Trakų bazilikos liturginį vertybių rinkinį papildė mecenato dovanota XV a. liturginė taurė
Šių metų Trakinės atlaidai, vykstantys rugpjūčio 31 – rugsėjo 8 d., sulaukė išskirtinės dovanos. Bazilikos liturginį vertybių rinkinį papildys mecenato dovanota XV a. liturginė taurė. Žymiuose Toskanos „Pandolfini“ aukciono namuose Florencijoje (Italija) įsigytą gotikinę XV a., dar Vytauto Didžiojo laikus menančią Mišių taurę Bazilikai dovanoja Trakų krašto verslininko Skirmanto ir Žydrės Skrinskų šeima.
Trakų bazilika nuo seno žinoma savo malonėmis garsiu Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslu, daugiau nei prieš 300 metų vainikuotu popiežiaus Klemenso XI palaimintomis karūnomis, bei kitais liturgijoje naudojamais indais, rūbais ir kt. reikmenimis, šventovės interjeru.
Vytauto Didžiojo funduotos Švč. Mergelės Marijos titulo bažnyčios sienos atskleidžia vienas seniausių Lietuvoje išlikusių, Rytų ir Vakarų civilizacijų dermę atspindinčių bizantiško ir gotiško stiliaus freskų. Taip pat yra išlikęs XV a. pacifikalinio kryžiaus sidabrinis fragmentas. Vytautas Didysis šią savo gimtinės bažnyčią planavo paversti katedra, buvo įsteigęs jos kapitulą. Šiandien XV amžių menančio liturginių apeigų rinkinio Lietuvoje yra išsaugota tik keletas vertybių (iš Vilniaus katedros, Vilniaus bernardinų bažnyčios) ir kt.
„Kiek žinome, iš tų laikų nėra daug išlikusių vertybių, tad mums didelė garbė, kad taip galime pagerbti ir padėkoti Lietuvos Globėjai – Trakų Dievo Motinai už globą“, – sako mecenatas S. Skrinskas.
„Nepaprastai džiugu, kad ir šiais laikais mecenatystė yra gyva mūsų kašte, todėl nepaprastai dėkojame garbingajam šios vertybės mecenatui Skirmantui Skrinskui ir jo šeimai“, – sako Trakų bazilikos klebonas dek. kun. Jonas Varaneckas.
Anot Toskanos didžiųjų kunigaikščių Medičių lobyną tyrinėjančios auksakalystės specialistės, prof. Elisabettos Nardinocchi, dovanojamos taurės pėda sukurta Lombardijos regione XV a. II pusėje. Viršutinė taurės dalis – kiek vėlesnės aukštos meninės auksakalystės kūrinys. Tokio senumo vertingi ir brangūs daiktai, vienai daliai susidėvėjus, buvo meistriškai atnaujinami, restauruojami, siekiant toliau juos naudoti.
Ant Trakų bazilikai dovanojamos taurės šešiakampės pėdos su briaunomis iškalstyti ažūriniai (gotikiniai) langeliai (masverkai). Pėdos pagrindas meistriškai graviruotas augaliniais ir gėlių reljefiniais motyvais, tarp kurių įkomponuoti trys lašo formos sidabriniai medalionai, dekoruoti juoda emale. Greičiausiai jau vėliau, turbūt mecenatų užsakymu pritvirtintuose medalionuose pavaizduoti Dievo Motinos su Kūdikiu, leopardo ir gulbės simboliai. Manoma, pastarieji heraldiniai ženklai susiję ir randami Sienos (Italija) regiono kilmingų giminių heraldikoje.
Taurės šešiakampio stiebo didysis mazgas (nodusas) papuoštas šešiomis sagomis, pakaitomis iškalstytomis Jėzaus vardo monogramomis – IHS (graikų k. ΙΗΣΟΥΣ); Kristus – XPS (ΧΡΙΣΤΟΣ).
Varpo formos sidabrinė taurelė yra auksuota. Ažūrinė kraitelė puošta cherubais ir vynmedžio ūgliais su uogų kekėmis.
Trakų Dievo Motinos paveikslas
Ruošiant šią taurę liturginiam naudojimui restauratoriams teko tik nuvalyti apnašas. Senasis amalgaminis auksavimas nebuvo pažeistas nuo XV a. taurę vėlesniais amžiais atnaujinant. Auksavimas yra puikiai išsilaikęs tiek ant taurės pėdos, tiek ant varpo formos sidabrinės taurelės.
Rugsėjo 3 dieną Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas aukojo pagrindines Trakinės atlaidų Šv. Mišias, kuriose pirmą kartą panaudojo mecenatų dovanojamą vieną iš seniausių šiandien Lietuvoje esančių liturginių taurių.
Parengė Mindaugas Egidijus Puidokas