LR Seimo narė Edita Rudelienė
Spalio 27 d. Seimo Švietimo ir mokslo komitete konstruktyviai diskutavome ir pritarėme Ministerijos siūlymui po trijų metų, nuo 2024 m. suvienodinti stojamųjų reikalavimus tiek į valstybės finansuojamas, tiek į nefinansuojamas studijų vietas.
Nelygiavertiškumo ir net gerokai diskriminuojantis standartas niekaip neprisideda prie aukštojo mokslo kokybės. Šią rekomendaciją dėl suvienodinimo teikė tiek EBPO, tiek Valstybės kontrolė, tiek Europos Komisija. Pagaliau ilgokos ir užsitęsusios kalbos pakliuvo į pagrindinę politikų darbotvarkę.
Kokie tie skirtumai?
Šiuo metu stojantieji į valstybės finansuojamas vietas turi būti išlaikę tris valstybinius brandos egzaminus, taip pat turi praeiti metinių pažymių vidurkio bei minimalaus stojamojo balo kartelę, o norint pakliūti į mokamas studijas pakanka būti išlaikius tik vieną valstybinį brandos egzaminą. Tad nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent 3 valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą paties stojančiojo. Išimtis dėl matematikos VBE galiotų tik stojantiems į menų studijas – jiems jis nebūtų privalomas.
Stojančiųjų į universitetus egzaminų vidurkis turėtų būti bent 36 balai iš 100, o stojantieji į kolegijas turėtų surinkti bent 16 balų.
SVARBU. Ankstesnių metų abiturientams būtų taikomi jų mokyklos baigimo metais galiojantys reikalavimai, o nauji minimalūs reikalavimai nebus taikomi asmenims, įgijusiems vidurinį išsilavinimą užsienyje.
Kiti siūlomi sprendimai mokslo ir kokybės stiprinimui, kuriems pritariame:
☑ Skirti iki 20 proc. valstybės finansavimo studijoms aukštosioms mokykloms už studijų rezultatyvumą, tarptautiškumą, absolventų karjerą, paramos studijoms pritraukimą ir kitus studijų kokybės parametrus.
☑ Planuoti valstybės finansuojamas studijų vietas ne tik pagal studijų programas, bet ir pagal atskirų mokomųjų dalykų specializacijas. Tai leistų tikslingiau nukreipti lėšas į aukšto poreikio, darbo rinkoje reikalingų konkrečių specialistų parengimą ir paskatinimą.
Įstatymų pataisos bus svarstomos šioje rudens sesijoje.
Šiandien Seime vyksta diskusija apie bendrojo ugdymo programų atnaujinimą, kuris yra ypač svarbus visoms mokykloms. Nusimato ne tik programų turinio keitimas, bet ir kvalifikacijos kėlimas pedagogams, vadovams. Ugdymo kokybė, atitinkanti šios dienos poreikius, yra labai svarbi.
Užs. Nr. 822