Lentelė prie muziejaus. Juozo Vercinkevičiaus nuotr.
Jau nuo šių metų pradžios Trakuose pasklido kalbos, kad ketinama uždaryti karaimų muziejų, beje, vienintelį tokį pasaulyje. Apie jo problemas rašėme „Trakų žemės“ Nr. 16 „Trakų istorijos muziejaus veiklos akibrokštai“.
Straipsnyje publikavome Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkės dr. Karinos Firkavičiūtės atsakymą į redakcijos paklausimą, kuriuo prašėme patvirtinti arba paneigti gandus dėl Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejaus panaikinimo. Atsakyme, be kita ko, buvo nurodyta, kad balandžio 6 d. LR Vyriausybės kanceliarijoje įvyko pasitarimas, kurio metu Trakų istorijos muziejus buvo paskatintas atšaukti laišką dėl pastato panaudos sutarties nutraukimo ir atnaujinti Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejaus Trakuose veiklą jau šią vasarą bei pasirengti ekspozicijos atnaujinimui preliminariai nuo 2025 m., kai potencialiai bus įmanoma ieškoti naujų šio atnaujinimo finansavimo šaltinių. Balandžio 7 d. iš Trakų istorijos muziejaus buvo gautas panaudos nutraukimą atšaukiantis raštas.
Trakų istorijos muziejaus Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Vilma Poviliūnienė redakcijai į tokį pat paklausimą atsakė: „Informuojame, kad S. Šapšalo karaimų muziejus šiuo metu uždarytas dėl vykstančių vidaus remonto darbų ir naujai kuriamo laikinos ekspozicijos turinio.“
Vėliau sulaukėme ir LR Kultūros ministerijos atsakymo, kurį pasirašė ministerijos Ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos skyriaus vedėja Agnė Grinevičiūtė: „Informuojame, kad Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejaus, esančio Karaimų g. 22, Trakuose, uždaryti neketinama. Šiuo metu muziejaus pastatas yra tvarkomas, o Trakų istorijos muziejus, bendradarbiaudamas su Lietuvos karaimų religine bendruomene ir Lietuvos karaimų kultūrine bendrija, rengia Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejaus ekspozicijos koncepciją.“
Gegužės 15 d. Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė Karina Firkavičiūtė „Trakų žemei“ taip pakomentavo Kultūros ministerijos atsakymą: „Šiuo metu vyksta darbas su Trakų istorijos muziejumi. Muziejus baigia įrenginėti apsaugos priemones pastate, o su darbo grupe deriname eksponatų sąrašą ir jų išdėstymą pastato patalpose.“
Istorija tarsi išsemta. Lieka kantriai palaukti bent 2025 metų, kai muziejus bus suremontuotas ir sukurta nauja ekspozicijos koncepcija.
Kazimieras Šliužas,
„Trakų žemės“ redaktorius