Spalio 4 dieną Lietuvos asociacijos „Gyvasties“ nariai kviečia į organų donorams pagerbti ir padėkoti skirtą žvakučių uždegimo iniciatyvą. Prie jos šiemet jungiasi virš 50 Lietuvos miestų, miestelių ir bendruomenių. „Mus nepaprastai džiugina, kad jau vienuoliktąjį kartą „Gyvasties“ organizuojama ši mums itin svarbi iniciatyva sulaukia vis didesnio visuomenės palaikymo ir plečiasi, – sako „Gyvasties“ prezidentė Aušra Degutytė. – Sudalyvavusieji vieną kartą prisijungia ir organizuoja žvakučių uždegimą ir kitąmet. Tai parodo pagarbą organų donorams, jų artimųjų palaikymą ir svarbiausia – žmonėms taip perduodama yra labai svarbi žinutė apie organų dovanojimo reikšmę.“
Šiemet Lietuva yra Europos organų donorystės sostinė. „Gyvasties“ žvakučių iniciatyva bus viena iš šios dienos paminėjimo atidarymo renginių, todėl gyvastiečiai, suprasdami atsakomybę ir svarbą, šiam renginiui labai atsakingai ruošėsi. Pasak A. Degutytės, kasmet organizuodami šią iniciatyvą jie įdeda daug širdies: „Šiemet, be kitų svarbių akcentų, renginio metu turėsime ypatingą momentą, kuris, tikime, paliks gilų įspūdį visiems dalyviams“, – apie šių metų naujovę paslaptingai užsimena A. Degutytė.
Pacientams, sulaukusiems transplantacijos ir gyvenantiems su dovanotu organu, žvakučių uždegimo iniciatyva yra ypatingas metų renginys, nes tai galimybė išreikšti gilią pagarbą ir nuoširdžią padėką organų donorams ir jų artimiesiems. „Pacientams tai šviesus būdas visiems kartu prisiminti tuos, kurių kilnus sprendimas padovanojo antrą gyvenimą, o žvakelių liepsnelės tampa jautriu priminimu apie gyvenimo trapumą ir žmoniškumo stebuklą“, – sako A. Degutytė.
Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė. Asmeninio archyvo nuotr.
Pacientų istorijos. Laima Kuckailienė: „Transplantacija jos atveju išgelbėjo ne vieną, o dvi gyvybes“
Turėdama ilgą cukrinio diabeto ligos stažą – šia liga Laima Kuckailienė serga jau 40 metų – ji sulaukė inksto transplantacijos, po kurios sveikatos būklė leido ir planuoti kūdikį. L. Kuckailienė, Alytaus apskrities ligonių, susijusių su organų persodinimu, visuomeninės organizacijos „Dalia“ pirmininkė, pirmoji gimdyvė, kuri vaiko susilaukė nuo vaikystės sirgdama cukriniu diabetu ir po atliktos inksto transplantacijos. Pasakodama savo istoriją Laima visada pabrėžia, kad transplantacija jos atveju išgelbėjo ne vieną, o dvi gyvybes: „Donoro artimųjų dėka gimė Nojus Richardas. Tai yra stebuklas ir mūsų šeimai, ir vilties istorija visiems tiems, kas sunkiai serga ir laukia transplantacijos. Dėl to esu sau pasižadėjusi pasakoti savo istoriją, kuri nepaisant sunkios ligos eigos, baigėsi sėkmingai – esu aktyvi pacientų organizacijos narė. Organų donorystė, artimųjų valia, medikų profesionalumas ir atida išties dovanoja visavertį gyvenimą,“ – sako L. Kuckailienė.
Laima Kuckailienė su sūnumi. Asmeninio archyvo nuotr.
Arūnas Kunca: „19 metų gyvenu su donoro širdimi ir 7 su donoro inkstu“
Arūnui tada buvo 39-eri: „Kai gydytojai pasakė, kad reikės persodint širdį, labai išsigandau. Labai bijojau operacijos. Gulėdamas ligoninėje sutikau kitą žmogų, kuris taip pat laukė širdies transplantacijos. Paliegęs buvo, jautėsi daug prasčiau nei aš. Tada pagalvojau, kad man dar teks pakentėt ir palaukt donoro širdies, – prisimena Arūnas. – Bet nutiko visai ne taip, kaip planavau: prieš Kalėdas išleido į namus, o sausio mėnesį iškvietė vėl atvažiuot, nes yra donoras.“ Sustiprėjęs po širdies transplantacijos ir su ja pagyvenęs daugiau nei dešimtmetį Arūnas vėl pakliuvo į gydytojų globą – buvo diagnozuotas inkstų nepakankamumas, pradėtos dializės, po metų vėl iškviestas į transplantaciją, šįkart inksto: „Širdį Kaune transplantavo, inkstą – Vilniuje. Dabar viskas jau praėjo, baigiu pamiršt.“
Praėjus šitiek laiko po transplantacijų A. Kunca pasakoja, kad jaučiasi gerai, dalyvauja „Gyvasties“ susibūrimuose ir džiaugiasi galimybe pabendrauti, susipažinti su naujais nariais, pasiklausyti, kaip kiti gyvena ir apie save papasakoti. „Esu labai dėkingas abiem donorams, kad tiek laiko davė gyvent. Jei ne jie, būčiau gal metus tegyvenęs“, – sako Arūnas Kunca.
Arūnas Kunca. Asmeninio archyvo nuotr.
Vilniaus Rotušės aikštėje degs 2081 žvakutė – kiekvienam organų donorui per visą transplantacijų Lietuvoje istoriją
„Žvakutės bus uždegtos, jomis pasirūpins pacientai. Miestų gyventojus kviečiame ateiti ir pabūti kartu su mumis, – į organų donoro pagerbimo ir padėkos renginį kviečia A. Degutytė. – Bendruomenės savo socialinių tinklų paskyrose paskelbs žvakučių uždegimo vietą ir laiką. Vilniuje spalio 4 dieną Rotušės aikštėje vyks pagrindinis renginys: 2081 žvakutė plevens nuo 16 val., o nuo 18 val. vyks oficialus Europos organų donorystės dienos atidarymas, kuriame dalyvaus garbingi svečiai iš Lietuvos ir užsienio, savo istorijas pasakos ir gyvastiečiai.“ Pacientų uždegtos žvakutės tyliai švies, simbolizuodamos donorų kilniaširdiškumą ir perduodamos dėkingumo šilumą tų, kuriems buvo suteikta antroji galimybė gyventi.
Žvakutės organų donorams pagerbti. Lietuvos asociacija „Gyvastis“ nuotr.
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2024 m. spalio 4 d. (penktadienį) kviečia drauge uždegti žvakutes organų donorams pagerbti. Renginys Vilniuje vyks Rotušės aikštėje.
Programa:
18-19 val. – Oficiali renginio dalis: pasisakymai ir koncertas. Dalyvauja visi donorystės ir transplantacijos proceso dalyviai: Donorų artimieji, recipientai, pacientų organizacijos „Gyvastis“ nariai, gydytojai, Sveikatos ir Krašto apsaugos, Vidaus reikalų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM, Vilniaus savivaldybės atstovai, savanoriai.
16 iki 20 val. – degs žvakutės organų donorams pagerbti. „Gyvasties“ bendruomenės nariai bendraus su praeiviais pasakodami apie organų donorystę.
Informacija apie žvakučių uždegimo vietas ir laiką skelbiama interneto puslapyje www.donoras.lt, socialiniame tinkle Facebook „Asociacija Gyvastis“ paskyroje
https://www.facebook.com/gyvastis
Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ informacija