Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį dalyvavo 1863–1864 m. sukilimo 160-ųjų metinių minėjime, kurio metu buvo pagerbti sukilimo vadai ir dalyviai. Respublikos Prezidento iniciatyva rengiama sukilėlių pagerbimo ceremonija kviečiama formuoti kasmetinę tradiciją prisiminti šį sukilimą, kuris Rusijos karo prieš Ukrainą kontekste įgauna ypatingą prasmę.
Pagerbimo ceremonija vyko senųjų Rasų kapinių koplyčioje, kurioje 2019 m. buvo iškilmingai perlaidoti ant Gedimino kalno surastų sukilimo vadų ir dalyvių palaikai. Prezidentas savo kalboje akcentavo lietuvišką laisvės tradiciją, kuri, perduodama iš kartos į kartą, padėjo Lietuvos žmonėms nepaklysti istorijos audrose. Šalies vadovas kalbėjo apie lietuvių, lenkų, ukrainiečių, baltarusių tautų istorinę bendrystę ir pabrėžė svarbą atsiminti ir įprasminti didvyrių ryžtą, pasiaukojimą bei laisvės troškimą.
„Mūsų regione tai buvo masiškiausia ir ilgiausiai trukusi XIX amžiaus ginkluota kova prieš Rusijos imperijos valdžią. 1863–1864 m. sukilimas sutelkė bendrą istorinę patirtį turinčias tautas. Jį malšinant vykdytos represijos – egzekucijos, trėmimai, lietuviškos spaudos draudimas, bažnyčių ir vienuolynų uždarymas – paliko gilų pėdsaką Lietuvos istorijoje. Tačiau lietuvių tauta nepalūžo. Į lietuviškos spaudos draudimą atsakėme dar uolesnėmis pastangomis ją spausdinti ir platinti. Į religinę priespaudą – karštesniu tikėjimu. Į bandymus ištrinti sukilimo dalyvių atminimą – didesne meile Tėvynei ir jos laisvei“, – teigė G. Nausėda.
Prezidentas prisiminė sukilimo didvyrių išskirtinę drąsą ir pabrėžė, kad ypač svarbu prisiminti tą ryžtą ir pasiaukojimą šiomis dienomis, kai Ukrainos tauta priversta gintis nuo brutalios Rusijos karinės agresijos.
„Rusijos režimo pastangos perrašyti istoriją ir paneigti ukrainiečių tautinę tapatybę liudija, kad laisvė tironijos kaimynystėje nėra savaime suprantama duotybė. Ją reikia ginti. Kovoti su pastangomis ją užgniaužti. Su tuo nesutikti, protestuoti ir nepaklusti, kaip kažkada sakė vienas iš sukilimo vadų Žygimantas Sierakauskas“, – kalbėjo šalies vadovas.
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda sausio pradžioje kreipėsi ir į savivaldybių merus paraginti savo rajonų švietimo, atminties, kultūros institucijas, nevyriausybines organizacijas, bendruomenes, gyventojus, skatindamas sukilimo 160-ąsias metines minėti visus 2023-iuosius metus. Šalies vadovo nuomone bendra prasminga veikla prisidės prie to, kad būtų ryškus ir gyvas atminimas tų žmonių, kurių kova prieš okupantus simbolizuoja laisvę, o tai šiandienos žmones, tautas ir valstybes įpareigoja dar labiau ją branginti ir ginti kaip europietiškos istorinės bei kultūrinės tapatybės pagrindą.