Iš užburto rato į naują gyvenimą: kaip užimtumo programos padeda labiausiai pažeidžiamiems žmonėms

Parašyta: 2024-11-13 | Kategorija: Komentarai, Lietuva, Naujienos, Seniūnijos, Trakai |

Asociatyvi Freepik nuotr.

Su kliūtimis įsidarbinti dėl socialinių įgūdžių trūkumo, priklausomybių, skolų ar kitų gyvenimiškų situacijų susiduriantiems žmonėms kompleksinę pagalbą teikia savo sričių profesionalai kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje. Specialistai padeda žmonėms tiesiog, pavyzdžiui, rasti reikiamą pagalbą gydytis nuo priklausomybių, komunikuoti su antstoliais dėl skolų ar išspręsti atvykimo iki darbo vietos problemas.

Duomenys rodo, kad užimtumo didinimo programos veikia sėkmingai, tokios pagalbos poreikis auga. Per 10 šių metų mėnesių paslaugos teiktos jau 4,5 tūkst. asmenų, t. y. tiek pat, kiek per visus praėjusius metus.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Martyno Šiurkaus, specialistų pagalba reikalinga, kad žmogus galėtų ištrūkti iš užburto rato.

„Dalis Lietuvos gyventojų susiduria su įsidarbinimą ribojančiomis aplinkybėmis, kurių negali pašalinti patys. Net ir pavykus įsidarbinti, šios aplinkybės trukdo išlikti darbo rinkoje, todėl asmuo tarsi pakliūva į užburtą ratą, iš kurio negali ištrūkti be profesionalios tarpinstitucinės pagalbos“, –sako M. Šiurkus.

Anot jo, būtent užimtumo didinimo programos, pagrįstos tarpinstituciniu bendradarbiavimu, sujungia visų reikalingų institucijų ir organizacijų – vietos savivaldos, Užimtumo tarnybos, nevyriausybinių organizacijų, darbdavių bei kitų valstybinių įstaigų specialistų – pagalbą ir padeda išspręsti problemas, kliudančias žmogui dirbti.

Kaip veikia užimtumo didinimo programos

Anksčiau užimtumo didinimo programų dalyviams buvo organizuojamos laikino įdarbinimo veiklos, kurios darbo ieškantiems asmenims suteikdavo galimybę laikinai užsidirbti, tačiau nespręsdavo jų pamatinių, nuolatinį įsidarbinimą apribojančių, problemų.

Šiuo metu programose taikomas kompleksinis požiūris, kuris remiasi atvejo vadybos metodu ir teikia ypatingą dėmesį individualiems asmenų poreikiams. Atvejo vadybos taikymas yra naujas užimtumo didinimo programų įgyvendinimo principas, prieš kelerius metus išbandytas įvairiose savivaldybėse ir jau antrus metus taikomas šalies mastu.

Savivaldybių atvejo vadybininkai, kartu su įvairiomis vietos institucijomis (Užimtumo tarnyba, visuomenės sveikatos biurais, bibliotekomis ir kt.), nevyriausybinėmis ir kitomis organizacijomis suburia įvairių sričių specialistų komandas, kurios įsigilindamos į kiekvieno asmens individualias problemas parenka tinkamiausias paslaugas įsidarbinimą ribojančioms aplinkybėms šalinti. Praktika rodo, kad toks bendradarbiavimo ir darbo modelis padeda efektyviau įtraukti ir vietos darbdavius.

Kokias problemas padeda spręsti – realios istorijos

Dažniausios problemos, trukdančios asmenims įsidarbinti, kurias spręsti pasitelkiamos užimtumo didinimo programos, yra socialinių įgūdžių ir motyvacijos dirbti stoka, kurią neretai lydi įvairios priklausomybės.

Atkreipiame dėmesį, kad istorijose minimų žmonių vardai yra pakeisti.

Druskininkietė Jurga ilgus metus kentė nuo priklausomybės alkoholiui, smurto artimoje aplinkoje, sveikatos problemų. Siekiant jai padėti, savivaldybės atvejo vadybininkas tarpininkavo užregistruojant moterį psichiatro konsultacijai ir gydymui priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenėje. Jurgos finansinė padėtis buvo sunki, todėl jai parūpinti maisto daviniai bei padėta kreiptis dėl socialinės pašalpos, pasirūpinta transportu nuvažiuoti į reabilitacijos bendruomenę. Po gydymo moteris, padedant Užimtumo tarnybai, įsidarbino vienoje iš Druskininkų savivaldybėje veikiančių įmonių, kur dirba jau beveik pusantrų metų.

Kitai Druskininkų gyventojai – Auksei – įsidarbinti trukdė priklausomybės ir iš to kylančios socialinių įgūdžių stokos ir žemos motyvacijos dirbti problemos. Auksei pradėjus teikti kompleksines psichologo, priklausomybės konsultanto ir pavėžėjimo paslaugas, moteris vis atviriau bendravo apie savo turimas problemas, tapo ne tokia uždara, atrado savyje norą dirbti. Moteris buvo terminuotai įdarbinta valytoja, o vėliau pakeitė į pensiją išėjusią nuolatinę darbuotoją. Ši užimtumo didinimo programos dalyvė džiaugiasi pagerėjusia gyvenimo kokybe ir visiems atvirai sako, kad neišsprendžiamų problemų nėra.

Turimos priklausomybės nėra patraukli darbuotojo savybė darbdaviui, todėl kai kada jų turėjimas paskatina asmenis dirbti šešėlyje. Taip nutiko ir palangiškei Redai. Palangos savivaldybės atvejo vadybininko pagalbos suteikimas konsultuojant dėl priklausomybių ligų padėjo moteriai ne tik surasti jėgų pradėti lankyti anoniminių alkoholikų susirinkimus, bet ir legaliai įsidarbinti.

Darbas šešėlyje arba pasirinkimas nedirbti ilgus metus dažnai būna sąlygotas ir kitų priežasčių, tokių kaip skolos ir finansinio raštingumo stoka. Šiauliečiui Benui buvo iškeltos 36 vykdomosios bylos pas 7 antstolius. Individualių teisinių konsultacijų dėka pasiektas rezultatas – 14 bylų pritaikyta administracinių nusižengimų išieškojimo vykdymo senatis, sumažinta finansinių įsipareigojimų našta. Atsiradus motyvacijai dirbti, Benui pavyko susirasti patinkantį darbą įmonėje.

Kėdainių rajono gyventoja Asta oficialiai nedirbo net 22 metus. Moterį slėgė ne tik priklausomybės nuo alkoholio ir narkotikų, smurtas artimoje aplinkoje, bet ir turimos skolos bei antstolio apribotas disponavimas piniginėmis lėšomis. Astai teikta kompleksinė atvejo vadybininko ir kitų specialistų pagalba: motyvaciniai pokalbiai, individualios psichologo konsultacijos, finansinio raštingumo mokymai, pavėžėjimas į paslaugų teikimo vietą. Jau vieneri metai, kai Asta dirba pagal neterminuotą darbo sutartį ir yra dėkinga, kad grąžino visas skolas, nebeturi įsiskolinimų antstoliams bei atkūrė anksčiau prarastus ryšius su artimaisiais.

Lazdijų rajono gyventojas Robertas užimtumo didinimo programoje dalyvavo grįžęs iš įkalinimo įstaigos. Motyvaciniai užsiėmimai, finansinio raštingumo mokymai, psichologo konsultacijos padėjo jam atsitiesti ir tvariai įsidarbinti.

Tai tik keletas istorijų, iliustruojančių tai, kaip svarbu įsidarbinimą ribojančias problemas spręsti kompleksiškai savivaldybėms įgyvendinant užimtumo didinimo programas ir taikant atvejo vadybą.

Pastebėta, kad užimtumo didinimo programose pradėjus teikti kompleksines paslaugas, įsidarbino ir praėjus pusei metų po dalyvavimo užimtumo didinimo programoje vis dar dirbo kelis kartus daugiau dalyvių nei anksčiau.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inform.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite