Pristatyta knyga „Vietiniai. Nepaprasta kelionė į Trakų kraštą“

Parašyta: 2019-04-29 | Kategorija: Kultūra, Naujienos |

Lina Leparskienė ir Arūnas Baltėnas

Trakų viešojoje bibliotekoje balandžio 23 d. startavo 19-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė „Ateik – sužinok ir išmok“, kurios metu kraštietė dr. Lina Leparskienė ir fotomenininkas Arūnas Baltėnas pristatė knygą „Vietiniai. Nepaprasta kelionė į Trakų kraštą“. Ši knyga vasario 21–24 d. buvo pristatyta Vilniuje vykusioje kasmetinėje Knygų mugėje.

Lina Leparskienė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus doktorantė, Trakų kultūros tyrinėtoja, etnologė, folkloristė, kultūros antropologė, viena iš judėjimo „Gelbėkim Trakus“ iniciatorių, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos valdybos narė.
Susitikimo pradžioje knygos autorė L. Leparskienė prisiminė, kad jos domėjimasis Trakų kraštu kilo vienos ekspedicijos metu, kurioje ji suprato, kad nori būti etnologe. Vienoje tokių išvykų ji susipažino su fotografu A. Baltėnu, kuris ir paskatino pradėti rašyti knygą. Trakų kraštas yra unikalus dėl vietinių gyventojų tautybių ir skirtingų kultūrų persipynimo, dėl to ir knygoje „Vietiniai. Nepaprasta kelionė į Trakų kraštą“ kalbinti žmonės savo gyvenimo istorijas pasakojo gimtąja kalba.
Savo pasakojimą autorė pradėjo nuo viršelio nuotraukos, kurioje įamžintas Zdislavas, važiuojantis per Luknos upę prie Jurgelionių kaimo. Jį pamatę knygos autoriai negalėjo neįamžinti. Susitikimo dalyviai galėjo ne tik susipažinti su knygos personažų nuotraukomis, bet ir gyvai išgirsti jų pasakojimus. Trakietis Michailas pasakojo apie agurkų auginimą, buvo parodytas ir trumpas filmukas, kaip trakietis karaimas, pravarde Munia, gano avis karaimų laukuose, kaip jos keliauja Trakų gatvėmis. Tai – išties įspūdingas vaizdas. Ypač sujaudino trakietės Zojos pasakojimas apie lagerio bombardavimą, kai ji, dar būdama mergaite, meldėsi pasislėpusi bunkeryje, būtent jos malda ir išgelbėjo jai gyvybę.
Knygos autorius, fotomenininkas A. Baltėnas kalbėjo apie fotografijos santykį su knyga. A. Baltėnas Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1980 m., dirbęs kultūros paveldo programose, pagarsėjęs meniškomis senamiesčio, paukščių fotonuotraukomis. Nuo 1997 m. dalyvauja fotografijos parodose; kūrybos pagrindinės temos – Lietuvos istorijos ir kultūros paveldas, peizažai, portretai, pasaulio įvairių miestų vaizdai. Kūrinių turi Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Paryžiaus nacionalinė biblioteka. A. Baltėnas pelnė Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premiją 2015 m.
Pasak menininko, jis niekuomet nesinešioja atvirai fotoaparato, bet bendraudamas su pašnekovais, tarsi savaime pasiūlo jiems įsiamžinti. Jo fotografija šioje knygoje pasakoja istoriją kartu su tekstais.
Knygos autoriai prisipažįsta, kad knygoje tik nedidelė dalis jų surinktos medžiagos. Ar bus šios knygos tęsinys, nežino, bet Lina prisipažino, kad nori parašyti knygą skirtą Trakams.
Knygos autoriams nuoširdžiai dėkojo ir linkėjo sėkmės karaimė Liudmila, kuri su savo vyru Semionu taip pat pasidalino knygoje savo prisiminimais, bei kiti susitikimo dalyviai. Renginio dalyviai galėjo įsigyti knygą.
Susipažinti su knyga „Vietiniai. Nepaprasta kelionė į Trakų kraštą“ galite užsukę ir į Trakų viešąją biblioteką.

Irena JOCIENĖ,
Trakų viešosios bibliotekos
vyr. bibliotekininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite