„Vasara su knyga“ – ne tik visą vasarą trukęs magiškasis skaitymo iššūkis Lietuvos bibliotekose, bet ir tokiu pačiu pavadinimu vykdyta tęstinė Trakų viešosios bibliotekos Čižiūnų padalinio ir Čižiūnų socialinių paslaugų centro vasaros veikla, kurios metu skaitėme kūrinius bei bendravome.
Veikla sumanyta dar gegužės mėnesį, kai po karantino Čižiūnų bibliotekoje apsilankė kaimynystėje esančio socialinių paslaugų centro gyventojai ir lankytojai, lydimi direktoriaus pavaduotojos socialiniam darbui Vilmos Kozėlienės. Tą dieną, pasiilgę kontaktinio bendravimo, kalbėjomės apie knygas, bibliotekos istoriją, kraštiečių kūrybinį palikimą, bibliotekos paslaugas prieš pusšimtį ir daugiau metų bei dabartiniais laikais. Diskutuojant gimė mintis vasarą susitikti dažniau, bent kartą savaitėje. Išklausytos ir aptartos idėjos dėl galimų užsiėmimų, veiklų bei temų, pasiūlytas pavadinimas „Vasara su knyga“, sutartas laikas. Nusprendėme, kad pagal poreikį knygomis aprūpinsime visus norinčius skaityti ČSPC gyventojus, o dėl tam tikrų priežasčių savarankiškai negalintiems skaityti, sudarysime galimybę pasiklausyti skaitomų kūrinių, pasikalbėti viena ar kita tema, papasakoti savo istorijas.
Šiandien atrodo, kad vasara prabėgo be galo greitai. Susitikdavome ketvirtadieniais Čižiūnų socialinių paslaugų centre arba bibliotekoje. Domėjomės, kokie žmonės gyveno ir kūrė mūsų krašte, ar bibliotekoje esančiose knygose yra parašyta apie Čižiūnus ir apylinkes. Įkvėpti perskaitytos jautrios ir jaudinančios istorijos apie mažos mergaitės meilę ir ilgesį seneliui, dalijomės prisiminimais apie savo senelius bei močiutes, jų meilę vaikaičiams, vaikystės žemuoges, senelių patriotinį ugdymą, daugybę amatų išmaniusias mamas, kaimynus, humoristines daineles ir vaikiškus eilėraščius anūkams. Joninių dieną labai tiko sakmė apie Joną iš „Senovės kalendoriaus“. Skaitėme ir apie tinginį bei jo nuotykius, ir apie dzieduką ir bobutę, o be galo karštą dieną – apie vandenį. Žiūrėjome vaizdo įrašus – „Trakams 700: istorija tęsiasi“ bei „Aukštadvaris. Čia gyventi gera“. Visas temas nurungė dalykiniai ir meniniai tekstai apie įvairias vaistažoles. Skaitėme kūrinius ir gėrėjomės apylinkėse suskintų žolynų grožiu, kvapu bei skoniu.
Centro gyventojai tradiciniais tapusių susitikimų laukė su nekantrumu ir smalsumu. Susitikimai bibliotekoje, naujos pažintys su jaunaisiais bibliotekos lankytojais bei skaitytojais suteikė daug teigiamų emocijų, o bendros veiklos: knygų skaitymas, dėlionių dėliojimas, mandalų spalvinimas – daugiau pasitikėjimo savimi. Atsirado ir naujos galimybės savirealizacijai, dalyviai skaitė vieni kitiems mėgiamus kūrinius, aprūpino knygomis bibliotekoje negalinčius apsilankyti gyventojus, gėrėjosi savo kūrybiniais darbais. Buvo pasiūlytos ir išbandytos alternatyvios skaitymui formos: klausymosi, vizualizacijos, iliustracijos, kurios ypatingai reikalingos negalią turintiems žmonėms.
Kalendorinę vasarą palydėjome ir „Vasarą su knyga“ užbaigėme vykdami į ekskursiją. Iš Čižiūnų kilusio Juliaus Buivydavičiaus kvietimu apsilankėme jo paties įkurtoje senovinių daiktų „Legendinėje sodyboje-muziejuje“. Puikus oras, sodyba šalia nuostabiosios Verknės, diemedis prie namo, gausybė eksponatų ir istorijų apie juos, didžiulėje senovinėje skardoje keptas tikras kugelis, rimtos ir šmaikščios Juliaus pasakotos istorijos paliko puikų įspūdį. Nepailstančio ir originalaus sodybos šeimininko pasakojimai tapo baigiamuoju garsinių skaitymų kūriniu. Tarsi „skaitėme“ sakmę, pasaką, anekdotą, trilerį, romaną, bestselerį, detektyvą, apysaką, apsakymą, legendą… viename kūrinyje.
Rita Arlauskienė, Trakų viešosios bibliotekos Čižiūnų padalinio vyr. bibliotekininkė,
Vilma Kozėlienė, Čižiūnų socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui
Organizatorių nuotr.