Liepos 7–9 d. Amatų mokykloje „Sodžiaus meistrai“ vyko 3-oji mokyklos ir Trakų krašto amatų asociacijos organizuojama amatų stovykla šeimoms. Per šias tris dienas stovyklos dalyviai turėjo galimybę savo rankomis išbandyti įvairiausius amatus, tokius kaip duonos raugo keramika ar kalvystė, susipažinti su šieno pynimu, tekstilinių žaislų siuvimu, siūlų dažymo augalais technikomis ar tiesiog pasigaminti sau tradicinį saldainį.
Dalyviai ne tik dirbo, mokėsi, degustavo tradicinius lietuvių ir totorių valgius, bet ir vakarais beržų pavėsyje mokėsi dainuoti liaudies dainas kartu su Rūdiškių ansambliu „Diemedis“, vadovaujamu Dalios Žalpienės, ir Krymo totorių jaunimo ansambliu QIRIM AILESI.
Rasa Pavilionienė, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos narė, stovykloje dalyvavo jau antrus metus. „Tėvelių duotas laumės „Rasos“ vardas matyt prisidėjo ir prie mano charakterio. Ar kada gėrėjotės rytmečiu vasarą? Pieva tuo metu tiesiog žiba. Žolė nusėta žvilgančiais deimančiukais. Rasos lašeliai, palydėti spindulių, virsta žėrinčiais deimantais. Kai paprastas vandens lašelis yra tinkamai apšviestas, o tu teisingai pasirenki matymo kampą, pamatai nerealų vaizdą. Su žmonėmis yra taip pat, kiekviename galima rasti grožio ir gėrio, reikia tik tinkamo apšvietimo ir žiūrėjimo kampo. Taip ir aš, paprastas žmogutis, palytėta bendravimo sužimbu, – apie save pasakoja Rasa, stovykloje vedusi savo autorinę edukaciją „Sapnų lėlytės“, ir priduria: – Mano vesta autorinė edukacija buvo tarsi meditacija po ir prieš rimtas veiklas (kalvystę, pynimą, siūlų dažymą augalais, bandelių sukimą ir t. t.). Mokiau susirišti archajišką lėlytę. Nuo rišėjo amžiaus priklausė, ar tai bus žaislas, ar ritualinė lėlė… Visiems, kas šiek tiek tiki stebuklais, visiems, kas moka svajoti, visiems, kas turi svajonę ar norą… Kiekvienas norintis, gebantis surišti mazgą, turėjo galimybę susirišti savo norų lėlytę, daugiau sužinoti apie senąjį lėlių panaudojimą, prisiliesti ir pabūti stebukladariu…“
Vasaros laikotarpiu vyksta daugybė įvairiausių stovyklų, festivalių ir kitų renginių, tad Rasos paklausėme, kodėl ji pasirinko dalyvauti būtent čia? „Turiningai ir prasmingai išnaudotas laikas – tai ir pramoga, ir nauji potyriai, ir bendrystė. Tai – stovykla, kurioje susirenka žmonės, gebantys dalytis. Viskas tikra – tikras ir labai skanus maistas, tikros veiklos, tikros emocijos, pašnekesiai su kūrybingais, savęs dar ieškančiais ir jau suradusiais žmonėmis – tokiais savais ir kartu tokiais skirtingais, spalvingais, savo amato meistrais, su savo istorijomis ir skirtingais potyriais bei patyrimais. Ši stovykla suteikia galimybę dalyviams – šeimoms, amatininkams ir edukatoriams (kaip aš) prisiliesti prie senojo amato ir ne tik…“, – mintimis dalijasi Rasa.
Liucija Pavlovska, Trakų krašto kultūros ir amatų, Kūrėjų meistrų asociacijų narė amatų stovykloje šeimoms šiemet taip pat dalyvavo nebe pirmą kartą. „Man labai patinka į stovyklą atvykstantys šilti žmonės ir jauki aplinka. Šiais metais mokiau stovyklos dalyvius siūti angeliukus ir katinukus, – pasakoja amatininkė, žaislų kūrėja ir siuvėja Liucija. – Mano užsiėmimo metu dalyviai sužinojo, iš ko gaminu savo žaislus, kuo juos prikimšti, kaip užsiūti, kuo papuošti. Mano darbas man yra mano malonumas, todėl džiaugsmingai dalijuosi savo siuvimo amatu ir įgūdžiais, o iš stovyklos visada grįžtu pasikrovusi gera energija bei noru dar daugiau kurti“.
O mes, organizatoriai, norime nuoširdžiai padėkoti visiems amatininkams už nuoširdų, savanorišką indėlį į šią stovyklą ir dalijimąsi amato subtilybėmis. Tariame ačiū tradicinių amatų meistrei Jurgai Kaščiukaitei-Kutkienei, išmokusiai pinti žaislus ir dubenėlius iš šieno; kalviui Martynui Breikštui, rodžiusiam, kaip pagaminti pasagą, peiliukus ir kitas grožybes iš metalo; keramikams Birutei Baltavičienei ir Lukui Šilinskui, supažindinusiems su molio lipdymu ir duonos raugo keramika; amatininkei Ramunei Petkevičienei, aiškinusiai, kaip dažyti siūlus natūraliu būdu; tradicinei amatininkei Vilijai Vaitulionienei, išmokusiai vaikus pasigaminti tradicinius saldumynus ir išsikepti bandeles; amatininkei Liucijai Pavlovskai, mokiusiai siūti katinėlius ir tekstilinius angelus; Vilmai Pilkienei, rodžiusiai, kaip reikia pinti sapnų gaudykles; amatininkei Rasai Pavilionienei, išmokusiai rišti sapnų lėlytes ir pasigaminti stebuklingus amuletus; amatininkei-floristei Leonardai Šostak, aiškinusiai, kaip gaminti sausų augalų kompozicijas ant šimtmetį skaičiuojančio lino audinio; kulinarei Jolantai Sofijai Veličkienei, išmokiusiai paruošti tradicinę žuvienę ir kitus grilio patiekalus.
Taip pat dėkojame Trakų krašto totorių bendruomenės nariams Olegui Sazonik, Maratui Baiševui už nuostabaus skonio plovą ir šaudymo iš lanko pamokas, Krymo totorių ansambliui QIRIM AILESI ir Rūdiškių folkloro ansambliui „Diemedis“ – už sukurtą nuotaiką ir skambėjusias dainas, savanoriams Vytautui Beigai, Aušrinei Gertrūdai Stankutei, Gintarei Skuodytei ir visai amatų mokyklos bendruomenei.
Taip pat tariame padėkos žodžius visiems dalyviams.
Stovyklos organizatoriai