5 žingsnių pokyčio programą pristačiusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ne skilo, o apsivalė. LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas teigia, kad Lietuvai atėjo laikas turėti politinę jėgą, kalbančią ne koncernų, ne pinigų, o žmonių vardu.
Aiškios vertybinės nuostatos, elgesio kodeksas, programiniai siekiai – visa tai tampa daugiau nei 18 tūkst. narių vienijančių socialdemokratų veiklos pagrindu. G. Paluckas įsitikinęs: atėjo metas turėti kairiąją partiją, kuriai socialinis teisingumas, bendruomeniškumas ir pagarba žmogui – ne tušti žodžiai.
– Kuo socialdemokratai, pristatę 5 žingsnių pokyčių programą, skiriasi nuo kitų partijų?
– Šiandien matome naują LSDP, kuri prisiima atsakomybę už savo veiksmus, aiškiai deklaruoja savo idėjines nuostatas ir pasižada jų laikytis. Tampame atvira ir skaidria organizacija, kurios elgesio kultūra ir principai yra apibrėžti, taigi nebelieka dviprasmybių.
Kodėl žmonės nemėgsta partijų? Nes partijos dažnai meluoja, nedaro to, ką pažada, rūpinasi tik savais ir niekada neprisiima atsakomybės. Į visus šiuos priekaištus mes turime atsakymus – elgesio kodeksas, atnaujintos vertybės ir tikslai, viešos politinės veiklos ataskaitos, personalinė partijos nario nesilaikančio elgesio kodekso atsakomybė ir t. t.
Lietuvos socialdemokratų partija – tai programinė partija. Ne interesų, ne susitarimų, ne intrigų, o būtent programinė partija, kurioje laikomasi visiems žinomų, sutartų principų. Visi LSDP nariai įtraukti į sprendimų priėmimą, svarbiausiais klausimais balsuojama, vykdomos narių apklausos. Viso to iki šiol nebuvo arba buvo taikoma tik eiliniams nariams, apeinant partijos vadovybės elitą.
– Tačiau veikia ir kiti socialdemokratai, prisistatantys labai panašia santrumpa – LSDDP. Koks skirtumas tarp LSDP ir Gedimino Kirkilo vadovaujamos LSDDP?
– Ir prieš metus, ir dabar LSDP yra didžiausia partija Lietuvoje, vienijanti 18,1 tūkst. narių. Situaciją tiksliau apibūdintų žodis „išsigryninimas“. Iš tiesų tai, kas kartais yra pavadinama „skilimu“, liečia nedidelį skaičių žmonių, kurie paliko LSDP. Seime taip pasielgė 11 žmonių, o partiją apleido 150.
Mažos dalies žmonių pasitraukimas nėra kažkoks asmeninis konfliktas ar nesugebėjimas susitarti. Dažnai girdžių žmones sakant – štai, kažko nepasidalino ir todėl išsidraskė. Bet tai yra netiesa.
Skyrybų priežastis yra labai paprasta. Į partiją grįžta sąžiningas darbas ir demokratija, o svarbiausius sprendimus priimame kartu su skyriais ir paprastais partijos nariais. Koalicija su „valstiečiais“ socialdemokratų netenkino, todėl pasitarę su skyriais rajonuose priėmėme sprendimą koalicinę sutartį nutraukti.
Mūsų rinkėjai laukė teisingesnio darbo kodekso, didesnės pensijos, sąžiningų mokesčių ir geresnių sveikatos ir švietimo paslaugų. Šie klausimai socialdemokratams turėtų būti patys svarbiausi. Tačiau „valstiečiai“ nesilaiko savo pažadų, o dažnai tiesiog atvirai meluoja. Negalima šitaip elgtis su žmonėmis.
Kirkilas su draugais pasirinko šiltas kėdes ir pasiliko su „valstiečiais“. Tiesą sakant, nelabai ir nustebino, nes daug metų jie elgėsi savanaudiškai. Manau, kad vykstantys pokyčiai juos išgąsdino, nes buvo įpratę dirbti intrigomis ir slaptais susitarimais.
Kelių žmonių pasitraukimas kitų partijos narių nesuviliojo, net atvirkščiai – paskatino grįžti rimtus, patyrusius žmones į partiją ir politinę veiklą. Signatarai Bronius Genzelis ir Jonas Pangonis sugrįžo į LSDP. Česlovas Juršėnas, Justas Paleckis, Vytautas Plečkaitis, Aloyzas Sakalas ir kiti susibūrė į patariamąją LSDP Garbės tarybą.
O „socdarbiečiai“ nėra antra socialdemokratų partija. LSDDP susikūrė iš skilusios Darbo partijos ir jų buvusių lyderių – ponų Pinskų, Daukšio, Ačo ir panašių veikėjų. Todėl aš juos vadinu antrąja Darbo partija. Jie tiesiog dengiasi socialdemokratų vardu savo pavadinime, bet vertybių prasme su socialdemokratais neturi nieko bendro.
– LSDP naujasis šūkis – „Žmonių vardu“. Kas už jo slypi?
– Tokių klausimų net nebūtų kilę, jei šnekėtume apie socialdemokratus 50 ar 70 metų atgal. Socialdemokratai yra žmonių partija, kylanti iš didelių visuomenės masių. Kitos partijos, ypatingai dešiniosios, ne veltui siejamos su stambiuoju kapitalu, su verslu. Dešinė atstovauja kapitalą, verslą, o kairė – žmones: samdomus darbuotojus, silpnąsias visuomenės grupes.
Kai sakome, kad kalbame žmonių vardu, tai tą ir turime galvoje: kalbame ne verslo, ne koncernų, ne pinigų, o žmonių vardu. Dauguma mūsų žino tas problemas, su kuriomis žmonės susiduria. Mes esame politinė jėga pasiruošusi sąžiningai dirbti žmonėms. Kiti slepiasi po įvairiais susitarimais, savanaudiškais interesais, o pažadus lengvai pamiršta.
– 5 žingsnių programa – pirmas pokyčių LSDP etapas. Visa tai turi lydėti veiksmai, tad rudenį bus pristatyta socialdemokratinė vizija Lietuvai?
– Didelėms vizijoms įgyvendinti reikia laiko. Svarbiausias tikslas šiandien yra būti sąžiningiems ir atgauti visuomenės pasitikėjimą. Praeityje buvo visko, bet dabar niekas negali sakyti, kad socialdemokratai šneka viena, o daro kita. Šios nuostatos laikomės principingai.
Pasižiūrėjus į mūsų frakcijos veiklą Seime tai akivaizdu – teikiame ir siūlome įstatymų projektus, kurie atitinka mūsų vertybes. LSDP frakcijos narių teikiamų pataisų esmė – rūpintis tais, kuriems reikia pagalbos, siekti socialinio teisingumo ir lygių galimybių visiems. Lygiai tokiais pačiais principais veikia ir mūsų atstovai Europos Parlamente bei savivaldoje.
Iš naujo susidraugavome su profsąjungomis, medikų, mokytojų ir mokslininkų bendruomenėmis. Spalio-lapkričio mėn. pristatysime ir naują politinę programą Lietuvai, ją ruošia tikri įvairių sričių specialistai ir politikai, gerai išmanantys žmonių poreikius ir svarbiausias problemas.
Žmonės supras, jeigu sąžiningai prisiimsime atsakomybę ir suteiks antrą šansą. Taip bus, jeigu mes elgsimės sąžiningai, jeigu mūsų veiksmai nesiskirs nuo žodžių.
Visa tai savo pavyzdžiu demonstruoja LSDP komanda: Vilija Blinkevičiūtė, Česlovas Juršėnas, Algirdas Sysas, Dovilė Šakalienė, Juozas Olekas, Rasa Budbergytė, Julius Sabatauskas, Raminta Popovienė, Algirdas Raslanas, Saulius Urbonas, Povilas Isoda, Raminta Jakelaitienė, Mindaugas Sinkevičius ir kiti bičiuliai bei daugybė savivaldos lyderių socialdemokratų.
Kauno rajone – Valerijus Makūnas, Birštone – Nijolė Dirginčienė, Akmenėje – Vitalijus Mitrofanovas, Kelmėje – Vaclovas Andrulis, Prienuose – Alvydas Vaicekauskas, Jonavoje – Eugenijus Sabutis, Zarasuose – Nikolajus Gusevas, Joniškyje – Vaida Aleknavičienė, Mažeikiuose – Antanas Tenys, Vilkaviškyje – Algirdas Neiberka, Radviliškyje – Kazimieras Račkauskis, Varėnoje – Povilas Saulevičius, Alytuje – Nerijus Cesiulis, Kretingoje – Virginijus Domarkas, Klaipėdos rajone – Ligita Liutikienė, Neringoje – Darius Jasaitis, Pakruojyje – Saulius Margis, Rokiškyje – Tadas Barauskas, Tauragėje – Pranas Petrošius, Trakuose – Kęstutis Vilkauskas.
Užs. Nr. 456