Vietinės reikšmės viešuosius kelius prižiūri savivaldybė, jie tvarkomi iš Kelių direkcijos kelių priežiūrai ir plėtrai skirtų lėšų bei savivaldybės biudžeto. Savivaldybei priklausančiais vietinės reikšmės keliais naudojasi tiek miško vežėjai, tiek savivaldybių teritorijoje esantys ūkininkai, ir kiti, sunkiasvorę techniką naudojantys subjektai. Minėti subjektai savo technika gadina kelius. Visa tai tampa našta savivaldybėms, nes pagal turimas lėšas neužtenka finansavimo kelių tvarkymui.
Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija yra nepatenkinta Savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės kelių būkle, todėl š. m. gegužės 17 d. kartu su Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjunga, Lietuvos Vietos veiklos grupių tinklu, Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija nusiuntė kreipimąsi Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui, siūlydama Savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės žvyrkelių finansavimo programą, kurioje būtų nustatytas konkretus ministerijų indėlis: „Aplinkos ministerijos – iš 5 procentų 2 procentus skirti vietinių ir rajoninių kelių, prieinančių prie miško kirtaviečių, atstatymui; iš Susisiekimo ministerijos, nuo 30 procentų iki 50 procentų padidinti lėšas, skiriamas iš akcizo už degalus; iš Žemės ūkio ministerijos – dalį kaimo plėtros programos lėšų skirti vietinių kelių, esančių prie dirbamų ūkininkų žemių, pagrindų įrengimui. Premjeras Saulius Skvernelis įgaliojo Vyriausybės kanclerį šiuo klausimu kreiptis tiesiogiai į minėtas ministerijas ir sulaukti jų vertinimo bei patarimų, kaip spręsti problemas, susijusias su Savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės keliais.
Gauti ministerijų atsakymai netenkino Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos narių. Pavyzdžiui, Aplinkos viceministras Martynas Norbutas atkerta, kad lėšos iš privalomųjų 5 procentų atskaitymų gali būti naudojamos tik miško kelių priežiūrai ir taisymui (remontui), tuo tarpu Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos kreipimesi siūloma finansuoti savivaldybėms priklausančius vietinės reikšmės žvyrkelius, kurie nėra miško keliai. Atsižvelgiant į tai, ministerijos nuomone, įgyvendinti pateiktą pasiūlymą – Aplinkos ministerijai iš 5 procentų 2 procentus skirti vietinių ir rajoninių kelių, prieinančių prie miško kirtaviečių, atstatymui – nėra galimybių.
Galiausiai Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija kreipėsi į Vyriausybės kanclerį, kad būtų sudaryta darbo grupė iš Aplinkos, Žemės ūkio, Susisiekimo ministerijų ir LSA, LSSA, VVGT, LVBOS, LSDA atstovų dėl vietinės reikšmės kelių priežiūros ir finansavimo.
Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis spalio 4 d. 11:00 val. Vyriausybės rūmų pasitarimų kambaryje (418 kab.) organizuoja pasitarimą dėl Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos keliamų klausimų dėl Savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės kelių tvarkymo ir priežiūros.
Kęstutis VILKAUSKAS,
Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas