“Interreg” finansuojami sporto projektai gerina sveikatą ir stiprina socialinius ryšius Serbijos ir Bulgarijos pasienio regione

Parašyta: 2025-01-17 | Kategorija: Europos pulsas, Pasaulis, Trakai |

„Interreg“ programa, Europos Sąjungos iniciatyva tarpvalstybiniam bendradarbiavimui skatinti, finansavo kelis sporto projektus, kuriems buvo skirta dalis bendro 1,2 milijono eurų biudžeto, padalinto tarp įvairių projektų pasienio regione, siekdama gerinti sveikatą ir stiprinti socialinius ryšius Serbijos ir Bulgarijos pasienio regione. Šių projektų dėka jaunimas turėjo galimybę užsiimti sportu, tobulinti įgūdžius ir ugdyti sveiką gyvenimo būdą.

Pagrindiniai projektai:

  1. Boljevacas (Serbija) ir Čiprovcai (Bulgarija): „Mūsų didžiausias tikslas – užtikrinti, kad jauni žmonės turėtų vienodas galimybes ir galėtų gyventi sveiką gyvenimą, ugdydami sveikus sporto įpročius“, – teigė Aneliya Aleksandrova, Bendrojo sekretoriato komunikacijos pareigūnė.

Nesveika mityba ir per mažas fizinis aktyvumas yra problemos, su kuriomis susiduria vaikai visame pasaulyje. Jos gali sukelti sveikatos problemų suaugus, įskaitant diabetą, aukštą kraujospūdį ir širdies bei kraujagyslių ligas. Serbijos ir Bulgarijos pasienio regione problema dar paaštrėja dėl prastos sporto ir rekreacijos infrastruktūros būklės. Šių projektų tikslas buvo plėtoti tarpvalstybinį bendradarbiavimą, kurti jaunimo bendruomenes ir skatinti jaunimo susidomėjimą sportu.

Projekto dalyviai suprato, kad sveiki, sportiški vaikai yra atsparesni, laimingesni ir produktyvesni. Tai patvirtina Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai, rodantys, jog reguliari fizinė veikla vaikystėje prisideda prie geresnės psichologinės gerovės ir ilgalaikės sveikatos. Komandiniai sportai gali padėti kurti draugystės ryšius, skatinti tarpusavio supratimą ir pagarbą.

Norint skatinti socialinius ryšius, Boljevace ir Čiprovcuose buvo organizuotos „Būk sveikas“ kampanijos ir bendras seminaras tėvams apie sporto naudą. Boljevaco sporto salė ir Petro Parčevičiaus pradinės mokyklos sporto infrastruktūra Čiprovcuose buvo modernizuotos. Buvo atlikti tyrimai apie sporto vaidmenį jaunimo gyvenime, kurie parodė, kad aktyviai sportuojantys jaunuoliai pasiekia geresnių akademinių rezultatų, turi aukštesnį savivertę ir geresnę fizinę sveikatą. Be to, sportas padeda stiprinti socialinius ryšius ir ugdo komandinio darbo įgūdžius. sukurti internetiniai ir kiti socialinių tinklų komunikacijos kanalai.

Projektas skatino dialogą tarp abiejų šalių dalyvių, gerino jų sveikatą ir didino motyvaciją saviugdai.

  1. Botegredas (Bulgarija) ir Leskovacas (Serbija): Šis projektas buvo skirtas sporto įgūdžių ir verslumo plėtrai. Bulgarijos pusėje buvo renovuota Balkanų sporto salė. Botegredo arena ir Leskovaco rekreacijos centras gavo naują įrangą, įskaitant krepšinio metimų treniruoklį.

Sukurta bendra mokymo programa sporto ir verslumo įgūdžiams ugdyti, ypatingą dėmesį skiriant tokiems įgūdžiams kaip komandinio darbo valdymas, problemų sprendimas, strateginis planavimas ir bendravimo įgūdžių tobulinimas. Šie įgūdžiai buvo pritaikyti rengiant praktinius uždavinius ir organizuojant mokymo stovyklas bei turnyrus, kurių metu dalyviai sprendė realias verslo situacijas, bei internetinė platforma mokymo rezultatams stebėti. Botegrede ir Leskovace vyko mokymo stovyklos, turnyrai ir karjeros ugdymo sesijos. Projekto dalyviai lankėsi Tarptautinėje verslo mokykloje Sofijoje.

  1. Pernikas (Bulgarija) ir Nišas (Serbija): Trečiasis projektas buvo skirtas jaunimui su judėjimo ir regėjimo sutrikimais Pernike bei negalią turintiems jaunuoliams Niše. Pernike projektas padėjo moksleiviams, turintiems stuburo sutrikimų ir plokščias pėdas, o Niše buvo dirbama su jaunuoliais, turinčiais cerebrinį paralyžių, keturkampį paralyžių, paraplegiją ir amputacijas.

Buvo sukurtas tinklas „Adaptuota fizinė veikla ir sportas – Jaunimas jaunimui“ (Apasy), parengtos metodikos ir mokymai. Tinklas organizavo reguliarias diskusijas ir praktinius seminarus, kuriuose dalyviai dalijosi savo patirtimi bei gavo individualių rekomendacijų. Kai kurie dalyviai atsiliepė, kad šis projektas padėjo jiems ne tik pagerinti fizinę būklę, bet ir įgauti daugiau pasitikėjimo savimi bei geriau integruotis į socialinį gyvenimą neįgaliems vaikams, orientuoti į plaukimą, funkcines treniruotes ir kardiofitnesą. Vaikams buvo suteiktos pamokos visose trijose sporto srityse.

  1. Projektas mokykloms: Ketvirtasis projektas buvo orientuotas į mokyklų vaidmenį skatinant jaunimo sveikus įpročius. Tikslinės grupės buvo mokiniai ir mokytojai Kjustendilyje (Bulgarija) ir Niše. Bendras tikslas buvo stiprinti ryšius tarp regiono mokyklų ir gerinti vaikų sveikatą.

Projekto metu buvo atlikta 400 respondentų apklausa, mokykloms tiekiama sporto įranga. Sukurta 8 vaizdo pamokos mokiniams, kurios buvo skelbiamos socialinėse medijose. Iš viso surengta 40 demonstracinių pamokų, kuriose dalyvavo 600 dalyvių.

Šie projektai ne tik gerino sveikatos rodiklius, bet ir stiprino bendruomenių socialinius ryšius, parodydami teigiamą tarpvalstybinio bendradarbiavimo poveikį visuomenės gerovei.

Daugiau informacijos: https://ec.europa.eu/regional_policy/projects/projects-database/interreg-funded-sports-projects-boost-health-and-social-ties-in-the-serbia-bulgaria-border-region_en

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite