Jungia mus Baltija

Parašyta: 2021-08-20 | Kategorija: Kultūra, Naujienos |

Spektaklio „Raudonosios armijos karininko užrašai“ akimirka tarptautinių menų festivalyje TRANS/MISIJOS Slovakijoje, 2019 m.

 

Šį savaitgalį, rugpjūčio 20–22 d., jau ketvirtą kartą Trakai atstovauja Lietuvai tarptautiniame menų festivalyje TRANS/MISIJOS, kuris šiemet vėl sugrįžo į Žešuvą (Lenkiją)!

 

Truputis istorijos

 

Pirmą kartą profesionalių menų festivalis TRANS/MISIJOS buvo surengtas 2018-ųjų rugpjūčio pabaigoje Žešuve (Lenkijoje). Tą kartą Lenkijos, Slovakijos (Košicė), Čekijos (Ostrava), Vengrijos (Debrecenas), Ukrainos (Lvovas) ir Lietuvos (Trakai) teatrai pristatė savo šalių kultūrą. Žiūrovų laukė spektakliai, plenerai, filmai, parodos, koncertai-susitikimai, pokalbiai su rašytojais ir pasirodymai jauniausiems žiūrovams. Tų metų tema buvo „1918-ieji. Pabaiga ir pradžia.“ Tai metai, kuomet po Pirmojo pasaulinio karo (1914–1918) griuvo Rusijos, Austrijos-Vengrijos, Osmanų imperijos ir atsirado dirva kurtis naujoms nepriklausomoms valstybėms (pvz., Lietuvai, Vengrijai, Ukrainai, Lenkijai, Čekijai, Slovakijai ir kt.) bei puoselėti savo kultūrinį gyvenimą.

Prabėgus metams, t. y. 2019-aisiais, Trakai festivalio sėkmę pakartojo jau TRANS/MISIJŲ estafetę perėmusioje Slovakijoje (Košicės mieste), o dar po metų tarptautinis menų festivalis tapo „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ programos sudėtine dalimi. Džiugu, kad visą pasaulį sukausčiusi COVID-19 pandemija nesutrukdė aukštos kultūros meną priartinti prie Trakų ir visos Lietuvos publikos. Taip pat pernai festivalyje pirmą kartą dalyvavo ir mūsų kaimynė Latvija. Šiemet menų fiesta vėl keliasi ten, kur ir prasidėjo – į Lenkiją. TRANS/MISIJAS organizuoja Žešuvo Vandos Semaškovos teatras su užsienio partneriais. Pagrindinis festivalio tikslas – sukurti bendrą erdvę ir keistis idėjomis bei vertybėmis.

 

TRANS/MISIJOS – „Trys jūros“

 

„Šįkart keliausime su mažesne programa nei prieš trejus metus, nes festivalis išsiplėtė į trijų jūrų erdves: Baltijos, Juodosios ir Adrijos. Pačios TRANS/MISIJOS vyks du savaitgalius – rugpjūčio 20–22 d. ir rugpjūčio 26–29 d. Prie senbuvių valstybių (Lietuva, Lenkija, Slovakija, Čekija, Vengrija) prisijungia Kroatija, Slovėnija, Bulgarija, Rumunija, Austrija, Estija, Latvija,“ – pasakoja Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik.

Šių metų festivalio tema yra „Trys jūros“ (lenk. TRÓJMORZE), o lietuviai važiuoja su šūkiu „Jungia mus Baltija“. Trakams teko garbė pradėti festivalį. Šiandien, rugpjūčio 20 d., 17:00 val. Žešuvo scenoje bus parodytas monospektaklis „Lėlės, mano tylios seserys“ (rež. Lilija Keizik). Tai psichologinė drama apie moterį (vaidina Agnieška Ravdo), kuri patyrė daug skaudžių išgyvenimų, o lėlės tapo klausytojomis, kurioms ji gali išsipasakoti.“

Vėliau, 18:30 val. vyks tarptautinė teatro plakatų bienalė – konkursas jaunimui. „Kartu su mumis važiuoja žymus dailininkas-grafikas, „Verslo žinių“ dizaineris Vilmas Narečionis, kuris ten mums ir atstovaus, nes mūsų plakatai dalyvaus bienalėje. Per mus Vilniaus dailės akademija delegavo savo studentų afišas į konkursą ir būtent Žešuve įvyks to konkurso rezultatų paskelbimas,“ – sako E. Keizik.

TRANS/MISIJŲ pirmos dienos vakare su savo džiazo programa koncertuos Lietuvoje ir Lenkijoje jau žinomas mūsų saksofonininkas Rafal Jackevič su kvartetu. Tad visų laukia įsimintinas metas.“

Kitą dieną, rugpjūčio 21 d., Žešuvo publikai bus pristatyta fotografo, „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ ambasadoriaus Ričardo Grigo nuotraukų, darytų 2019 m., paroda „Artimas tolimas Sibiras“, kuri jungia Lietuvą ir Lenkiją. „Jis važiavo ieškoti mūsų tautiečių kapaviečių Sibiro toliuose. Keliaudamas ten fotografas pamatė, kad šalia lietuvių kapų yra ir lenkų. Būtent tai ir yra TRANS/MISIJOS. Juk pats žodis „trans“ reiškia judėjimą per pamatiniu žodžiu nusakomą erdvę, t. y. valstybių sienų peržengimą ir naujų išraiškos būdų bei galimybių paiešką. Žodis „misija“ reiškia siuntimą, pavedimą, t. y. menas išeina iš lokalinio pasaulio ir keliasi į globalųjį. Kartu jungiasi ir istorija. Neatsitiktinai paroda vadinasi „Artimas tolimas Sibiras“. Kodėl tolimas? Nes Sibiras yra labai toli. Kodėl artimas? Nes tai bendra mūsų abiejų valstybių istorijos dalis. Juk tremiami buvo ir lietuviai, ir lenkai, ir kitų tautų atstovai. Ši paroda parodo, kas yra bendro tarp dviejų valstybių. Tiesa, tai – skaudi istorija mums visiems, bet ne mūsų kaltė, kad taip susiklostė praeities įvykiai ir reikia juos priimti tokius, kokie jie yra“, – aiškina Trakų kultūros rūmų vadovas. Su Ričardo Grigo kūryba trakiečiai galėjo susipažinti ir pernai, kai meno galerijoje „Fojė“ buvo atidaryta nuotraukų paroda „Altitudė G“, kurioje buvo eksponuojami ne tik fotografijų ciklai iš skirtingų gyvenimo laikotarpių ir kelionių į Sibirą, Biuriatiją, Putorano plynaukštę, bet ir užfiksuoti Sausio 13-osios įvykiai, Sąjūdžio laikotarpis ir net Dalai Lamos susitikimo su garsia rašytoja Jurga Ivanauskaite akimirkos bei tiesiog puikiai pagauti kadrai iš gyvenimo. Dabar fotografijas iš Sibiro platybių pamatys ir TRANS/MISIJŲ dalyviai. Iš viso Trakai publikai pristatys 16 didelio formato nuotraukų. Paroda bus surengta Žešuvo Šaino meno galerijoje ir veiks iki rugsėjo 3 d.

Taip pat Trakai į festivalį atsivežė ir Vilniaus lenkų teatro „Studijos“ (vad. Lilija Keizik) satyrą „Raudonosios armijos karininko užrašai“ (rež. Slavomiras Gaudyn), kuri buvo vaidinama Košicės ir Trakų scenose TRANS/MISIJŲ metu. Per pusantros valandos trukusią pjesę vaizduojamas vieno pirmųjų į Vilnių 1939-ųjų rugsėjo 17 d. įžengusio SSRS karininko (vaidina Trakų kultūros rūmų direktorius Edvardas Keizik) likimas. Spektaklyje atskleidžiama tipinio sovietų kariškio, nesugebančio kritiškai mąstyti, veikiančio pagal jam iš aukštai primestą valdžios politiką, garbinančio bolševikų ideologiją ir visur įžvelgiančio „buržuazijos“ priešus, asmenybė. „Būtent organizatoriai pageidavo, kad publikai parodytume šį spektaklį ir Žešuve. Taip pat sutapo datos – festivalis vyksta Antrojo pasaulinio karo pradžios išvakarėse“, – sakė E. Keizik.

Trakų kultūros rūmų vadovas už finansinę paramą dalyvaujant tokio lygio profesionalių menų festivalyje yra dėkingas ne tik Trakų rajono savivaldybei, bet ir privatiems rėmėjams: AB Orlen Lietuva, Lenkijos fondui „Pagalba lenkams Rytuose“, UAB „Nemuno banga“, UAB „Žalia giria“.

 

TRANS/MISIJOS BALTICUM

Nors po pasaulį toliau keliauja COVID-19 pandemija, Trakų kultūros rūmų direktorius E. Keizik džiaugiasi, kad jo vadovaujama įstaiga atlaikė įvairių draudimų bangas organizuodama renginius ir šią vasarą surengė savo tradicines šventes, baigia įgyvendinti projektą pagal INTERREG programą Lietuva–Lenkija. Projekto dėka suremontuota Trakų kultūros rūmų salė, atnaujinta technika ir pan. Taip pat įstaigoje išsiplėtusi meno galerija „Fojė“ (vadovė dailininkė Edita Tamulytė) tapo aštuntuoju padaliniu, tai suteikia jai daugiau veikimo laisvės. Galerija turi nemažai partnerių, yra pradėjusi bendradarbiavimą su Paryžiaus galerija, Vengrijos ambasada Lietuvoje ir daugiau.

„Nuostabu, kad Trakų kultūros rūmuose jungiasi profesionalus ir mėgėjų teatras. Rugpjūčio 13–15 d. vyko mėgėjų teatrų festivalis „Čia yra teatras“, kurį organizavo Trakų karališkasis teatras. Mūsų jauna, talentinga darbuotoja, režisierė Justina Bendinskytė subūrė geriausius Lietuvos mėgėjų teatrus ir per tris dienas buvo pristatyti puikūs vaidinimai. Grįžę iš Žešuvo vėl rengiame tarptautinį profesionalių menų festivalį TRANS/MISIJOS BALTICUM, kuris vyks rugpjūčio 5–12 d. Norėjome, kad dalyvautų visos prie Baltijos jūros esančios šalys, bet, deja, dėl pandemijos Estija, Vokietija negali atvykti. Festivalyje dalyvaus Lietuva, Latvija, Lenkija, Vengrija ir net atstovai iš saulėtosios Kosta Rikos.

Tikimės, kad festivalis plėsis. Tiesą sakant, sekame ta idėja, kuri buvo padiktuota 2018 m. Žešuve – plėstis. Tad mes plečiamės ir įkūrėme atskirą festivalį“, – akcentuoja E. Keizik.

Tarptautinio menų festivalio TRANS/MISIJOS BALTICUM garbės globėju yra LR kultūros ministras Simonas Kairys, taip pat jį remia LR Seimo narė Edita Rudelienė ir Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotoja, laikinai einanti savivaldybės mero pareigas, Marija Puč.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ

Autorės nuotr.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite