Apie kaminų sistemą dažniausiai prisimenama tik šaltuoju metų sezonu, kai jau planuojama pradėti pastato šildymą. Tačiau svarbu ne tik tinkama jo konstrukcija, bet ir reguliarus naudojimas bei priežiūra.
„Senukų“ ekspertai dalijasi patarimais, kaip pasirinkti kamino struktūrą, ir atskleidžia pagrindinius jo naudojimo bei priežiūros aspektus.
Kaminų sistemų tipai
Bet koks prietaisas, nesvarbu, tai krosnelė, židinys ar kietojo kuro katilas, kuris skirtas kietojo kuro, malkų, briketų, medienos granulių ar akmens anglies deginimui, yra tik dalis šildymo sistemos. Žinoma, esminį vaidmenį atlieka šildymo mazgas, bet ne mažiau svarbi dalis – išmetamųjų dujų sistema.
Pastebima, kad dažniausiai Lietuvoje įrengiami tokie kaminai:
- Plytų – tai iš plytų ar įvairaus tipo blokelių statomi kaminai.
- Plytų su įdėklais – kaminai, pagaminti iš plytų arba įvairių rūšių blokelių, turintys vienasienį nerūdijančio plieno kamino įdėklą viduje.
- Moduliniai – iš keramzito pagaminti kaminai su įmontuotu keraminiu įdėklu.
- Dvisieniai – šie nerūdijančiojo plieno kaminai yra su dvigubomis sienelėmis. Viena iš jų naudojama kaip išmetamųjų dujų vamzdis, o kita yra apvalkalo sluoksnis su šilumos izoliacija. Tokio tipo kaminai dažniausiai montuojami ant išorinio pastato fasado, kuriame nėra įrengto keramikinio kamino veleno, arba kai jis yra labai prastos būklės.
Taip pat pasitaiko, kad dvisieniai kaminai įrengiami keraminiuose kaminų kanaluose (velenuose) ir gyvenamosiose patalpose, kai šildymo mazgas yra gyvenamosios patalpos centre.
Būtinas ir kamino įdėklas
Prekybos tinklo duomenimis, Lietuvoje artėjant šildymo sezonui, susidomėjimas kietojo kuro katilais bei krosnelėmis ir židiniais, gerokai išaugo. Tačiau specialistai pabrėžia, kad modernizuojant ir atnaujinant šildymo sistemą, pirmiausia svarbu pasirūpinti išmetamųjų dujų šalinimo sistemomis.
Išmetamųjų dujų šalinimo sistemos gali būti suprojektuotos veikti tik sausoje, taip pat sausoje ir šlapioje sistemoje.
Sistemos, naudojančios kietąjį kurą, pavyzdžiui, medieną, granules, yra skirtos dirbti sausuoju režimu. Didžiausias jų priešas, be abejo, susikaupęs kondensatas. Jis susidaro dėl temperatūrų skirtumo tarp išmetamųjų dujų ir kamino išorės. To priežastis – netinkama išmetamųjų dujų vamzdžio izoliacija. Drėgmė kamino viduje ardo vidines dūmtraukio sieneles, mažina kamino stiprumą, jis tampa nesandarus.
Išeitis yra – reikėtų kamine sumontuoti nerūdijančio plieno įdėklą. Jis apsaugos keraminį kaminą nuo tolimesnio irimo, tuo pačiu užtikrins efektyvesnį išmetamųjų dujų šalinimą ir greitą kamino sistemos patikrinimą. Kamino velene, kuriame sumontuotas kamino įdėklas, yra izoliacinis sluoksnis, užkertantis kelią išmetamųjų dujų kondensacijai.
Unsplash. com nuotrauka