su įvairiomis naudingomis veikliosiomis medžiagomis, pavyzdžiui, pieno rūgštimi, boro rūgštimi, vitaminais A ar E, alavijų ekstraktais, hialurono rūgštimi.
Vaistinių tinklo „Camelia“ pranešimas