Seimo narės Aušrinės Armonaitės pranešimas: parlamentarė prašo atlikti jausmomačio antikorupcinį vertinimą ir didinti finansavimą savižudybių prevencijai

Parašyta: 2020-04-17 | Kategorija: Naujienos, Trakai |

Aušrinė Armonaitė

Laisvės partijos pirmininkė, Seimo narė Aušrinė Armonaitė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių prašydama skirti didesnį finansavimą tiesioginėms savižudybių prevencijos priemonėms, taip pat atlikti Trakų rajono pedagoginės psichologinės tarnybos už 665 tūkst. eurų vykdomo jausmomačio kūrimo konkurso antikorupcinį vertinimą ir peržiūrėti pedagoginių psichologinių tarnybų veiklą karantino metu.

„Mokslininkai ir specialistai skambina pavojaus varpais dėl augančių psichosocialinių problemų, tuo tarpu savižudybių prevencijos biudžetas Sveikatos apsaugos ministerijoje yra per pusę mažesnis, nei Trakų pedagoginė psichologinė tarnyba pirks pseudomokslu, šarlatanizmu ir korupcija dvelkiantį prietaisą, skirtą biolaukams matuoti“, – kalbėjo A. Armonatė.

Vilniaus universiteto mokslininkai prognozuoja, kad dėl COVID-19 pandemijos kilę ekonominiai sunkumai gali lemti iki 230 papildomų savižudybių per ateinančius 3–4 metus, neskaičiuojant ir taip kasmet įvykstančių 650–700 savižudybių. Psichologinių paramos linijų vadovai pažymi, kad išaugo besikreipiančiųjų pagalbos skaičius dėl minčių apie savižudybę ir savęs žalojimo atvejų.

A. Armonaitė pridūrė, kad iš 380 tūkst. eurų šiuo metu siekiančio savižudybių prevencijos biudžeto, didžiausią sumą ministras A. Veryga paskyrė ne anoniminių, nuotolinių, visiems prieinamų psichologo konsultacijų plėtrai, o socialinės reklamos prieš alkoholio vartojimą sukūrimui.

Seimo narė ministrus ragina:

  1. Pakeisti sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kuriuo patvirtinamos 2020 metų veiksmų plano priemonės „Sukurti ankstyvojo savižudybių atpažinimo ir kompleksinės pagalbos savižudybių grėsmę patiriantiems asmenims sistemą“. Čia iš 380 tūkst. eurų savižudybių prevencijai skirto biudžeto didžiausia suma – 100 tūkst. – skiriama socialinės reklamos, skirtos alkoholio vartojimo prevencijai, turinio kūrimui ir viešinimui. Toks sprendimas jau vasario mėnesį sulaukė ekspertų kritikos ir neigiamos reakcijos. Įsisiūbavus COVID-19 krizei su visomis jos pasekmėmis, būtina skirti lėšas būtent tam, kam jos turėjo būti skirtos – tiesiogiai savižudybių prevencijai. Tai šiandien privalo būti prioritetu. Be to, ministerijų investicijos į reklamą priešrinkiminiais metais kelia ypač daug abejonių.
  2. Ištirti, kokiomis aplinkybėmis ir kuo remiantis Trakų pedagoginė psichologinė tarnyba kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) už 665 tūkst. eurų nusprendė kurti jausmomatį – pseudomokslu, šarlatanizmu ir korupcija dvelkiantį prietaisą, kuris neva spręstų depresijos ir psichosocialines problemas. Prašau atlikti antikorupcinį organizuojamo konkurso vertinimą.
  3. Peržiūrėti ŠMM pavaldžių savivaldybėse veikiančių pedagoginių psichologinių tarnybų vykdomus konkursus, veiklą ir teikiamas rekomendacijas. Vykdyti didesnę šių įstaigų veiklos kontrolę ir įgyvendinti auditą. Tai krizės akivaizdoje turėtų būti svarbios organizacijos, teikiančios paramą vaikams, mokytojams, tėvams ir visai švietimo bendruomenei. Tačiau pastaraisiais metais jų vykdoma veikla kelia didelių abejonių dėl profesionalumo ir skaidrumo.

Aušrinė ARMONAITĖ,

Lietuvos Respublikos Seimo narė,

Laisvės partijos pirmininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite