Sveikuose santykiuose viskas veikia savaime. Žinoma, kartais galite nesutarti ar susidurti su kitais nesklandumais, bet paprastai sprendimus priimate kartu, atvirai aptarinėjate iškilusias problemas ir nuoširdžiai mėgaujatės vienas kito draugija.
Toksiški santykiai – kita istorija. Tokiuose santykiuose praleidę laiką su partneriu galite nuolat jaustis išsekę arba nelaimingi. Dėl kažkokių priežasčių atrodo, kad jūs visada vienas kitą įskaudinate arba niekaip negalite nustoti ginčytis dėl nereikšmingų dalykų. Galbūt net bijote minties apie susitikimą su juo, o ne laukiate, kaip anksčiau. Kokie dažniausi požymiai, kad įsipainiojote į toksiškus santykius?
-
Nuolatinė kontrolė
Nesveikuose santykiuose vienas asmuo dažnai bando kontroliuoti kito asmens gyvenimą. Tai gali būti daroma gąsdinant, bet gali būti ir kitaip manipuliuojama. Kartais asmuo gali elgtis taip, kad jo elgesys atrodo itin meilus. Tačiau iš tikrųjų šiais veiksmais siekiama kontroliuoti kitą žmogų ir neleisti jam daryti dalykų ar eiti į vietas, kurių manipuliatorius negali kontroliuoti.
Kontroliuojantis elgesys gali būti susijęs su asmens izoliavimu nuo draugų ir šeimos ar atimta galimybe naudotis finansais. Kontrolė taip pat pasireiškia savininkiškumu ir pavydu. Nors abu šie dalykai yra normalios žmogiškos emocijos, kurias žmonės kartais gali patirti, yra nenormalu, kai kas nors bando nuolat kontroliuoti, ką jūs darote, kai įsižeidęs beatodairiškai pyksta ant jūsų arba kai nepagrįstai kaltina jus neištikimybe.
-
Niekada neįtinkate
Partneris, kuris pastoviai teikia neprašytus pasiūlymus, ką turėtumėte patobulinti, nepalaiko jūsų interesų ar pomėgių ir iš esmės kritikuoja tai, kas esate, neabejotinai yra toksiškas. Štai kodėl taip svarbu išlaikyti palaikančių draugų ir artimųjų ratą. Kai jus pradeda kritikuoti ar nuvertinti, galite tai atsverti pasikalbėdami su žmonėmis, kuriuos mylite ir kuriais pasitikite.
Nebūkite absoliučiai priklausomi nuo partnerio nuomonės. Turėkite šalia savęs kitų patikimų žmonių ir visuomet pasiteiraukite, koks yra jų požiūris. Naudokitės šiomis nuomonėmis, kad subalansuotumėte tai, ką jums bando įteigti partneris.
-
Agresyvus bendravimas
Dažniausios agresyvaus bendravimo formos yra šios:
- Rėkimas;
- Vardų ir pavardžių iškraipymas ar kitos skaudžios frazės;
- Daiktų mėtymas ir daužymas;
- Kūno naudojimas fiziškai bauginant ar naudojant jėgą;
- Ignoravimas;
- Kaltinančių teiginių vartojimas;
- Nuolatinis pertraukinėjimas;
- Klausymasis tik tam, kad atsakytų, užuot klausęsis, kad išgirstų ir suprastų.
Priešiškas bendravimas gali sukelti įtampą ir dar labiau padidinti partnerių nepasitikėjimą. Sveiki santykiai grindžiami atviru bendravimu ir pagarba. Tai suteikia galimybę porai vienas kitam teikti ir gauti paramą.
-
Partnerio kaltinimas dėl savo emocijų
Kas tai yra? Tarkime, kad jums bloga diena, o jūsų partneris nėra labai supratingas ar palaikantis – galbūt jis visą dieną kalbėjosi telefonu su kolegomis iš darbo arba buvo išsiblaškęs, kai jį apkabinote. Norėtumėte šį vakarą kartu praleisti namuose ir pažiūrėti filmą, bet jūsų partneris turi planų išeiti susitikti su draugais.
Didėjant nusivylimui savo diena ir partnerio reakcija į ją jaučiate, kad pykstate ant partnerio už tai, kad jis buvo toks nejautrus ir beširdis jūsų atžvilgiu. Niekada žodžiais neprašėte emocinės paramos, bet esate įsitikinęs, kad jūsų partneris turėtų tiesiog instinktyviai žinoti, kaip padėti jums pasijusti geriau. Manote, kad jis turėjo atsisakyti savo planų, atsižvelgdamas į jūsų prastą emocinę būseną.
Taip kaltinti partnerius dėl savo emocijų yra savanaudiška ir klasikinis prasto asmeninių ribų išlaikymo pavyzdys. Kai sukuriate precedentą, kad jūsų partneris visą laiką yra atsakingas už tai, kaip jūs jaučiatės (ir atvirkščiai), tai gali lengvai sukelti bendražmogišką priklausomybę. Kai kuris nors pradeda nervintis, visi asmeniniai norai dingsta, nes dabar turite vienas kitą priversti jaustis geriau.
Vietoj to prisiimkite atsakomybę už savo emocijas ir tikėkitės, kad partneris savo ruožtu bus taip pat atsakingas už savo. Bet kokios aukos turėtų būti daromos savo noru, o ne todėl, kad to tikimasi. Kai tik abu žmonės santykiuose tampa atsakingi už vienas kito nuotaikas ir nuosmukius, tai suteikia jiems abiem paskatą slėpti savo tikruosius jausmus ir manipuliuoti vienas kitu.
-
Nesijaučiate saugūs
Nesaugiai galima jaustis tiek fiziškai, tiek emociškai. Ar galite atvirai dalytis savo mintimis ir jausmais su šiuo žmogumi? Ar jūsų nuomonė yra svarbi? O gal jaučiatės taip, tarsi nuolat save keistumėte, bijodami, ką partneris padarys ar pasakys, jei būsite visiškai sąžiningi?
Sveiki santykiai suteikia erdvės žmonėms būti netobuliems ir kartu atsakingiems. Galite vienas kitam pasakyti ir gerus dalykus, ir gėdingus, bei atvirai kalbėtis apie tai, kas jus įskaudino. Galite būti visiškai atviri ir vis tiek likti visiškai mylimi.
Tai apima ir nesaugų elgesį lovoje. Tarkim, jeigu jūs primygtinai reikalaujate, o partneris atsisako naudoti apsaugines priemones (www.fantazijos.lt), tai – tikra raudona vėliava. Net jei susitikinėjate jau kurį laiką, užsiimti seksu be apsaugos yra rizikinga. Juk prezervatyvo naudojimas – saugiausias būdas apsaugoti save ir partnerį nuo lytiškai plintančių infekcijų ir nėštumo.
PR