Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 804-osios Trakų-Elektrėnų kuopos kariai savanoriai kaip įprasta Kovo 11-ąją paminėjo kartu su gyventojais. Penktadienį, kovo 10-tą kariai savanoriai šventę pažymėjo su Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomene.
Šeštadienį, Kovo 11-ąją kariai savanoriai dalyvavo šventėje Širvintose. Centrinėje miesto aikštėje vykusio iškilmingo renginio metu paminėta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena ir KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės diena. Įvyko iškilminga visos rinktinės karių savanorių eisena miesto gatvėmis, sugiedota Tautiška giesmė, nuaidėjo iškilmingos salvės, kariai susitiko su miesto gyventojais ir svečiais, pristatė savo techniką, ginkluotę bei ekipuotę.
Kariai savanoriai šventinius renginius pradėjo Trakuose. Kovo 11-osios išvakarėse, penktadienį kariai savanoriai apsilankė Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Renginio metu kariai savanoriai iškilmingai pasveikino moksleivius ir mokyklos darbuotojus su Nepriklausomybės švente, kartu su moksleiviais dalyvavo šventiniame bėgime.
Kovo 11-ąją iškilmės Širvintose prasidėjo Šv. Mišiomis Arkangelo Mykolo bažnyčioje. Po mišių nuo bažnyčios iki miesto centrinės aikštės kartu su visos rinktinės vienetais iškilminga rikiuote žygiavo ir 804-osios Trakų-Elektrėnų kuopos kariai su kuopos vėluku priešakyje. Miesto centrinėje aikštėje nuskambėjo Tautiška giesmė, nuaidėjo iškilmingos salvės už Lietuvos Respubliką, Krašto apsaugos savanorių pajėgas ir gyventojus. Tylos minute pagerbti žuvę už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę tragiškų 1991 m. sausio, gegužės, liepos, rugpjūčio įvykių metu. Po tylos minutės, iškilmingos rikiuotės metu pasižymėję rinktinės kariai savanoriai buvo apdovanoti Kariuomenės vado, Sausumos pajėgų vado, KASP vado, Valstybės sienos apsaugos tarnybos apdovanojimais ir vardinėmis dovanomis, suteikti aukštesni kariniai laipsniai.
„Jūsų atsidavimas Tėvynei, pareigos jausmas, žinios ir gebėjimai, kuriuos iš civilinio gyvenimo pritaikote kario savanorio tarnyboje yra aiški žinia bet kokiam agresoriui, jog Lietuvos sūnūs ir dukros kausis narsiai” – savo kalboje sakė rinktinės vadas plk. ltn. Vaidotas Šidlauskas.
Po ceremonijos vyko karių savanorių naudojamos ginkluotės ir technikos paroda: kariai pristatė automatinius šautuvus G36 KA4 M1, taikliojo šaulio ginklus FN SCAR ir M14, pistoletą HK SFP9, granatsvaidžius Carl Gustaf M2, M72 LAW, HK 269 ir AG36, kulkosvaidį KSP58, keturračius BRP Can-Am Outlander MAX 1000 XTP T, motociklus Beta RR 480. Didelio lankytojų susidomėjimo sulaukė specialia, itin gerai maskuojančia apranga apsirengęs karys savanoris, ginkluotas šiuolaikiška pėstininko ginkluote ir dėvintis atakos ekipuotę. Miestiečiai aktyviai domėjosi kario savanorio tarnybos specifika, o kariai noriai atsakė į rūpimus klausimus. Taip pat vyko ir šventinis bėgimas, prie kurio prisijungė ir Trakų kuopos kariai. Savo taiklumą svečiai galėjo išbandyti šratasvydžio šaudykloje. Šventės lankytojai šildėsi karšta arbata, ragavo gardžios kareiviškos košės.
Kovo 11-oji – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena ir KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės diena yra itin glaudžiai susijusios. 1990 m. kovo 11-ąją atkūrus mūsų krašto nepriklausomybę, būtent kariai savanoriai vieni pirmųjų stojo Tėvynės ginti. 1991 m. kovo 1 d. buvo patvirtintas tuometinės Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) Vilniaus rinktinės etatų sąrašas, tad ši data ir laikoma KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės gimimo diena. Ji tradiciškai minima vis kitame rinktinės atsakomybės rajone esančiame mieste. Nuo 1999 m. sausio 15 d., siekiant įamžinti Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio partizanų apygardų vardus, rinktinei suteiktas Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės vardas – būtent taip vadinosi partizanų apygarda, kovojusi su sovietiniais okupantais dabartinių Kaišiadorių, Širvintų, Trakų rajonų, Elektrėnų savivaldybės teritorijoje. Didžiosios Kovos apygarda buvo viena pirmųjų, pradėjusi veikti dar 1944 m. vasarą. 1944–1945 m. apygardos partizanai surengė daug kovinių operacijų, naikino sovietų okupantų įgulas ir administracines įstaigas.
Šiuo metu rinktinę sudaro Štabas, Štabo ir aprūpinimo kuopa, Nekinetinių operacijų kuopa ir devynios pėstininkų kuopos dislokuotos Vilniaus, Nemenčinės, Trakų, Ukmergės, Molėtų, Ignalinos, Švenčionių ir Šalčininkų miestuose.
Savanoriai – tai kariai, darbo dienomis dirbantys įprastus darbus, studijuojantys, užsiimantys kitomis kasdienėmis veiklomis. Savaitgaliais jie rengiasi karišką uniformą, ima ginklus ir treniruojasi ginti savo krašto gyventojus, jų miestus ir kaimus, kad ir kas benutiktų. Trakų kariai savanoriai šventes bei kitas iškilmingas progas mini kartu su vietos bendruomenėmis, glaudžiai bendradarbiauja su vietos gyventojais ir institucijomis.
Daugiau informacijos apie Trakų krašto karius savanorius rasite socialinio tinklo Facebook paskyroje „KASP 804-oji Trakų-Elektrėnų kuopa“.
Pranešimą parengė j. eil. Edvino Krakio
Nuotraukos: ltn. Arturo Čiro, j. eil. Edvino Krakio