Jau nuo seno žmonės gamina inkilus paukščiams. Liaudies meistrai juos papuošdavo drožiniais, suteikdavo neįprastas formas. Šiemet šį darbą mes patikėjome mažiesiems, kurie savo rankomis ir idėjomis dailino inkiliukus, užrašė savo vardus, pagaminimo datą. Vaikai rinkosi medį savo „paukščių nameliui“. Kasmetinis pavasarinis sparnuočių apgyvendinimas teikia malonumą. Tai padeda ir išsaugoti paukščių įvairovę, ir apsaugo nuo gamtos išnaudojimo.
Mūsų iniciatyvinė grupė sunkiai ir nuoširdžiai ruošėsi žiemos metu, o patirpus sniegui išskubėjo „pasitikti grįžtančių paukščių“. Jau baigiame apkeliauti visą Trakų rajoną, kalbamės su vaikais apie inkilų, paukščiukų naudą žmonėms. Kodėl gi reikalingas šis kasmetinis pavasarinis darbas? Gal geriau gulėti ant sofos ir žiūrėti televizorių ar kompiuteriu pažaisti? Civilizacija, chemikalai žemės ūkyje, oro ir aplinkos tarša, miškų kirtimai – visa tai išgina paukštelius į kitus kraštus. Tikimės šiais „butais“ privilioti giesmininku, kad įsikurtų pas mus. Vyresni vaikai pasakojo, kaip jie prižiūri savo iškeltus inkiliukus, kiek paukščiukų išsiperi, kuo minta jaunikliai, ateina paklausyti giesmių, atsiveda parodyti savo šeimyną.
Šios akcijos sumanytojas ūkininkas Vladyslav Kravčun ir pats aktyviai bendrauja su moksleiviais, pristato inkilus, organizuoja susitikimus. Dalyviai gauna atminimo knygeles apie paukščius. Mūsų savanorių komanda – Kęstutis Abucevičius, Karolis Savickis, Vladislavas Stankevičius ir Vladislavas Alkovskis – šiemet aplankė Rykantus, Paluknį, Rūdiškes, Aukštadvarį, Bijūnus, Trakus ir Senuosius Trakus.
Šiemet prie inkilų gamybos prisijungė ir verslininkas Voitekas Vinskevičius, kuris dovanojo lentas, o Stanislovas Markevič su savo komanda pagamino apie 200 inkilų. Paukščiai jau pešasi dėl naujų dailių namelių.
Karolis SAVICKIS
Autoriaus ir
Kęstučio Abucevičiaus nuotr.