Prisijunkite prie svetainės www.savarankiski.lt
Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas skundžiasi laikysenos, judėjimo, viršutinių galūnių ir kitų kūno dalių ergonomikos sutrikimais. Vaikystėje žmogus ne visuomet atsakingai žiūri, kaip sėdi prie kompiuterio, atlieka sunkius fizinius darbus, rūpinasi savo sveikata, todėl vėliau dauguma susiduria su nugaros skausmų, netaisyklingos laikysenos ar traumų sukeltais nepatogumais.
Išsėtinės sklerozės draugijos „Feniksai“ inicijuotas projektas „Savarankiškumo paslaptys“, finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, startavo 2020 m. gruodžio mėnesį. Rengti šį dvylikos mėnesių trukmės projektą, skirtą ergoterapijai, paskatino pasyvi žmonių nuomonė, laikanti ergoterapiją rankyčių mankšta. Ergoterapija – labai plati sritis, tai žingsnis gyvenimo link, kuris yra tarsi gyvenimo būdas. Ergoterapijos užsiėmimai reikalingi pacientams, patyrusiems įvairių galvos smegenų traumų, sergantiems išsėtine skleroze, reumatoidiniu artritu, Parkinsono liga, turintiems rimtų sužalojimų ar laikysenos sutrikimų. Draugijos „Feniksai“ veiklų koordinatorė Anželika Račkovska teigia, kad projektą sukurti paskatino noras padėti žmonėms išlaikyti savarankiškumą, išvengti diskomfortą keliančių veiksnių. Ergoterapija apima nemažą dalį mūsų gyvenimo, su ja susiduriame kiekvieną dieną, nesvarbu, kokio amžiaus, lyties ar profesijos esame.
„Projekto tikslas buvo sukurti mokymus, kurie būtų prieinami kuo platesnei auditorijos daliai. Pagrindiniai ergoterapijos akcentai buvo sudėti šiuose mokymuose tam, kad žmogus žinotų prevencines priemones, gebėtų spręsti problemą, tvirtai žinotų, ką daryti prieš patenkant į specialistų rankas, nes Lietuvoje gauti greitą ergoterapijos specialistų konsultaciją yra labai sudėtinga“, – pažymi ergoterapeutė Monika Makutienė.
Ergoterapijos nuotolinius mokymus veda ergoterapeutė Monika Makutienė
Mokymų platformos turinys yra išdėstomas dviem būdais – tekstu ir vizualu. Kiekvienas prisijungęs vartotojas gali pasirinkti jam reikalingą ergoterapijos mokymų programą, todėl informacija yra ne tik naudinga, bet ir lengvai įsimenama. Vartotojai nuolat pildo atsiliepimų anketas, kurios įrodo, kad svetainė yra itin patogi: aiškiai išskirtos treniruotės kiekvienai asmenų grupei, o internetiniame puslapyje pateiktas naudotojo vadovas padeda išnaudoti visas internetinės mokymų platformos galimybes. Vartotojų nuomone, ši mokymų platforma labai patogi ir efektyvi. Dauguma programos dalyvių teigia, kad diskomfortą keliantys veiksniai sumažėja po dviejų savaičių, o dėsningai atliekant pratimus jaučiami vis mažiau. Svetainė pritaikyta negalią turintiems ar visuomet skubantiems žmonėms, nes visas turinys išdėstytas tekstu, garsu ir vizualiniais pavyzdžiais, o pateikiamos temos yra labai aktualios.
„Per visą mokymų ciklą vyko ne vienas nuotolinis susitikimas, juose žiūrovai galėjo užduoti klausimus jiems rūpima tema. Seminarai ir susitikimai sujungia žmones į bendruomenę“, –teigia A. Račkovska. Verta paminėti, kad visi jie skirtingi, nes skiriasi auditorija, susitikimų temos. Aktualiausia tema jaunam, vyresniam ar sergančiam išsėtine skleroze žmogui yra potrauminių ligų gydymas. Klausytojams įdomu sužinoti, koks yra gydymo procesas, kokios prevencinės, sveikimo ir būsenos palaikymo galimybės. Ergoterapeutė M. Makutienė reabilitacijos galimybes iliustravo vaikino, patyrusio galvos smegenų traumą, istorija. Atsitikus nelaimingam įvykiui jis negalėjo pajudėti, atsikelti, atsisėsti. Po kelių intensyvių ergoterapijos pratybų jis gali savarankiškai vaikščioti, rašyti, atlikti kasdienes veiklas. Istorija įrodo, kad ergoterapija yra veiksminga, bet reikia ne tik priimti sprendimą, atlikinėti pratimus, tačiau verta ir pakeisti savo gyvenimo būdą, nes mažais žingsneliais galime užkirsti kelią dideliems su diskomfortu susijusiems sunkumams.
„Projekto trukmė yra vieni metai, per metus šis projektas sulaukė didelio susidomėjimo Lietuvoje. Kas mėnesį vidutiniškai šie mokymai sutraukdavo daugiau nei 1 000 naujų lankytojų. Nesitikėjome tokio didelio susidomėjimo. Matome, ką dar galime tobulinti, pridėti ir pakeisti, kokios informacijos trūksta, todėl ateityje atversime dar daugiau naujų galimybių visiems asmenims, nepriklausomai nuo jų amžiaus, statuso ar fizinės būklės. Nors projektas ir baigėsi, bet tai mūsų nesustabdo ir mes jį tikrai tobulinsime, pateiksime daugiau informacijos, nes jis skirtas padėti žmonėms“, – teigia A. Račkovska.
Ergoterapijos mokymams skirta platforma padės teisingai atlikti įvairius pratimus, suteiks naujų naudingų žinių, galimybę būti savarankiškam ir nepriklausomam nuo kitų ar aplinkos. Projektas finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis. Projekto partnerė – Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka, ji suteikė galimybę nemokamai pasinaudoti internetu ir prisijungti prie mokymų platformos. Tokiu būdu ergoterapijos mokymus buvo norima pateikti kuo platesnei auditorijai. Projekto iniciatorė – išsėtinės sklerozės draugija „Feniksai“.
Kviečiame apsilankyti svetainėje www.savarankiski.lt, prisijungus išbandyti ergoterapijos mokymus ir tapti dar viena ergoterapijos sėkmės istorija. Nebijokime pakeisti savo gyvenimo, nes ergoterapija – tai žingsnis savarankiškumo link.
Užs. Nr. 896