Gera žinia vyresnio amžiaus žmonėms ir jų artimiesiems – Lietuvoje sukurtas inovatyvus, senatvinio silpnumo sindromo ir nepakankamos mitybos būklės išvengti padedantis produktas. VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai kartu su „Vilvi Group“ grupės įmonės AB Kelmės pieninė darbuotojų komanda sukūrė maisto papildą iš išrūgų baltymų koncentrato miltelių.
Išskirtinis funkcionalumu ir moksliniu pagrįstumu
„Pažangių biotechnologijų kryptis mūsų įmonių grupei yra vienas svarbiausių prioritetų. Džiaugiamės, kai mūsų pastangos virsta inovatyviais, žmonių gyvenimo gerovei ir jų sveikatai skirtais produktais. Darniai bendradarbiaudami su mokslininkais per trejus projekto metus pasiekėme tikrai puikų rezultatą, tai padės spręsti labai aktualias vyresnio amžiaus žmonių problemas“, – apie naująjį maisto papildą „Senescentis“ sako „Vilvi Group“ vadovas Gintaras Bertašius.
Naujasis papildas – tai unikali daugiakomponentė išrūgų baltymų, makroelementų, mikroelementų, vandenyje ir riebaluose tirpių vitaminų kompozicija. Kadangi gaminių iš išrūgų baltymų rinkoje tokios formos ir paskirties iki šiol nebuvo sukurta, maisto papildas vertintinas kaip inovatyvus ir unikalus. Be to, dauguma panašių prieinamų produktų yra išimtinai skirti sportuojančių žmonių mitybai, tad naujasis produkto prototipas reikšmingai skiriasi nuo kitų iki šiol žinomų maisto papildų tiek turiniu, tiek vartojimo funkciniais tikslais.
„Vilvi Group“ vadovas Gintaras Bertašius. Juditos Grigelytės foto
„Biomedicininių tyrimų metu gauti rezultatai patvirtino, kad produktas gali padėti išvengti sarkopenijos, arba amžiaus sukelto raumenų masės ir jėgos sumažėjimo, ir senatvinio silpnumo sindromo ar bent sumažinti jo sunkumo laipsnį. Negana to, tyrimais patvirtinta, kad šis maisto papildas taip pat galėtų būti naudojamas ir ruošiantis intervencinėms procedūroms, tokioms kaip sunki operacija“, – pabrėžia LSMU Kauno ligoninės Geriatrijos skyriaus profesorė dr. Gytė Damulevičienė.
Įžvelgė ypatingą išrūgų baltymų potencialą
Produkto idėja kilo „Vilvi Group“ vadovui G. Bertašiui ir LSMU rektoriui, biomedicinos ir medicinos mokslų daktarui, Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos profesoriui Rimantui Benečiui diskutuojant apie vienoje iš „Vilvi Group“ gamyklų gaminamus produktus – išrūgų baltymo koncentrato miltelius, kuriuose yra visas spektras amino rūgščių. „Vilvi Group“ turėjo tinkamą bazę produktui vystyti. Buvo atkreiptas dėmesys, kad iki šiol nėra sukurta funkcionalizuotų maisto produktų ar maisto papildų, skirtų lanksčiam ilgalaikiam vyresnių žmonių vartojimui.
„Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmogaus organizmui vieni iš vertingiausių yra išrūgų baltymai, nes jų įsisavinimo laipsnis siekia iki 98 proc. Išrūgų baltymai pasižymi imuninę sistemą stimuliuojančiomis, antibakterinėmis savybėmis. Įrodyta, kad išrūgų baltymai yra reikalingi žmogaus organizmui svarbaus junginio glutationo susidarymui. Išrūgos yra vienas iš turtingiausių šakotos grandinės amino rūgščių šaltinių: L-leucino, L-izoleucino ir L-valino. Nepakeičiamos amino rūgštys spartina baltymų sintezę pačios būdamos medžiaga reikalingų baltymų sintezei bei veikdamos kaip baltymų sintezės reguliatoriai“, – pasakoja prof. dr. G. Damulevičienė.
Išrūgų baltymai taip pat turi biologiškai aktyvių baltymų mikrofrakcijų, tokių kaip alfa-laktalbumino, beta-laktoglobulino, glikomakropeptidų, imunoglobulinų, laktoferino. Taigi patvirtinta, kad išrūgų baltymai pasižymi radikalų šalinimo, priešuždegiminiu, priešnavikiniu, imunostimuliuojančiu, hipotenziniu, žarnyno homeostazę gerinančiu, nutukimą mažinančiu, antidiabetiniu, raumenų biosintezės, osteoprotekciniu ir radioprotekciniu vaidmenimis.
Senatvinį silpnumą galima įveikti
Pasak prof. dr. G. Damulevičienės, yra žinoma, jog net iki 50 proc. hospitalizuotų senyvo amžiaus pacientų turi pažeidžiamumo veiksnių arba jiems nustatomas senatvinio silpnumo sindromas. Kliniškai šis sindromas dažniausiai nustatomas vertinant nuovargį, svorio kritimą, sumažėjusią raumenų jėgą, sulėtėjusį ėjimo greitį bei sumažėjusį fizinį aktyvumą. Be to, atlikti tyrimai senatvinio silpnumo sindromą neabejotinai sieja su padidėjusia griuvimų, negalios, hospitalizavimo, sergamumo ir mirtingumo rizika bendroje populiacijoje.
„Kaip žinoma, sarkopenija yra esminis senatvinio silpnumo sindromo veiksnys, o dažnai ji yra tiesiog nepakankamos mitybos pasekmė. Kita vertus, senatvinio silpnumo sindromas gali būti grįžtamas, taikant mitybos paramą, fizinį aktyvumą, vitamino D papildus ir kitas priemones, jei gydomos su šiuo sindromu susijusios būklės“, – aiškina prof. dr. G. Damulevičienė.
Naujojo maisto papildo forma yra milteliai, kurie būtų fasuojami kaip vienkartinė porcija. Konsistencijos pasirinkimą lėmė privalumai: milteliai yra patogūs transportuoti, ilgesnis jų galiojimo laikas, juos galima maišyti su norimais skysčiais, galima ir mažesnė būsimo produkto kaina. Miltelius maišant su tirštesniais skysčiais (pvz., jogurtu), gaunama patraukli pudingo konsistencija, kuri yra labai tinkama ir žmonėms, turintiems rijimo sutrikimą.
LSMU Kauno ligoninės Geriatrijos skyriaus profesorė dr. Gytė Damulevičienė
Projekto metu sukurtas produktas yra pakankamai gerai toleruojamas, turtingas savo sudėtimi. Jis taip pat galėtų būti maišomas su maistu ar gėrimu, vartojamas pagal poreikį (iki 4 pakuočių). Vartojant kelias pakuotes per dieną produktas, esant reikalui, gali puikiai atstoti įprastą maitinimąsi – pavyzdžiui, paciento artimiesiems išėjus į darbą ar net išvykus ilgesniam laikui.
Aktualu ir tai, kad šį papildą galėtų vartoti ir kitos vartotojų grupės, praplėsdamos savo mitybos racioną vertingais išrūgų baltymais, vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, ypač tais atvejais, kai prastai maitinamasi, sergama ar sveikstama po ligos.
„Vilvi Group“ – ateities maisto kūrėjai
Nuo projekto pradžios 2020 m. vasarą iki pabaigos šių metų liepą, kuriant ir išbandant naują produktą, dalyvavo 22 mokslininkų grupė, kuriai vadovavo prof. R. Benetis. Mokslinį eksperimentinį tyrimą koordinavo net kelių LSMU klinikų mokslininkai. Prie projekto dirbo arba prisidėjo apie 16 įmonės darbuotojų – technologai, marketingo, kokybės specialistai, gamybos personalas. Per 37 projekto mėnesius tam prireikė 20 tūkst. kruopštaus darbo valandų.
Vertinant produkto prototipo veiksmingumą, tyrime dalyvavo 90 vyresnių nei 65 m. LSMU ligoninės Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos pacientų. Tyrimo tikslas buvo nustatyti, ar priešoperacinės mitybos būklės optimizavimas vitaminais ir mineralais papildytu baltyminiu papildu (iš išrūgų baltymų) turi įtakos pacientų, turinčių senatvinio silpnumo sindromą, perioperacinio laikotarpio eigai.
LSMU Kauno klinikų filiale Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje buvo aiškinamasi, ar papildant mitybą išrūgų baltymų papildu pacientams, turintiems senatvinio silpnumo sindromą, pagerėja reabilitacijos rezultatai po atliktų kardiochirurginių operacijų ir ar antrajame reabilitacijos silpniau pasireiškia senatvinio silpnumo sindromas. Į tyrimą įtraukti 110 pacientų, vyresnių nei 65 m.
Projekto biudžetas siekė daugiau kaip 854 tūkst. Eur, iš jų daugiau kaip 446 tūkst. Eur. sudarė Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos.
„Globalioje pieno produktų rinkoje biotechnologijų pagrindu šiuo metu kuriama tai, kas šiandien įvardijama kaip ateities maistas. Būdami nuo 1934 metų meistrystės istoriją skaičiuojančia įmonių grupe, didžiuojamės, kad Kelmės pieninėje, vienoje iš šešių mūsų įmonių, atliktas didelę perspektyvą turintis darbas. Jaučiame ypatingą prasmę, diegdami inovacijas savo sektoriuje bei siūlydami vartotojams produktus, padedančius gyventi sveikai, atgauti jėgas ar sveikatą. Dvigubai prasminga, kad prisidedame prie senėjančios visuomenės problemų sprendimo Europos ir kitose išsivysčiusiose šalyse, kurdami produktus vyresniems žmonėms“, – pabrėžia „Vilvi Group“ vadovas Gintaras Bertašius.
Jo teigimu, projekto metu, bendradarbiaujant su mokslininkais, buvo padarytas svarbiausia darbas. Kitas etapas bus siejamas su pastangomis, kad sukurtas puikus produktas taptų prieinamas žmonėms, kuriems jis tikrai reikalingas.