Užutrakio dvaro sodybos rūmuose duris atvers Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus 1869–1927 m. darbų paroda

Parašyta: 2021-08-09 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

Rugpjūčio 14 d. Užutrakio dvaro sodybos rūmuose duris atvers Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus 1869–1927 m. /Stanisław Bohusz –Siestrzeńcewicz/ darbų paroda. Parodą surengė Suvalkų apskrities muziejus, o jos kuratorė – Eliza Ptaszyńska. Joje pristatomi aliejiniai paveikslai, akvarelės, piešiniai plunksna, projektai, studijos, iliustracijos – įvairūs ir įdomūs menininko pasiekimai.

Stanislovas Bohušas-Sestšencevičius gimė 1869 m. Nemenčinėliuose netoli Vilniaus – mirė 1927 m. Varšuvoje. Mokslus busimas menininkas  pradėjo Ivano Trutnievo piešimo mokykloje Vilniuje, o vėliau, nuo 1887 m. – Imperatoriškoje dailės akademijoje Sankt Peterburge, 1894 m. jis tobulinosi Julijaus akademijoje Paryžiuje. 1895–1900 m., menininkas penkerius metus, Miunchene praleido, aplink Józefą Brandtą susibūrusių menininkų, rate. Grįžęs į Lenkiją, didžiąją laiko dalį praleisdavo Varšuvoje, tačiau dažnai aplankydavo Vilnių ir jo apylinkes. 1907 m. jis vėl apsigyveno savo mylimame Vilniuje, kurį paliko amžiams 1920 m., kai miestui grėsė artėjantis Lenkijos ir bolševikų karo frontas.

Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus kūryba pasižymi įvairove. Jis išpopuliarėjo dėl žanrinių scenų, kurių motyvus sėmė iš kaimų ir miestelių prie Vilniaus gyvenimo ir papročių, tapybos. Dažniausiai dailininkas vaizduoja muges, kaimiškas piršlybas, šienapjūtes, derybas dėl žirgų. Piešiniai plunksnele šiomis temomis, du kartus išleisti litografijų rinkiniuose, sulaukė didelio populiarumo. 1900 m. Bohušas-Sestšencevičius įsitraukė į modernistinio meno srautą universaliomis temomis. Žymiausi šio laikotarpio jo kuriniai tai paveikslai Geiša, Impromtu ir Mažasis Faunas. Tuo metu jis taip pat sukūrė daug paribio dvarininkų portretų, kurių dvaro rūmus noriai lankėsi. 1908–1914 m. menininkas buvo vienas iš „Ach! Cabaret“ kūrėjų, kurio vienkartiniai, kasmetiniai pasirodymai buvo atliekami dalyvaujant Vilniaus visuomenės atstovams. Sunkiais Pirmojo pasaulinio karo metais Bohušas-Sestšencevičius piešė simbolinio turinio didelio formato žanro scenas, tokias kaip Gatvė Vilniuje. Jis nuolat grįždavo prie mėgstamų Vilniaus ir jo apylinkių motyvų.

Parodoje rodomi darbai yra iš Varšuvos ir Poznanės nacionalinių muziejų, Lodzės dailės muziejaus, Plocko Mazovijos muziejaus, Lešno apskrities muziejaus ir daugybės privačių kolekcininkų kolekcijų. Dalis darbų yra iš lietuviškų kolekcijų. Juos parūpino Lietuvos nacionalinis muziejus Vilniuje, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus Vilniuje, Religinio paveldo muziejus Vilniuje.

Paroda sukurta INTERREG programos ir Suvalkų miesto paramos dėka.

Užutrakio dvaro sodybos rūmuose parodą galima bus lankyti  iki 2021 m. spalio 10 d.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite