Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos visuotinio susirinkimo dalyviai
Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos (pirmininkė – Dominyka Semionovė) nariai rinkosi į kasmetinį ataskaitinį susirinkimą šalia Puodžių k., Varėnos r., esančiame ūkyje. Asociacijos susitikimai, veiklos, klausimai yra ne paprasto formato, o kaskart ieškoma įdomi, neaplankyta vieta, kuri praturtintų narių žinias, patirtį bei praplėstų ryšių su žmonėmis ratą. Susirinkime kasmet priimami norintys prisijungti į Asociaciją nariai, šiemet jų gretas papildė tradicinės amatininkės – Maja Ščuckienė ir Margarita Rajeckienė.
Sūrininkų asociacija „Viva Sol“, kurios nariai yra Valdo Kavaliausko ir Rasos Ilinauskaitės ūkis „Paskui saulę ir ožkas“, taip pat priklauso ir Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijai. V. Kavaliauskas sumanė ir vykdo projektą „Trijų ežerų HUB“. Ūkis yra įsikūręs tarp trijų ežerų, buvusioje dvarininkų Bankovskių dvarvietėje, jame yra daug ožkų, pastatų, o gaminami ožkų sūriai yra populiarūs – parduodami Vilniuje, Tymo turguje. Ūkyje šiuo metu dirba ir „Trijų ežerų HUB“ dalininkais yra septyni čia dirbantys asmenys, tarp jų ir nuo karo Ukrainoje pabėgę ūkininkai. Dirbant pakaitomis kiekvienam atsiranda galimybė pailsėti, kitaip ūkio palikti negalima nė minutei – dėl gyvulių ir paukščių, kuriais nuolatos reikia rūpintis.
Susirinkusieji nariai, patvirtinę metines – veiklos ir finansines – ataskaitas, pasakojo apie savo naujienas ir atradimus, įvykusius nuo pastarojo susitikimo, degustavo skanius ožkos sūrius, R. Ilinauskaitės pievoje surinktų pienių, garšvos salotas su užpilu. Į asociacijos gretas buvo priimtos dvi aktyvios moterys. Maja Ščuckienė, trakietė (dabar gyvena Grigiškėse, Vilniaus mieste), totorė, baigusi prekybos technikumą, įgusi maisto ruošimo technologės specialybę, vėliau Vilniaus kolegijoje apsigynusi maisto pramones technologo bakalaurą, visada dirbo visuomeninio maitinimo įstaigose, šiuo metu kepa „Majos šimtalapius“, veda parodomąsias programas Trakų krašto tradicinių amatų centre. Margarita Rajeckienė, trakietė, karaimė, Vilniaus prekybos technikume studijavo technikės-prekių žinovės specialybę, dirbo buhaltere, o nuo 2007-ųjų – Trakų istorinio parko direkcijoje finansininke. Šeimoje kasdienis kibinų kepimas, mokant kepti kitus, tapo hobiu, o į Trakų krašto tradicinių amatų centrą pritraukia svečius iš visos Lietuvos, su karaimų kulinariniu paveldu susipažįsta ir programos Erasmus+ dalyviai iš viso pasaulio.
Susirinkimo metu nuspręsta dar šiais metais aplankyti Latvijos amatininkus bei ūkius, į kelionę vykstant autobusu. Bendra veikla, mokymai, patyrimai, pasidalijimai sujungia bendrų ir skirtingų interesų turinčius narius – amatininkus, ūkininkus, kultūros veikėjus ar kitus kultūros lauko dalyvius, asociacijos narius. Džiugu, kad jų daugėja, šiuo metu Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija vienija 44 narius (9 iš jų – juridiniai).
Dominyka SEMIONOVĖ
Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė