Balandžio 23–29 d. Trakų viešoji biblioteka šventė 23-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, kurios šiųmetė tema buvo „Kartu įveikiant krizes“. Visą savaitę įstaigos lankytojai buvo kviečiami ne tik kalbėti apie krizes, bet ir jas kartu įveikti. Ta proga bibliotekoje ir jos padaliniuose vyko ir jau tradiciniais tapę renginiai, ir nauji, kuriuose buvo daug dėmesio skiriama žmonėms kylantiems iššūkiams, jų sprendimo būdams ir kaip galime padėti sau.
Trakų viešosios bibliotekos kolektyvas Bibliotekų savaitę pradėjo švęsti viena diena ankščiau, kai balandžio 22 d. kartu su beveik keliais šimtais Lietuvos bibliotekininkų susitiko Kazlų Rūdoje, kur išsiruošė į tradicinį žygį. Pėsčiomis buvo įveikta 12 km, susitikta su senais pažįstamais ir draugais.
Balandžio 24 d. šventinėje atidarymo transliacijoje bibliotekų bendruomenę sveikino Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės globėja Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kultūros ministras Simonas Kairys, Ukrainos bibliotekų asociacijos pirmininkė Oksana Brui, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas. Renginio metu kultūros ministras S. Kairys paskelbė geriausius metų bibliotekininkus.
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu bibliotekininkai ir jų bičiuliai buvo kviečiami žiūrėti LRT žaidimą „Kas ir kodėl?“, kuriame dalyvavo bibliotekininkai iš visos Lietuvos. Didžiuojamės Trakų viešosios bibliotekos kolektyvo narėmis – Suaugusiųjų vartotojų skyriaus vedėja Edita Loiba, vyr. bibliotekininkėmis Irena Jociene ir Dalia Bagdžiuviene, kurios drąsiai priėmė iššūkį ir atstovavo bibliotekai šioje laidoje. Visi, kurie nori sužinoti, kaip joms sekėsi, tačiau nespėjo to padaryti, gali peržiūrėti laidas LRT mediatekoje.
Balandžio 25 d. Trakų viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Biblioterapija – knyga gali tau padėti“. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Informacijos valdymo departamento Bibliotekininkystės metodikos ir tyrimų skyriaus vyriausioji metodininkė-tyrėja dr. Daiva Janavičienė ir Paslaugų departamento Vartotojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Rasa Derenčienė susirinkusiesiems papasakojo apie skaitymo naudą ir biblioterapiją, skaitymo klubus su biblioterapijos elementais.
Balandžio 28 d. kiemelyje prie Trakų viešosios bibliotekos tradiciškai šurmuliavo Mažoji knygų mugė. Čia trakiečiai ir miesto svečiai galėjo įsigyti leidyklų „Baltos lankos“, „Andrena“, „Raidynėlis“, „Charibdė“ knygų.
Nacionalinę bibliotekų savaitę vainikavo susitikimas su knygos „Penkios meilės stichijos“ autorėmis psichologe psichoterapeute Lina Dirmote ir meditacijos mokytoja Agne Vėželyte.
Kiti Trakų viešosios bibliotekos padaliniai taip pat neliko nuošalyje ir minėjo Bibliotekų savaitę, jungėsi į iniciatyvas, kvietė savo skaitytojus į įvairius renginius. Pirmasis tai padarė Tiltų padalinys. Diena anksčiau, balandžio 22 d., tiltiečiai buvo sukviesti susitikti su kraštiete Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vyresniąja muziejininke, archeologe dr. Rasa Gliebute, kuri papasakojo apie senojo Vilniaus naujausius archeologijos tyrinėjimus ir radinius.
Nemažai dėmesio sulaukė Lentvario bibliotekoje organizuoti du susitikimai. Balandžio 26 d. įstaigoje lankėsi profesorius, lietuvių kultūros istorikas, Mažosios Lietuvos knygų, spaudos ir kultūros tyrėjas, bibliofilas, edukologas Domas Kaunas. Susitikimo metu profesorius skaitė pranešimą „Ievos Simonaitytės asmenybės ir kūrybos kaitos pakopos“. Kitą dieną, balandžio 27-ąją, į Lentvario biblioteką lankytojai skubėjo susitikti su knygos „Mokytojas. Kaip aš išmokiau juos skaityti knygas, mąstyti ir maištauti“ autoriumi Karoliu Klimu. Jis papasakojo, kaip tapo pedagogu, ir visiems pristatė Žaklinos istoriją – tai 1999 m. „Toyota Yaris“, mažas raudonas automobiliukas, kuriuo kadaise važinėjo jo senelis, o paskui teta.
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu nebuvo užmiršti ir jaunieji skaitytojai. Balandžio 24 d. Vaikų literatūros skyrius pakvietė atvykti pabendrauti su Trakų visuomenės sveikatos biuro psichologe Irma Sabonyte. Susitikimo metu ji priešmokyklinės grupės vaikams atskleidė, kaip reiktų įveikti baimes ir nuogąstavimus, su kuriais jie gali susidurti pradėdami lankyti pradinę mokyklą. Balandžio 26 d. jaunieji lankytojai dalyvavo edukacijoje, kuriuos metu naudojant taškavimo techniką kūrė mandalas. Balandžio 27 d. ikimokyklinukai buvo pakviesti į smagią jausmų terapiją – psichologės Jovitos Kiežės knygos „Avelė Austėja ir spalvoti debesys“ garsinį skaitymą ir edukaciją. Tai buvo puiki proga mažiesiems ne tik pažinti įvairius jausmus, bet ir išmokti juos valdyti.
Rūdiškių biblioteka pasiūlė balandžio 28 d. virtualiai pabendrauti su rašytoju Povilu Villuveit, šiuo metu gyvenančiu ir dirbančiu mokytoju Vokietijoje, Vasario 16-osios gimnazijoje. Nuotolinio susitikimo metu rašytojas pristatė savo knygą „Spinčius“, kuri 2018 m. buvo pripažinta Lietuvos nacionalinio vaikų literatūros konkurso nugalėtoja.
Taip pat šią dieną smagiai praleido ir Senųjų Trakų pradinių klasių moksleiviai, kurie bibliotekoje bendravo, dainavo kartu su literatūrinio žurnalo „Laimiukas“ redaktoriumi, rašytoju, muzikalia asmenybe Virgiu Šidlausku.
Rykantų biblioteka surengė popietę vaikams „Eilėraščių magija“. Jos metu garsiniam skaitymui su vaikais buvo parinkta Indrės Zalieckienės knyga „Kaip sutramdyti žvėryną?“.
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga Trakų viešojoje bibliotekoje ir kai kuriuose padaliniuose buvo surengtos parodos.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ,
Trakų viešosios bibliotekos
viešųjų ryšių specialistė