Energetikos sprendimų bendrovės “Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga
Jei situacija elektros rinkoje nesikeis, labai tikėtina, kad nuo liepos 1 d. valstybė nustos finansiškai remti buitinius Lietuvos elektros vartotojus, kurie savo laiku pasirašė sutartis su 28 centus už kilovatvalandę (ct/kWh) viršijančiu elektros tarifu. Energetikos ekspertai pataria pasinaudoti rinkoje susiklosčiusia situacija ir skubėti užfiksuoti nukritusias elektros kainas.
Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga sako, kad susiklosčius palankioms aplinkybėms ir suveikus rinkos savireguliavimo mechanizmams, elektros kainų kompensavimo gali nelikti, tad kiekvieno vartotojo atsakomybe tampa pačiam pasirinkti geriausią kainą.
„Įvyko tai, apie ką pernai, elektros kainoms mušant rekordus, negalėjome nė pagalvoti. Šiandien 28 ct/kWh kainos riba prarado savo aktualumą, kadangi nepriklausomų tiekėjų siūlomi tarifai rinkoje yra žemesni – kam mokėti 28 centus, jei galite mokėti 22? Sunku surasti argumentų, kodėl valstybė turėtų prisiimti atsakomybę už tuos vartotojus, kurie elgiasi pasyviai. Išlaidų elektrai valdymas prasideda nuo sutarties peržiūrėjimo ir situacijos rinkoje įvertinimo. Net ir vienašališkas tiekėjų kainos mažinimas neužtikrins, kad gausite mažiausią rinkoje kainą“, – pataria jis.
Pasak M. Gigos, yra ir dar viena paskata būtent dabar patiems pasikeisti tarifus – tikėtina, kad birželį pasibaigus kompensacijoms elektros kainos rinkoje jau bus aukštesniame lygyje ir gyventojams nebepavyks užfiksuoti tokios, kokią galima gauti dabar. Elektros kainų prognozės ateičiai nebėra tokios palankios, todėl šiuo metu yra geriausia galimybė fiksuoti.
„Liko du mėnesiai iki galimos elektros tarifo kompensavimo pabaigos. Tikiu, kad aktyviai primenant apie kompensacijų pabaigą ir galimybę rinktis žemesnę elektros kainą, matysime daugiau aktyvių veiksmų iš vartotojų pusės“, – prognozuoja jis.
Šiuo metu „Elektrum Lietuva“ namų ūkiams siūlo galimybę iki gegužės 25 d. užfiksuoti 22 ct/kWh elektros tiekimo kainą 6 mėnesiams arba 25 ct/kWh kainą net 3 metų laikotarpiui.
Keičiant elektros tiekėją, užtenka sudaryti sutartį su pasirinkta nauja įmone, kreiptis į senąją dėl turimos sutarties nutraukimo nereikia. Nusprendus keisti tiekėją, svarbu įsigilinti tik į senojoje sutartyje numatytus vartotojo įsipareigojimus, dėl kurių gali reikėti grąžinti suteiktas nuolaidas ar sumokėti mokesčius.
Šiuo metu Lietuvoje veikia keturi nepriklausomi elektros tiekėjai. Iš jų elektrą perka jau 70 proc. visų šalies namų ūkių.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenimis, tarp trijų didžiausių nepriklausomų elektros tiekėjų šiais metais klientų skaičių padidino tik „Elektrum Lietuva“, tai bendrovei leido padidinti užimamą rinkos dalį nuo 10,6 proc. iki 13,3 proc. Šiuo metu įmonė yra antra pagal dydį šalies elektros tiekimo rinkoje pagal aptarnaujamų buitinių vartotojų skaičių.
Valstybė elektros tarifų kompensavimo mechanizmą įvedė antrąjį 2022 metų pusmetį, vėliau jį pratęsė ir pirmajam 2023 metų pusmečiui.
Apie bendrovę „Elektrum Lietuva“:
„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė, teikianti įvairius energetikos sprendimus buitiniams ir verslo klientams Lietuvoje. Net 70 proc. „Latvenergo“ pagamintos elektros energijos yra iš atsinaujinančių šaltinių. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 12 tūkst. įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau kaip 160 tūkst. namų ūkių, įmonė tiekia dujas beveik 800 bendrovių, yra įrengusi virš 2000 saulės elektrinių bei tris saulės parkus (11 MW). Vystomi dar penki nauji saulės parkai, kurių bendra galia viršys 25 MW.
„Elektrum Lietuva“ pranešimas