Įprastų cigarečių rūkymas lovoje gali turėti itin skaudžias ir netgi tragiškas pasekmes. Tai tik įrodo ne viena šiemet įvykusi nelaimė, kai, kilus gaisrui, šis pasiglemžė rūkančiųjų gyvybes. Panašių nelaimių Trakų rajone pastaruoju metu irgi neišvengta. Tačiau rūkymas lovoje kelia ne tik panašių įvykių pavojų asmeniam bei kaimynų turtui. Specialistai perspėja, kad degančių cigarečių žala yra milžiniška ir nuolatos kelianti grėsmę sveikatai, o lemtingos pasekmės galimos ne vien rūkantiems lovoje.
Rūkymas grasina ne tik gaisrais
Neatsargus rūkymas lovoje neretai baigiasi tragedijomis. Tai tik įrodo neseniai Trakų rajone, Lentvaryje, įvykusi skaudi nelaimė. Policijos departamento duomenimis, mobiliajame namelyje įvykusio gaisro auka tapo 43-ejų metų vyras. Tragedijos priežastimi, neatmestina, galėjo būti smilkstanti cigaretė. Kita skaudi nelaimė šių metų pradžioje įvyko Bendorių gyvenvietėje, Vilniaus rajone. Ugniagesiai, užgesinę gaisrą bute, rado dviejų moterų kūnus. Šios nelaimės priežastis – taip pat neatsargus rūkymas lovoje.
Tokių tragiškų įvykių aukų pernai – dešimtys. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) dalijasi nedžiuginančia statistika: nors gaisrų Lietuvoje ir mažėja, tačiau žuvusiųjų juose skaičius auga, o 2020-aisiais daugiausiai jų kilo dėl neatsargaus rūkymo lovoje. Šios nelaimės, anot ugniagesių, pasiglemžė net 37 gyvybes.
Tačiau specialistai perspėja, kad degdamos cigaretės kelia ne tik minėtų nelaimių pavojų. Jos stipriai padidina ligų tikimybę rūkančiajam, kadangi cigaretei degant aukštoje temperatūroje, susidaro daugiau nei 6 tūkst. cheminių medžiagų, dalis kurių yra kenksmingos.
Rūko beveik penktadalis lietuvių
Vienos pavojingiausių medžiagų, kurias išsiskiria cigaretės degimo procesas, yra kancerogenai. Jų suskaičiuojama apie 100 skirtingų rūšių. Kancerogenai ypač kenkia sveikatai, o mokslininkai pastebi – šios cheminės medžiagos žaloja ląsteles, daro įtaką nevaldomam jų augimui, taip sukeldamos ir vėžį.
Cigaretei degant aukštoje temperatūroje išsiskiria dervos, susidaro ir organizmui kenksmingas anglies dvideginis. Kartu išsiskiria ir nikotinas, kuris sukelia priklausomybę. Dėl šios medžiagos mesti rūkyti tampa sunkiau, bet, priešingai nei kitos minėtos cheminės medžiagos, nikotinas nėra pagrindinė su rūkymu susijusių ligų priežastis.
Deja, nepaisant degančiame tabake slypinčių nuodų bei keliamo pavojaus, šių produktų vartojimas, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet visoje planetoje nulemia daugiau nei 5 milijonus mirčių. Šiuo atveju kylančios grėsmės lietuvių nuo rūkymo taip pat neatgraso. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pernai kasdien rūkė kas penktas lietuvis.
Dėl šios priežasties sveikatos ekspertai ragina atsakingai vertinti cigarečių poveikį sveikatai, kuris siejamas su daugybės vėžio formų, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligų priežastimis.