Vartojimo paskolos – ką pravartu žinoti

Parašyta: 2023-01-27 | Kategorija: Ekonomika, Komentarai, Naujienos, Trakai |

Konsultuoja Kredito unijos „Neris“ paskolų vadybininkė Jūratė Skrebutėnienė

Į kredito uniją besikreipiantys gyventojai dažnai užduoda vienodus klausimus, susijusius su paskolomis, jų rūšimis bei išdavimo tvarka. Šį kartą plačiau papasakosime apie vartojimo paskolas.

Kaip tikriausiai daugeliui žinoma, kredito unijoje galima gauti ne tik paskolą būstui finansuoti, bet ir taip vadinamą vartojimo paskolą. Jau pats pavadinimas sufleruoja, kad vartojimo paskola yra skirta įvairiems vartotojo poreikiams tenkinti, dažniausiai ji suteikiama prekėms ir paslaugoms pirkti. Kaip ir daugelyje finansavimo įstaigų, kredito unijoje „Neris“ vartojimo paskolą galima imti, norint įsigyti automobilį ar buitinę techniką, sporto įrangą, baldus, kitus brangius daiktus, o taip pat gydymosi, studijų ir poilsio tikslais. Jeigu mažesnes sumas pirkiniams galima pasiskolinti iš šeimos narių ar susitaupyti atsakingai planuojant savo finansus, didesniems pirkiniams dažnai nepakanka pinigų.

Atkreiptinas dėmesys, kad vartojimo paskolų terminas paprastai būna žymiai trumpesnis nei būsto paskolų (apie 5 metus), o palūkanos – aukštesnės, ypač jei vartojimo paskola nėra užtikrinama (neįkeičiamas turtas). Lietuvos Bankas rekomenduoja prieš imant vartojimo paskolą, pirmiausiai įvertinti, ar norimos sumos nepavyktų susitaupyti ir aiškiai suprasti, kiek kainuoja paskola bei kokie įsipareigojimai atsiranda, sudarius paskolos sutartį. Skolintis verta, jei ketinate finansuoti tai, kas turi ilgalaikę vertę (pvz., gydymąsi, mokslus), įsigyti tikrai būtinas prekes (pvz., automobilį, kurio būtinai reikia kelionei į darbą) arba suremontuoti būstą ir tam neturite pakankamai asmeninių lėšų.

Vartotojo apsauga

Jeigu kreipsitės į banką ar kredito uniją dėl paskolos, pirmiausiai bus vertinamas jūsų mokumas. Tai reiškia, kad bus tikrinama kredito istorija, visų šeimos narių pajamos, jų tvarumas, jau turimi finansiniai įsipareigojimai. Tvarios pajamos – tai vartojimo kredito gavėjo pajamos, kurių pagrįstai galima tikėtis vartojimo kredito suteikimo laikotarpiu. Asmens, prašančio vartojimo paskolos ir jo šeimos narių finansiniai įsipareigojimai turi sudaryti ne daugiau kaip 40 proc. gaunamų pajamų. Pavyzdžiui, jei dviejų asmenų šeimos pajamos siekia 1 200 eurų, bendra finansinių įsipareigojimų suma negali būti didesnė nei 480 eurų. Tuo atveju, kai dėl paskolos kreipiasi asmuo, gaunantis itin mažas pajamas, unija papildomai privalo atsižvelgti, ar vartotojui, sumokėjus paskolos įmoką ir padengus kitus finansinius įsipareigojimus, liks pakankamai lėšų būtiniausioms namų ūkio išlaikymo išlaidoms padengti. Šie reikalavimai yra numatyti Vartojimo kredito įstatyme, siekiant apsaugoti vartojimo paskolą imantį asmenį. Atkreipkite dėmesį, kad vartojimo paskolos galima atsisakyti per 2 dienas. Pasirašius vartojimo paskolos sutartį, galima nemokamai jos atsisakyti per 2 dienas nuo pinigų išmokėjimo. Tokiu atveju nereikia mokėti jokių palūkanų ar kitų mokesčių, o tik grąžinti pasiskolintą sumą. Vėluojant mokėti įmokas, netesybos gali būti skaičiuojamos ne ilgiau kaip 180 dienų.

Vartojimo paskolos kaina

Norint pasiimti vartojimo paskolą, svarbu įvertinti ne tik palūkanų dydį, kuris bus skaičiuojamas už paskolą. Ne visuomet mažiausios palūkanos reiškia, kad paskola yra pigi. Vartojimo paskolos kainą sudaro skolinama suma, palūkanos, įvairūs sutarties sudarymo, administravimo ir kt. mokesčiai. Yra keli svarbiausi terminai, kuriuos vertėtų suprasti, sudarant vartojimo paskolos sutartį. Pirmiausiai tai – bendra vartojimo kredito kaina (BVKK). Tai – paskolos kaina eurais, t.y. pinigų suma, kurią turėsite sumokėti paskolos davėjui už naudojimąsi paskola per visą sutarties laikotarpį (palūkanos, komisiniai ir visi su vartojimo paskola susiję mokesčiai). Na, o bendra vartojimo kredito kaina, išreikšta metiniu procentų dydžiu vadinama bendros vartojimo kredito kainos metinė norma (BVKKMN).

Tipinis skaičiavimo pavyzdys: Suteikiant 5 000 Eur kreditą 4 metų laikotarpiui anuiteto metodu, taikant fiksuotą metinę 14 % palūkanų normą, 250 Eur sutarties administravimo mokestį, BVKK (visa grąžintina suma) bus 6788,09 Eur, o bendra vartojimo kredito kainos metinė norma (BVKKNM) būtų 18,21 %. Šios paskolos mėnesio įmoka bus 136,63 Eur, o mėnesio įmokų skaičius – 48.

Kiekvieno kliento situacija yra unikali, tad visada klientams teikiame asmeninį pasiūlymą, atsakingai atsižvelgdami į galimybes ir pageidavimus.

Kaip gauti vartojimo paskolą

Vartojimo paskolos suteikimo tvarka paprastesnė, nei būsto, todėl procedūra užtrunka trumpiau. Pagrindiniai paskolos išdavimo etapai yra tokie:

  1. Kreipiatės dėl paskolos, nurodydami reikiamą sumą, pageidaujamą terminą ir paskolos tikslą
  2. Užpildote paraiškos dokumentus, pateikiate papildomą informaciją, kurios prašo vadybininkas
  3. Kredito unijos paskolų komitetas ir/arba valdyba aptaria paskolos išdavimo galimybę bei sąlygas
  4. Jei paskola užtikrinama turto įkeitimu, sandoris įregistruojamas pas notarą, po to išmokami pinigai, o Jūs galite pradėti naudoti paskolą pagal paskirtį

Tikimės, kad ši informacija padės lengvai ir greitai susigaudyti paskolų terminologijoje. Jei neradote atsakymo į jums svarbų klausimą – skambinkite ar rašykite, mielai padėsime. Kredito unijos „Neris“ padalinys Trakuose dirba kasdien, nuo 9:00 iki 17:00 val. Padedame tvarkyti finansus efektyviai ir atsakingai!

Jūratė Skrebutėnienė

Kredito unijos „Neris“ paskolų vadybininkė

Užs. Nr.73


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite