Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius kartu su įprastomis bibliotekinėmis paslaugomis vykdo ir vaikų neformalųjį švietimą. Taip kuriamos papildomos galimybės mažiesiems dalyvauti įvairiose kultūrinėse, pažintinėse, inovatyviose veiklose.
Rugsėjo 14 d. Inovatyvių technologijų studijos jaunieji lankytojai turėjo netradicinį užsiėmimą. Į biblioteką „atskrido“ būrys įvairiausių dronų, valdomų profesionalaus dronų piloto – operatoriaus, projekto „Lietuva 360“ autoriaus Gyčio Juodėno. Suvienijęs kelis pomėgius, Gytis garsina Lietuvą virtualiais įamžintais kraštovaizdžių turais ir atradimais, kuriuos galima stebėti interneto platformoje „Lietuva 360“.
Svečio domėjimąsi dronais paskatino vienas iš jo pomėgių – fotografija. Pasitelkus dronus (kitaip – bepiločius orlaivius) galima įamžinti nuostabius kraštovaizdžius. Taigi, apie šią technologiją susirinkusiems dalyviams jis ir papasakojo plačiau.
Smagu, kad pilotas sugebėjo vaikams nesudėtingai ir suprantamai paaiškinti dronų konstrukcines ypatybes ir technines savybes, supažindino su panaudojimo galimybėmis, atsargumo priemonėmis, rizikos veiksniais. Jaunieji dalyviai klausėsi labai aktyviai: daug klausinėjo, galėjo tiesiogiai susipažinti su įvairių dronų konstrukcija ir jų sudedamosiomis dalimis, palyginti svorį. Taip pat gana sėkmingai atsakinėjo į piloto užduodamus klausimus ir dalyvavo diskusijoje.
Gytis patarė, kad visi, kas siekia ugdyti gebėjimus pilotuoti droną, turi gilinti ir fizikos bei gamtos mokslų žinias. Oro sąlygos – vienas iš labai reikšmingų faktorių valdant droną. Na, o norint tapti profesionaliu pilotu, reikės išklausyti pilotavimo kursus ir išlaikyti egzaminą. Labai svarbu, kad visi pilotuojantys laikytųsi skrydžių saugos reikalavimų.
Kaip išsirinkti droną žengiantiems pirmuosius pilotavimo žingsnius? Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau Gytis pataria pradėti ne nuo paprastučių „žaidybinių“ dronų, o siūlo rinktis kokybiškesnį profesionalų įrenginį. Čia svarbų vaidmenį atlieka įrenginio „nuspėjamumas“ valdant ir patikimumo faktorius. Dronų entuziastas pademonstravo ir kompiuterinę programą – skrydžio simuliatorių. Taigi, galėjome išmėginti virtualų pilotavimą virš kalnų ir vandenynų. Norintiesiems išmokti drono valdymo pagrindų profesionalas pataria pirmiausia pasipraktikuoti būtent simuliatoriumi.
Na, o po teorinės dalies susitikimą pratęsėme lauke. Oro sąlygos buvo tinkamos, todėl bibliotekos kiemelyje, prižiūrimi profesionalo, vaikai išbandė tiesioginį pilotavimą bei pajuto drono valdymo subtilybes, jautrumą.
Daugeliui dalyvių tai buvo pirmoji pažintis su profesionalia bepiločių orlaivių technika. Dronai yra populiarūs ne tik kaip laisvalaikio pramoga, bet ir kaip darbo priemonė įvairių sričių specialistams. Galbūt ši pažintis ir sužinoti nauji dalykai vaikams bus kaip paskatinimas ne tik asmeniškai tobulėti technologijų srityje, bet ir ateityje renkantis būsimą profesiją. O kažką ši edukacija galbūt įkvėps dideliems ir svarbiems darbams…
Bibliotekos Inovatyvių technologijų studija dėkoja Gyčiui Juodėnui už įdomų ir naudingą susitikimą.
Gerda Mankovskienė,
Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyr. bibliotekininkė