Silpsta regėjimas ir vis sunkiau įžiūrėti tekstą? Dažnas užsuka į artimiausią optiką ar polikliniką, kur optometrininkas ar akių ligų gydytojas parenka skaitymo akinius – ir problema išspręsta. Tačiau ką daryti, kai parinkti skaitymo akinių niekaip nepavyksta? Ar tai reiškia, kad pacientas visam laikui turi atsisveikinti su knyga ar žurnalu?
„Tikrai ne, – sako Lietuvos optometrininkų asociacijos prezidentė Vaida Kačergienė. – Lietuvos optometrininkų bendruomenė labai džiaugiasi atsiradusia galimybe pacientams, kuriems nebegalima parinkti akinių skaitymui, ir toliau mėgautis knygomis. Turime suprasti – kai po daugybės bandymų nepavyksta parinkti akinių, su kuriais žmogus galėtų skaityti, jautriai reaguoja ne tik pacientas, bet ir specialistas. Tokios situacijos mums kelia bejėgiškumo jausmą ir nusivylimą, kad nebegalime padėti pacientui kokybiškai skaityti“ – rašoma pranešime spaudai.
Lietuvos optometrininkų asociacija pradėjo bendradarbiauti su virtualia biblioteka ELVIS (elvislab.lt), kurioje saugoma 14 tūkstančių pavadinimų leidinių prieinamais formatais (dauguma jų – įgarsinti profesionalių diktorių). Čia rasite ir populiariausias grožines knygas (pvz., Fredrik Backman, Jojo Moyes, Lars Kepler…), ir dalykinę literatūrą (istorines, psichologines knygas), ir įgarsintus žurnalus („National Geographic“, „Iliustruotasis mokslas“ ar populiarioji „Savaitė“).
„ELVIS ištekliai nemokami, tačiau skirti tik tiems, kurie dėl silpstančio regėjimo ar prastos sveikatos negali skaityti įprastai. Tad registruojantis į virtualią biblioteką reikalinga sutrikimą ar negalią patvirtinanti pažyma, – sako ELVIS administratorė Lilija Oleškevič. – Dažniausiai gauname pažymas, pasirašytas šeimos ar akių ligų gydytojų, kartais – logopedų, ir labai džiaugiamės, kad nuo šiol šį specialistų būrį papildys ir gausi optometrininkų bendruomenė.“
„Visuose Lietuvos regionuose veikia pakankamai daug optikos salonų, kuriuose dirba 230 optometrijos specialistų, – patikslina V. Kačergienė. – Optikos yra arti žmonių, paprastai ir patogiai pasiekiamos. Kadangi registruotis į ELVIS galima net neišėjus iš namų, dar tą pačią arba kitą dieną žmogus jau galės mėgautis garsine knyga.“
Dažnai žmonės tikisi, kad išėję į pensiją galės skaityti knygų tiek, kiek norės – tačiau su amžiumi rega silpsta, ir kai kuriems, deja, nepadeda net skaitymo akiniai. Nereikia nusiminti – garsinė knyga dažnai yra dar patogesnė, nei įprasta spausdinta. Klausydamiesi garsinės knygos, galite vaikščioti miško takeliais, megzti ar gaminti virtinius – kartais ELVIS skaitytojai suderina pačias netikėčiausias veiklas!
Ir dar: knyga – puiki tema pokalbiams su draugais ar šeimos nariais! „Knygas dar tik reklamuoja, o tu jau perskaitęs“, – prastai matančiam senjorui Juozui pavydi bičiuliai. „Tu gali skaityti, tu gali papasakoti, tu gali kitiems padėti. Aš renkuosi kuo didesnės apimties knygas. Nepaprastai įdomios istorinės visokios knygos, – sako Regina iš Ukmergės. – Beveik visos per radiją rekomenduojamos knygos yra įgarsintos.“