E. Gentvilas: „Lietuva siūlo skiepytis nemokamai už Lietuvos pinigus. Jei nenori skiepytis, būk geras, susimokėk už testą“

Parašyta: 2021-10-19 | Kategorija: Lietuva, Naujienos, Sveikata, Trakai |

Seimas pritarė Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-912(2) ir nustatė, kad darbuotojų sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, nebebus finansuojami valstybės biudžeto lėšomis.

„Lietuva siūlo skiepytis nemokamai už Lietuvos pinigus. Kita alternatyva, jei nenori skiepytis, būk geras, susimokėk už testą. Ir tai yra kiekvieno asmens apsisprendimas. Čia nėra jokios prievartos, dar daugiau, sakyčiau tai yra paskata skiepytis“, – už projektą pasisakė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

„Kada vakcina yra prieinama, kada Lietuva yra nusipirkusi jos pakankamai kiekvienam Lietuvos piliečiui paskiepyti, mes neturime prabangos leisti tuos pinigus testams. Jeigu tai būtų vien tik apie pinigus, tai gal būtų pusė bėdos, galėtume diskutuoti, bet tai kartu yra ir apie svarbius kitus pasirinkimus. Vienoje rankoje šiuo svarstomu klausimu yra viso labo mokami testai gyventojams, kada jie norės tuos testus pasidaryti. Kitoje rankoje yra tai, kas mūsų laukia arba gali laukti ateityje, tai yra labai sudėtinga situacija ligoninėse, labai didelis medikų persidirbimas ir jų trūkumas ir galų gale daugybės Lietuvos gyventojų mirtis. Šioje vietoje mes turime padaryti šį sudėtingą pasirinkimą ir toliau tęsti skatinimą skiepytis visomis priemonėmis, net jei tas skatinimas bus ir tokiomis priemonėmis, kaip šiandien svarstomas įstatymas“, – pažymėjo ir Seimo Pirmininko pavaduotojas Vytautas Mitalas.

Įstatyme nustatyta, kad darbuotojų, dirbančių ar vykdančių veiklą, nurodytą Darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, pasitikrinusiems ir (ar) periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, sąraše, sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos yra finansuojami nebe valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis. Numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės:

1) kai neužtikrintas vakcinų prieinamumas – tokiu atveju darbuotojas negali būti atsakingas už tai, kad nesiskiepija (tai nėra jo sprendimas, nes nėra laisvo pasirinkimo tarp galimybės skiepytis ir tikrintis sveikatą) ir patirti išlaidų dėl valstybės įpareigojimo tikrintis sveikatą vykdymo;

2) kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų – tokiu atveju darbuotojas taip pat negali būti laikomas atsakingu dėl nesiskiepijimo.

Sveikatos patikrinimai išliks finansuojami valstybės biudžeto lėšomis, kai jie būtų vykdomi darbovietėje nustačius protrūkį.

Įstatyme taip pat įtvirtinta, kad kai Vyriausybė yra paskelbusi valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ir (ar) karantiną visoje Lietuvos teritorijoje dėl užkrečiamosios ligos, darbdavio prašymu darbuotojas privalo pateikti jam sveikatos apsaugos ministro nustatytą dokumentą, patvirtinantį, kad darbuotojas pasitikrino, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, arba kad darbuotojas yra paskiepytas vakcina, arba kad jis negali pasiskiepyti nuo šios užkrečiamosios ligos dėl medicininių kontraindikacijų, arba kad darbuotojas yra persirgęs šia užkrečiamąja liga.

Pataisos priimtos už balsavus 65, prieš dviem, susilaikius trims Seimo nariams (balsavimui registravosi 71 Seimo narys).

Nauji reikalavimai įsigalios gruodžio 1 d.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite